Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czy pandemia w Niemczech dobiegała końca?

W okresie zimowym szanse na zachorowanie są większe niż w pozostałe pory roku. Szczególnie w czasie kiedy trwa pandemia koronawirusa. Niemcy byli przygotowani na wzrost liczby zachorowań, a tu jeszcze przed wiosną znika większość obostrzeń. 

Wcześniejsze znoszenie obostrzeń nie jest bezpodstawne. Eksperci nie widzą na horyzoncie zagrożenia ze strony groźniej zimy. Na ten okres spodziewano się o wiele więcej zgłoszeń nowych zakażeń. Najwidoczniej wcześniej wprowadzone restrykcje spowodowały spadek liczby zachorowań. Mimo iż ogólne zniesienie przepisów dotyczących koronawirusa przewidziane jest na 7 kwietnia tego roku, to już teraz zdecydowano się na poluzowanie niektórych z nich.

Warto pamiętać o własnym bezpieczeństwie

Od 2 lutego zniesione zostają maseczki w pociągach dalekobieżnych. Należy jednak pamiętać o osobach, które są w grupie wysokiego ryzyka. Dlatego też minister zdrowia Karl Lauterbach uważa, że pewne ograniczenia powinny zostać utrzymane. Jednym z rozwiązań może być wydzielenie przedziału dla osób chcących nosić maseczki.  Stwarzając wyznaczone obszary, każdy mógłby samodzielnie zdecydować czy nosić maskę.

Do tematu odniosła się również przewodnicząca Związku Socjalnego VdK. Verena Bentele mówi o rozważnym podejściu do kwestii noszenia masek. Wiele osób może uważać to za uciążliwe, jednak warto pamiętać o osobach z wcześniej przebytymi chorobami oraz starszych, ponieważ są grupą szczególnie narażoną na zachorowanie na Covid-19 z poważnymi skutkami. Dlatego nadal należy zasłaniać drogi oddechowe w placówkach służby zdrowia.

Jak obecnie wygląda sytuacja obostrzeń w Niemczech?

Obowiązek noszenia masek został zniesiony już od jesieni. Od teraz również nie trzeba zakrywać ust i nosa w całym kraju w pociągach ICE i Intercity oraz transporcie publicznym w poszczególnych krajach związkowych. Nie można jednak zapomnieć o zabraniu maski do przychodni, kliniki, jak domów opieki.

Ograniczona oferta bezpłatnych testów dla obywateli Niemiec będzie dostępna do 28 lutego włącznie. Szybkie testy w punktach testowych są bezpłatne, nawet bez objawów, m.in. przed wizytą w klinikach czy domach opieki. Nie trzeba się poddawać ponownym testom po przebytej chorobie. Jednak obowiązkowe testowanie nadal dotyczy personelu medycznego, który musi poddać się badaniom przed rozpoczęciem pracy.

Obecna kampania szczepień nie posuwa się do przodu. Dlatego rząd zamierza zmniejszyć dostawy szczepionek do kraju.

Do czasu, aż nie pojawi się nowy, bardziej niebezpieczny wariant wirusa, podróżujący do Niemiec mogą bez okazywania testów wjechać do kraju. Chyba że są to kraje, gdzie szanse na pojawienie się nowego wariantu są bardzo wysokie. Dlatego np. podróżujący z Chin muszą przed wylotem do Niemiec przedstawić negatywny wynik testu.

Źródło: t-online

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.