O ustawowo wolnych od pracy dniach decydują w Niemczech władze krajów związkowych. Jedynym wyjątkiem jest 3.10 czyli Dzień Zjednoczenia Niemiec. Jest to bowiem święto państwowe, które obowiązuje na terenie całych Niemiec. To jednak nie jedyny dzień, w który wszyscy mogą odpoczywać. Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, Wniebowstąpienie Pańskie, Poniedziałek Zielonoświątkowy oraz Święto Pracy są również wolne dla osób zatrudnionych w RFN.
Berlin był dotychczas krajem związkowym, w którym obowiązywało najmniej dni ustawowo wolnych (9) od pracy. Dzięki ogłoszeniu Międzynarodowego Dnia Kobiet dniem wolnym, pracownicy mogą cieszyć się 10 świętami państwowymi, co jest wynikiem zbliżonym do tego, co obowiązuje w większości innych krajów związkowych (Hesja, Brandenburga, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Dolna Saksonia, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia, Brema). W Saksonii, Saksonii Anhalt, Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Nadrenii Palatynacie mieszkańcy mogą skorzystać z 11 dni wolnego, a w Saarze, Badenii-Wirtembergii i Bawarii dni ustawowo wolnych jest aż 12.
Większość świąt państwowych w Niemczech ma podłoże chrześcijańskie. Jedynie 1.05 i 3.10 nie są świętami kościelnymi. Pochodzenie religijne tłumaczy także różnice między krajami związkowymi. Z rozpoczęciem reformacji w XVI wieku w Niemczech rozwinął bowiem Kościół ewangelicki. Po licznych sporach religijnych między katolikami i ewangelikami zdecydowano w ramach postanowień Pokoju Augsburskiego, że o wierze na danym terenie decyduje jego władca. Tak Bawaria stała się katolicka, a Saksonia ewangelicka. Skutki tych działań są widoczne po dziś dzień. Z tego powodu na południu kraju katolickie święta, jak Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Święto Trzech Króli oraz Boże Ciało są dniami wolnymi od pracy. Za to ewangelickie kraje związkowe nie pracują w takie święta jak Dzień Pokuty i Modlitwy, który dzisiaj świętowany jest jedynie w Saksonii, oraz Dzień Reformacji, który jest dniem ustawowo wolnym w 9 landach.
Niezależnie od wyznawanej religii mieszkańcy Niemiec korzystają z dni wolnych obowiązujących w danym kraju związkowym. Jeśli w tygodniu przypada święto religijne, które nie jest jednak dniem wolnym od pracy, osoby zatrudnione w RFN muszą udać się do pracy. Pracownicy mają jednak prawo do zawnioskowania o zwolnienie z wykonywanych obowiązków w danym dniu. Należy pamiętać, by uzasadnić wniosek zamiarem udziału w formalnym, religijnym wydarzeniu jak przykładowo w procesji z okazji Bożego Ciała. Nawet jeśli samo wydarzenie odbywa się przykładowo jedynie przez kilka godzin, pracodawca zezwala pracownikowi najczęściej na cały dzień wolnego. Należy jednak pamiętać, że wolne otrzyma jedynie osoba, która rzeczywiście jest wyznawcą danej religii. Za taki dzień pracownik nie otrzyma zapłaty, nie zmarnuje jednak też dnia urlopu.
Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy z podziałem na landy można znaleźć tutaj [klik!]