Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Heizungsgesetz: Rząd doszedł do porozumienia

heizgesetz

Koalicja rządząca w Niemczech doszła do porozumienia. Z pomocą Scholza, Habecka i Lindnera ustalono założenia zmian w prawie grzewczym. 

Po długich zmaganiach niemiecki rząd utorował drogę kontrowersyjnemu prawu grzewczemu. Uzgodniono „bariery ochronne”, które przewidują istotne zmiany w projekcie ustawy. Prawo energetyczne budynków – zwane ustawą ciepłowniczą (Heizungsgesetz) – ma być powiązane z planowaną ustawą o ciepłownictwie komunalnym.

Najważniejsze punkty ustawy

  • Centralnym punktem odniesienia dla działań w istniejących budynkach powinno być miejskie planowanie ciepłownicze, „z odpowiednimi okresami przejściowymi”. Dopóki nie będzie miejskiego planu ciepłowniczego, nie powinny mieć zastosowania przepisy prawa energetycznego budynków.
  • Koalicja rządząca dąży do tego, by najpóźniej do 2028 r. powstał ogólnoniemiecki plan ogrzewania miejskiego – oznacza to, że do tego czasu powinno być jasne, w jaki sposób kraje związkowe i gminy chcą przekształcić swoją infrastrukturę grzewczą w neutralną dla klimatu i gdzie np. mają powstać sieci ciepłownicze. Obecny projekt ustawy o planowaniu ciepłowniczym przewiduje, że do 2026 r. duże miasta muszą przedłożyć odpowiednie plany ciepłownicze, a do 2028 r. również małe miasta i gminy. W wielu krajach związkowych obowiązują już przepisy dotyczące miejskiego planowania ogrzewania.
  • Na nowych obszarach zabudowy nie powinno łączyć się ustawy o prawie energetycznym budynków z komunalnym planowaniem ciepłowniczym. Oznacza to, że wymagania nowej ustawy o ogrzewaniu (Heizungsgesetz) obowiązują tam od razu od 01.01.2024.
  • Artykuł ustawy mówi o tym, że różne opcje powinny być „traktowane jednakowo” przy przejściu na systemy grzewcze neutralne dla klimatu. „Dyskryminacyjne wymagania dotyczące ogrzewania i infrastruktury zostaną usunięte”.
  • Po 1 stycznia 2024 r. nadal będzie można zakładać ogrzewanie gazowe, jeśli nie będzie miejskiego planu ciepłowniczego i pod warunkiem że ogrzewanie można przerobić na wodór. Dotyczy to również nowych budynków powstających poza nowymi obszarami zabudowy.
  • Jeśli istnieje już miejski plan ogrzewania, ogrzewanie gazowe może być nadal instalowane, pod warunkiem że można je przerobić na wodór, a gminny plan ogrzewania przewiduje „neutralną dla klimatu sieć gazową”. Jeśli nie planuje się żadnej „neutralnej dla klimatu sieci gazowej”, 65% ogrzewania gazowego musi być zasilane biomasą lub wodorem dostarczanymi w inny sposób, aby instalacja była w dalszym ciągu dozwolona.
  • Systemy grzewcze na drewno i pellet powinny pozostać dozwolone bez wyjątku. Wcześniej planowano zrezygnować z ogrzewania biomasą w nowych budynkach.
  • Gospodarstwa domowe nie powinny być obarczone koniecznością nowych inwestycji. Dotacje powinny „jak najdokładniej uwzględniać indywidualne potrzeby i trudności społeczeństwa”. Planowane wcześniej wyjątki mają zostać zrewidowane.
  • Oprócz istniejącego prawa o rozłożeniu kosztów modernizacji, za pomocą którego wynajmujący mogą przenosić koszty na najemców, ma powstać kolejna ustawa. Warunkiem rozłożenia kosztów powinno być ubieganie się przez wynajmującego o dotację na inwestycję ciepłowniczą oraz czerpanie przez najemców korzyści finansowych pomimo dodatkowej opłaty.
  • Datowane na 1 stycznia 2024 r. na wejście w życie ustawy powinno zostać utrzymane.

W oparciu o „bariery ochronne” poprawki do projektu ustawy mają teraz zostać uzgodnione w parlamencie. Niewiele stoi na przeszkodzie, aby Bundestag przyjął ją przed wakacjami.

Habeck: Zgoda „całkowicie w moim rozumieniu”

Pomimo uzgodnionych obecnie przez koalicję zmian, wicekanclerz Robert Habeck uważa, że ​​rdzeń ustawy grzewczej został zachowany. „Zmiana źródeł ciepła jest wykonalna, ochrona klimatu staje się konkretna oraz dawany jest wyraźny sygnał do przejścia na ogrzewanie przyjazne dla klimatu” – powiedział. „W ten sposób dajemy ludziom więcej czasu i lepiej dopasowujemy miejskie planowanie ogrzewania do ustawy o energetyce budynków. Rozwiązanie to jest zdecydowanie dobre”.

W sumie porozumienie daje szansę na uregulowanie sporu i wzmocnienie społecznego poparcia dla ochrony klimatu. „To, że wszystkie strony musiały działać w intensywnych negocjacjach, jest tego częścią. Ważne było, aby umożliwić rządowi działanie. Demokracja potrzebuje kompromisów i dobrze, jeśli możemy je osiągnąć”. – dodaje wicekanclerz.

Źródło: t-online

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.