Dopasowanie świadczeń rodzinnych oraz innych ulg podatkowych do poziomu dobrobytu krajów, w których mieszkają dzieci osób pracujących w Austrii, jest niezgodne z prawem europejskim. Jest to bezpodstawna, pośrednia dyskryminacja ze względu na przynależność narodową emigrantów pracujących w Austrii. Tak zadecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
O co chodzi z indeksacją?
W 2019 roku Austria wprowadziła system indeksacji świadczeń rodzinnych oraz ulg podatkowych dla rodzin tzn. Familienbeihilfe, Familienbonus Plus, Kinderabsetzbetrag, Alleinverdienerabsetzvetrag, Alleinerzieherherabsetzbetrag oraz Unterhaltsabsetzbetrag dla osób czynnych zawodowo, których dzieci mieszkają w innym państwie europejskim. Zmiana ta przewidywała, że wysokość tych świadczeń nie była stała, a musiała być dopasowana do poziomu dobrobytu w kraju, w którym mieszka dziecko pracownika. W większości przypadków oznaczało to obniżenie przyznawanych świadczeń.
Decyzja ta szybko została zaskarżona w Trybunale Sprawiedliwości. A ten orzekł teraz, że indeksacja świadczeń rodzinnych jest niezgodna z prawem.
Źródło: kurier