Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Koniec socjalnego El Dorado – Kindergeld będzie o połowę niższy?

Dotychczas obywatelom Unii Europejskiej zatrudnionym w Niemczech przysługiwał Kindergeld w pełnej wysokości. Nawet wtedy, gdy dzieci na które był pobierany przebywały za granicą. Wkrótce może się to jednak zmienić. Bundestag już jutro zamierza uchwalić odpowiednią ustawę.

Niemcy przyznały zasiłek rodzinny Kindergeld tylko na przestrzenii ostatniego roku ponad 185.000 obywatelom UE, mimo, że pociechy wnioskodawców nie przebywały na terenie RFN. Minister Finansów Wolfgang Schäuble chce skończyć z tymi praktykami i znacznie obniżyć wysokość świadczeń. Zgodnie z doniesieniami niemieckiej prasy, już wkrótce zasiłek rodzinny Kindergeld miałby odpowiadać kosztom utrzymania w miejscu zamieszkania dziecka. Państwo niemieckie zaoszczędziłoby w ten sposób bagatela 159 milionów euro w skali roku.


W myśl przedłożonego projektu ustawy, Polak mieszkający w Niemczech otrzymałby na swoje dziecko mieszkające w Polsce 96 euro zamiast dotychczasowych 192 euro. To samo tyczy się rzecz jasna dzieci obywateli Rumunii, Bułgarii czy Chorwacji nie mieszkających w RFN.

Przypomnijmy – obecnie na czas pracy w Niemczech obcokrajowcy z krajów Unii Europejskiej mają prawo do zasiłku rodzinnego. Z punktu widzenia europejskiego prawa nie ma znaczenia kraj stałego pobytu dziecka.

Dlatego też rząd RFN uchwalając w środę ustawę naraziłby się Brukseli, która kategorycznie sprzeciwia się taki rozwiązaniom. Już w grudniu unijni komisarze odrzucili podobną inicjatywę. Przed miesiącem, kiedy sprawa trafiła na czołówki gazet, Marianne Thyssen – unijna komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, jasno stwierdziła, że projekt dyskryminuje część obywateli UE.

Stanowisko unijnych komisarzy pozostaje w kwestii zasiłku niezmienne. KE argumentuje, że osoby wnioskujące o zasiłek na swoje dzieci odprowadzają składki do niemieckiego systemu socjalnego dlatego też mają prawo do świadczeń z tego właśnie systemu.

Ta argumentacja nie przekonuje jednak niemieckich polityków, którzy wywierają coraz większą presję na Brukseli. Gra z pewnością jest warta świeczki, gdyż zgodnie z szacunkami resortu finansów w poprzednim roku odnotowano 184.655 przypadków w których świadczenie było przekazywane na rzecz dzieci nie przebywających na terenie Niemiec. W zdecydowanej większości chodziło o obywateli Polski (86.987) ale także o Rumunów (15.310), Chorwatów (11.865) i Bułgarów (5.555).

Co ciekawe na łamach prasy pojawiły się już pierwsze doniesienia mówiące o tym, że do głosowania nie dojdzie w tym tygodniu. Projekt ustawy miały bowiem zablokować resorty kontrolowane przez koalicjanta CDU/CSU czyli socjaldemokratów z SPD.

Źródła: Bild / SZ / Focus / Spiegel
Aktualizacja: 14.03.2017

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!