Wchodzi w życie zakaz telefonów komórkowych w wiedeńskich szkołach
Zapytany kilka tygodni temu przez „Heute”, radny ds. edukacji Christoph Wiederkehr opowiedział się za zakazem telefonów komórkowych w szkołach. Radny argumentował, że decyzja o wprowadzeniu zakazu używania telefonów komórkowych powinna należeć do każdej placówki.
W wielu miejscach jest to już powszechna praktyka i jest wspierana przez wszystkie części społeczności szkolnej. Jednak tam, gdzie jeszcze tak nie jest, pojawiają się coraz większe problemy. Władze otrzymywały zatem coraz częściej prośby o stworzenie wspólnych ram zakazu, które ułatwią szkołom radzenie sobie z tą kwestią.
Nowe podejście do telefonów w szkole
Po tym jak władze powołały radę ekspertów w celu opracowania konkretnych zasad, miasto podejmuje teraz działania. Dekret – który mają wydać w tym tygodniu – będzie wymagał od instytucji edukacyjnych, aby zakazały telefonów komórkowych, smartwatchy i podobnych urządzeń na lekcjach i podczas przerw – chyba że wyraźnie zaznaczono inaczej.
Będą konsekwencje za łamanie zakazu
Szkoły włączą teraz zasady te (lekcje i przerwy bez telefonów komórkowych) do regulaminu wewnętrznego w każdej placówce. Możliwe konsekwencje za naruszenie zakazu to ostrzeżenie, powiadomienie rodziców lub uwaga do dziennika.
Rada Ekspertów ma nadzieję, że to nowe, jasne podejście poprawi podstawy dobrych lekcji szkolnych oraz zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży.
Źródło: heute
Foto: Freepik