Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Koniec z socjalem dla obcokrajowców w Niemczech!

Rząd federalny RFN chce ograniczyć imigrację z państw członkowskich Uni Europejskiej. Warunki otrzymania wsparcia socjalnego w tym Hartz IV zostaną drastycznie zaostrzone. 

Już niebawem Niemcy staną się atrakcyjne pod względem świadczeń socjalnych tylko dla tych migrantów z UE, którzy zdecydują się na podjęcie pracy. Rząd planuje zaostrzyć regulacje dotyczące wypłacania pomocy socjalnej, na co gminy wyczekują z niecierpliwością. 

Nowe rozwiązania przyniosą przede wszystkim miliardowe oszczędności gminom. W przyszłości migranci, którzy nie znajdą pracy na terenie Niemiec, otrzymają wsparcie socjalne dopiero po pięcioletnim pobycie w kraju. O losach projektu ustawy przygotowanego przez Minister Pracy Andreę Nahles politycy zdecydują już w przyszłym tygodniu.

Negocjacje w sprawie od dawna oczekiwanej ustawy trwały aż pięć miesięcy. Dziś wiadomo, że przewiduje ona zmiany w wypłacaniu zasiłku Hartz IV oraz innych świadczeń socjalnych. Aby je otrzymać, migranci albo będą zmuszeni do podjęcia pracy, albo do wykazania, że opłacali wcześniej składki na ubezpieczenie społeczne. W innym wypadku pomoc będzie przysługiwała dopiero po upływie pięciu lat od zameldowania w Niemczech.

Nowe regulacje są odpowiedzią rządu na wyrok Federalnego Sądu Społecznego, zgodnie z którym pomoc socjalna należy się migrantom z UE po upływie sześciu miesięcy pobytu na terenie Niemiec. Gminy obawiają się z tego powodu sięgającego wielu miliardów euro obciążenia finansowego związanego z stale rosnącą imigracją m.in. z Rumunii czy Bułgarii. Regulacje muszą wejść w życie jak najprędzej – apeluje Niemiecki Związek Miast i Gmin.

Źródło: n-tv.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.