Kontrole trwają od jesieni 2015 r. Austriacką straż graniczną wspierać będą żołnierze austriackich sił zbrojnych na granicy austriacko-węgierskiej i austriacko-słoweńskiej. Służby przeprowadzają kontrole graniczne również na przejściach do Czech i Słowacji od jesieni 2023 roku.
Austriaccy policjanci obecnie działają w Serbii i na Węgrzech wzdłuż międzynarodowych szlaków przemytniczych na Bałkanach Zachodnich i w krajach sąsiednich.
Coraz mniej aresztowań – kontrole odstraszają przemytników?
Kontrole graniczne są kontynuowane, chociaż liczba aresztowań nielegalnych imigrantów w Burgenlandzie drastycznie spadła od jesieni 2023 roku. „Mafia przemytnicza unika Austrii ze względu na liczne podjęte środki. W rezultacie liczba zatrzymań w Burgenlandzie również drastycznie spadła”, podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Austrii.
Obrazują to doskonale liczby – w 41 tygodniu kalendarzowym w 2022 roku w Burgenlandzie służby zatrzymały 3600 osób, w porównaniu do zaledwie 19 osób w 17 tygodniu 2025 roku. Nielegalna imigracja na granicy austriacko-słoweńskiej jest bliska zeru.
Kontrole na granicach
Kontrole są przeprowadzane zarówno stacjonarnie na przejściach granicznych, jak i mobilnie w obszarach w pobliżu granicy. To połączenie policyjnych środków taktycznych tworzy elastyczną sieć do walki z mafią przemytniczą.
Minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner z zadowoleniem przyjął decyzję Niemiec o przeprowadzeniu wzmożonych kontroli na swoich granicach. „Niezwykle ważne jest, aby Austria i Niemcy zjednoczyły się w walce z przemytnikami ludzi i podjęły wspólne działania na rzecz solidnej ochrony zewnętrznych granic UE”.
Dziesięć państw przeprowadza obecnie kontrole na granicach wewnętrznych w strefie Schengen: Bułgaria, Niemcy, Dania, Francja, Włochy, Holandia, Norwegia, Austria, Szwecja i Słowenia.
Źródło: meinbezirk
Zdjęcie: pixabay