Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy chcą zatrzymać Polaków u siebie

Kraje związkowe graniczące z Polską zapowiadają pomoc dla pracowników transgranicznych. 

“Zostańcie tutaj. Pomożemy wam” – taki apel skierowała wczoraj do polskich pracowników w Niemczech minister finansów Brandenburgii Katrin Lange. Ma to związek z obowiązkową kwarantanną, której muszą poddawać się Polacy wracający z  pracy z zagranicy. 

 

Polacy mogą liczyć na zwrot dodatkowych kosztów w Brandenburgii

Od piątku polscy pracownicy transgraniczni mogą liczyć na tzw. Aufwandsentschädigung czyli zwrot kosztów powstałych w związku z pozostaniem w kraju związkowym. Jest to ryczałtowe odszkodowanie dla pracownika w wysokości 65 euro za każdy dzień oraz dodatkowo 20 euro za każdego członka rodziny, który pozostanie w Brandenburgii. W ten sposób władze landu chcą wspomóc Polaków w pokryciu kosztów zakwaterowania oraz pozostałych wydatków związanych z pozostaniem w Niemczech. Z pomocy zgodnie z zapowiedzią władz mogą skorzystać wszyscy Polacy, którzy pracują w Brandenburgii.

Polacy mogą liczyć na pomoc tak długo, jak będą obowiązywać zaostrzone przepisy na polskiej granicy, jednak nie dłużej niż trzy miesiące. “Możecie być pewni, pieniądze będą wypłacane” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu prasowym władz Brandenburgii.

 

Zwrot kosztów zakwaterowania również w Meklemburgii-Pomorzu Przednim 

Polscy pracownicy transgraniczni są również pilnie potrzebni na północy Niemiec, dlatego również Meklemburgia-Pomorze Przednie robi wszystko by zatrzymać Polaków na miejscu. W tym celu władze zdecydowały się wypłacić dodatek za koszty powstałe z zakwaterowaniem, co w dużej mierze pokrywa się z rozwiązaniami z Brandenburgii. Na północy Polacy mogą liczyć na 65 euro za każdy dzień w Niemczech oraz 20 euro dla najbliższej rodziny, która pozostaje na terenie landu. Kwoty są wypłacane ryczałtowo. Władze zapowiedziały, że pomoc na ten moment będzie wypłacana do 19 kwietnia. W zależności od sytuacji ten termin może zostać jednak wydłużony.

 

Pomoc dla Polaków w Saksonii

Na nieco inne rozwiązanie zdecydowała się Saksonia. Polacy pracujący na co dzień w tym kraju związkowym mogą co prawda liczyć na pomoc, lecz ta dotyczy tylko osób pracujących w opiece, zawodach medycznych oraz profesjach związanych z tymi branżami (np. w szpitalnej kuchni, pralni itd). Polscy pracownicy transgraniczni mogą liczyć na dodatek za koszty noclegu w wysokości 40 euro, a ich najbliżsi na 20 euro. 

Każdy kto zdecyduje się na pozostanie w Saksonii powinien zgłosić swoja decyzję swojemu pracodawcy, który jest zobowiązany do podjęcia dalszych kroków, w tym skontaktowania się z dyrekcją krajową landu (niem. Landesdirektion Sachsen). Na jej stronach można znaleźć odpowiednie formularze, które są dostępne również w języku polskim.

Wnioski można składać od poniedziałku, jednak Saksonia zobowiązała się do pokrycia kosztów noclegu w Niemczech już od dzisiaj tj. 27.03.2020. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.