Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy zaciągają hamulec bezpieczeństwa. Co planuje Merkel?

Wczoraj rząd przyjął projekt tzw. koronawirusowego hamulca bezpieczeństwa (niem. Corona-Notbremse). Jeśli ustawa przejdzie przez parlament oraz radę federalną w Niemczech będą obowiązywać jednolite obostrzenia. Co to oznacza? Sprawdzamy.

Cała Europa walczy z trzecią falą pandemii koronawirusa. Nie inaczej jest w Niemczech. Zdaniem rządzących pomóc w tej nierównej walce ma zmiana prawa. W dużym uproszczeniu dotychczas rząd formułował zalecenia, a kraje związkowe je wdrażały. Często jednak przepisy różniły się między poszczególnymi landami, a mieszkańcy skrzętnie to wykorzystywali, by np. zrobić zakupy w sąsiednim kraju związkowym, czy pojechać nad morze. Regionalne różnice dają się również we znaki osobom wjeżdżającym do Niemiec, bowiem zasady związane z kwarantanną oraz obligatoryjnymi testami również nie są jednolite.

Wobec rosnącej liczby zachorowań Angela Merkel widzi w zmianie prawa i ujednoliceniu restrykcji możliwość wyhamowania liczby nowych zakażeń, która w Niemczech rośnie. Najnowsze dane mówią o średnio 154 zakażeniach na 100 tysięcy mieszkańców. Rząd RFN chce ten wskaźnik utrzymać poniżej setki. Dla porównania – liczba zakażeń w Polsce wynosi zdaniem Instytutu Roberta Kocha średnio 377 zakażenia, które przypadają na 100 tysięcy mieszkańców.

Co planuje Angela Merkel?

W projekcie ustawy, która ograniczy kompetencje landów w zakresie wdrażania restrykcji znalazły się następujące zapisy:

  • Liczba zakażeń – Jeśli tygodniowa liczba zakażeń przekroczy 100 na 100 tysięcy mieszkańców przez 3 dni z rzędu, w powiecie lub w mieście powiatowym zostają wprowadzone zaostrzone restrykcje. Te zostają poluzowane dopiero, gdy zachorowalność spadnie poniżej 100 przypadków i będzie się utrzymywać na tym poziomie przez minimum 5 dni roboczych.
  • Prywatne spotkania – Spotkania w przestrzenii prywatnej zostają ograniczone do jednego gospodarstwa domowego i jednej osoby spoza tego gospodarstwa. Dzieci nie są liczone jako dodatkowe osoby. Wyjątki dotyczą korzystania z prawa do opieki nad dzieckiem, do opieki nad partnerem życiowym czy pogrzebów. W przypadku uroczystości pogrzebowych liczba uczestników jest ograniczona do 15.
  • Godzina policyjna – Od 21 do 5 rano obowiązuje godzina policyjna. Wychodzi z domu można jedynie w nagłych wypadkach np. medycznych, do pracy, czy opieki nad zwierzętami.
  • Czas wolny i kultura – Baseny, kluby, kina, kasyna, teatry itd pozostają zamknięte.
  • Handel – Handel detaliczny pozostaje zamknięty z wyjątkiem m.in. supermarketów, aptek, drogerii i sklepów ogrodowych. W otwartych sklepach obowiązują ograniczenia odnośnie ilości klientów.
  • Maseczki – W pomieszczeniach zamkniętych, w sklepach, klienci muszą zakładać maseczki chirurgiczne lub FFP2.
  • Sport – Sport można uprawiać samemu, we dwójkę lub z osobami ze wspólnego gospodarstwa domowego. Wyjątki obowiązują dla profesjonalnych sportowców. Wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności.
  • Gastronomia – Zasadniczo lokale gastronomiczne pozostają zamknięte dla klientów stacjonarnych. Odbiór zamówienia lub jedzenie na wynos pozostają dozwolone, ale tylko w ciągu dnia. Zamówień nie można odbierać w trakcie godziny policyjnej. Jedzenie na dowóz pozostaje możliwe do zamówienia przez całą dobę.
  • Usługi na ciele – Firmy wykonujące usługi na ciele nie mogą działać, obowiązuje jednak wiele wyjątków jak np. przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego mogą być świadczone usługi medyczne, czy terapeutyczne. Wizyta u fryzjera również jest dozwolona, ale z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.
  • Komunikacja publiczna – W komunikacji publicznej obowiązuje nakaz zakładania maseczek FFP2, a liczba pasażerów zostaje ograniczona do połowy.
  • Hotele i noclegi – Miejsca noclegowe pozostają zamknięte dla celów turystycznych.
  • Szkoły – Placówki oświaty od liczby zakażeń przekraczającej 200 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców przechodzą na nauczanie zdalne. Wyjątki dotyczą m.in. ostatnich klas. Przy tak wysokiej liczbie zakażeń uczniowie muszą być jednak testowani minimum 2 razy tygodniowo.

Będą testy w zakładach pracy?

Prócz wyżej wymienionych pozycji, w nowelizacji tzw. ustawy o przeciwdziałaniu infekcjom znalazły się zapisy mówiące o testach w firmach, które raz w tygodniu miałyby zapewniać testy swoim pracownikom.

Więcej dni na opiekę nad dzieckiem?

Rząd zamierza również podnieść liczbę dni do wykorzystania na opiekę nad dzieckiem (tzw. Kinderkrankentage) do 30. Skorzystać mogą z nich obaj opiekunowie, jeśli tylko zamknięte zostaną świetlice, żłobki czy szkoły.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!