Nowe zasady dotyczące kwarantanny dla pracowników transgranicznych

Od 4. maja zmieniają się zasady dotyczące obowiązkowej kwarantanny, dla osób przekraczających polską granicę wewnętrzną.

W myśl nowych zasad zwolnieni z kwarantanny są:

  • pracownicy transgraniczni,
  • studenci,
  • oraz uczniowie, pobierający naukę w państwie sąsiednim.

Wyżej wspomniane grupy dołączyły do kierowców zatrudnionych w transporcie międzynarodowym, marynarzy i rybaków oraz załogi lotów międzynarodowych, a także obsługi pociągów. Kwarantannie nie muszą się poddawać również żołnierze, dyplomaci oraz inspektorowie sanitarni.

Polska Straż Graniczna poinformowała na swojej stronie, że osoby zwolnione z kwarantanny, muszą podczas kontroli granicznej udokumentować cel swojego pobytu za granicą:

Przekroczenie granicy w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu nauki w RP lub państwie sąsiadującym należy udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej podczas kontroli na granicy.”

Uwaga! Kwarantanna nadal obowiązuje osoby wykonujące zawód medyczny i zatrudnione w ośrodkach pomocy społecznej. 

Nowe zasady dotyczą polskiej granicy wewnętrznej z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz ze Szwecją i Danią.

Treść rozporządzenia, w którym zawarto aktualne zasady, dotyczące przekraczania granicy,jest dostępna w dzienniku ustaw pod poniższym linkiem:

«ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii»

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!