Płaca minimalna w Austrii i w Europie

Rząd austriacki rozważa wprowadzenie wynagrodzenia minimalnego. Ile zarabiają jednak mieszkańcy kraju w porównaniu z innymi państwami europejskimi?

Aktualnie nie ma w Austrii ustawowego wynagrodzenia minimalnego. Rząd doszedł jednak do porozumienia, że od 2020 roku we wszystkich zbiorowych układach pracy znajdzie się zapis, który zapewni osobom pracującym w kraju minimum 1500 euro miesięcznie. Partia SPÖ chce nawet, by kwota ta wynosiła 1700 euro miesięcznie.

Jednak jak zarobki w Austrii wypadają na tle wynagrodzeń w innych państwach europejskich? Odpowiedzią na to pytanie zajęła się Fundacja im. Hansa Böcklera. W raporcie obliczono, że osoby pracujące w kraju spędzają w pracy średnio 39 godzin tygodniowo. Po założeniu, że otrzymują wynagrodzenie o wysokości 1500 euro i 14 wypłat rocznie, obliczono, że stawka godzinowa wynosi 10,35 euro.

W porównaniu z zarobkami w innych krajach Unii Europejskiej Austria zapewnia stosunkowo dobre wynagrodzenie. Na najwięcej pieniędzy za godzinę mogą liczyć mieszkańcy Luksemburga (11,97 euro), Francji (10,03 euro) oraz Holandii (9,91). Po wprowadzeniu stawki minimalnej w Austrii kraj znajdzie się więc w czołówce. Należy jednak pamiętać, że w takich państwach jak Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia, Włochy i Szwajcarii nie ma ustawowego wynagrodzenia minimalnego. Państwa te nie zostały wzięte więc pod uwagę w badaniu Fundacji.

Najmniej zarabiają natomiast mieszkańcy Mołdawii i Ukrainy. W obu państwach stawka minimalna ma wysokość jedynie 0,78 euro. Także w Rosji (0,88 euro) i Albanii (1,17) stawki są stosunkowo niskie.

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!