Kinderzuschlag, czyli dodatek na dziecko zostanie w Niemczech podwyższony wraz z rozpoczęciem nowego roku. Za każde dziecko stawka zwiększy się z 185 euro do 205 euro miesięcznie. 1 stycznia wzrośnie także Kindergeld o 15 euro. Na pierwsze i drugie dziecko świadczenie wyniesie więc 219 euro miesięcznie, na trzecią pociechę 225 euro i na czwarte i każde kolejne dziecko 250 euro miesięcznie. Kinderzuschlag wypłacany jest dodatkowo do świadczeń Kindergeld oraz Wohngeld. Rodzice mogą zawnioskować także o zwolnienie z opłat za placówki Kita.
Niemieckie świadczenia na dziecko są wypłacane w celu zapewnienia im podstawy egzystencji. Minimalna kwota zapewniająca podstawę egzystencji od 1 stycznia będzie wynosiła średnio 451 euro miesięcznie. Na tej podstawie niemieckie władze decydują o podwyższeniu takich świadczeń jak Kindergeld czy Kinderzuschlag.
Celem dodatku na dziecko jest wsparcie rodziców, których dochód nie wystarcza lub ledwo wystarcza na utrzymanie rodziny. Poza Kinderzuschlag, Kindergeldem i zwolnieniem z opłat za placówki Kita, rodziny mają także prawo do:
- Schulbedarfspaket, czyli dodatku na przybory szkolne o wysokości 150 euro za dziecko i rok szkolny (od 2021 154 euro za dziecko i rok szkolny),
- Bezpłatnych biletów przejazdowych dla uczniów,
- Bezpłatnych obiadów dla dzieci w placówkach Kita i szkołach,
- Bezpłatnych korepetycji,
- Miesięcznego dodatku o wysokości 15 euro na udział w ofercie zajęć sportowych, muzycznych i artystycznych.
Ze względu na panującą pandemię koronawirusa krąg rodzin uprawnionych do świadczenia został poszerzony. Aktualna sytuacja doprowadziła także do cyfryzacji procesu wnioskowania o świadczenia, dzięki czemu rodziny mogą wnioskować o nie online. Do 31 grudnia 2020 obowiązuje uproszczona procedura kontroli majątku.
Od nowego roku zaliczka z tytułu świadczeń alimentacyjnych (Unterhaltsvorschuss) dla dzieci wychowywanych przez samotnych rodziców wzrośnie o 9-16 euro. Dzieci poniżej 6 roku życia otrzymają do 174 euro miesięcznie. Od 6 do 11 roku życia stawka wyniesie do 232 euro, a młodzież od 12 do 17 lat otrzyma do 309 euro.
Źródło: bmfsfj