Szukaj
Close this search box.
 • Polski
 • Українська

Tam warto studiować

Uniwersytet Zuryski poza pierwszą setką najlepszych uczelni. ETH dalej w czołówce

Uniwersytet Zuryski, ETH, ranking uczelni wyższych, szkoła wyższa, Zurych
Foto: Pixabay
Politechnika Federalna w Zurychu, ETH Zurych, zachowała miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni, ale 6 szwajcarskich uniwersytetów spadło w rankingu Quacquarelli Symonds (QS).

Jak donosi gazeta Tages-Anzeiger, w międzynarodowym porównaniu uniwersytetów, szwajcarskie uczelnie straciły na znaczeniu. Chociaż ETH Zurych była w stanie utrzymać swoje miejsce w pierwszej dziesiątce i dlatego nadal jest uważana za najlepszą uczelnię w Europie kontynentalnej, 6 szwajcarskich uniwersytetów spadło w rankingu.

Jak ogłosiła we wtorek firma analityczna Quacquarelli Symonds (QS), w rankingu uwzględniono 9 szwajcarskich uniwersytetów i tylko trzy z nich były w stanie poprawić swoje pozycje. Jest to m.in. Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Lozannie (EPFL), który jest obecnie o dziesięć miejsc wyżej niż w poprzednim roku i zajmuje 26. miejsce. Swoje pozycje poprawiły również Uniwersytet we Fryburgu (miejsce 539) i Uniwersytet Nauk Stosowanych w Zurychu (miejsca 781-790).

Wykluczenie z programu Horyzont wpłynęło na ranking

Dla kontrastu Università della Svizzera Italiana (USI) spadł o całe 77 miejsc i zajmuje obecnie 405. miejsce. Uniwersytet w Zurychu również stracił kilka miejsc i jest poza pierwszą setką (109. miejsce), tj. 18 miejsc niżej niż w ubiegłym roku. Uniwersytety w Bazylei (131. miejsce), Bernie (161. miejsce), Lozannie (224. miejsce) i Genewie (155. miejsce) również wypadły gorzej niż przed rokiem.

QS podaje również powód utraty pozycji w rankingu przez niektóre szwajcarskie uniwersytety. Jak powiedział rzecznik prasowy agencji informacyjnej Keystone-SDA w odpowiedzi na zapytanie, wykluczenie Szwajcarii z europejskiego programu badawczego Horizon spowodowało utratę znacznego finansowania badań. QS zakłada, że wyniki badawcze powinny ponownie pozytywnie się rozwinąć w przyszłości, ponieważ szwajcarscy naukowcy prawdopodobnie ponownie będą ubiegać się o finansowanie badań z programu Horizon.

10 najlepszych uczelni wyższych na świecie wg. QS

Oto światowy ranking najlepszych uczelni wyższych:

 1. Massachusetts Institute of Technology (MIT)
 2. Imperial College London
 3. Uniwersytet Oksfordzki
 4. Uniwersytet Harvarda
 5. Uniwersytet Cambridge
 6. Uniwersytet Stanforda
 7. ETH Zurich – Politechnika Federalna w Zurychu
 8. Narodowy Uniwersytet Singapuru (NUS)
 9. University College London (UCL)
 10. Kalifornijski Instytut Technologii (Caltech)

10 najlepszych uniwersytetów jest zdominowanych przez uniwersytety amerykańskie i brytyjskie. Tylko Uniwersytet Singapuru zdołał zapewnić sobie miejsce obok ETH.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.