Wiele produktów spożywczych jest pełnych soli i cukru, takich jak jogurty owocowe, przekąski, słodkie napoje i ketchup. Szwajcarski rząd chce to zmienić i ustanowić nowe wytyczne dla przemysłu spożywczego. O co chodzi?
Rząd negocjuje z przemysłem spożywczym
W 2015 r. Federalne Biuro Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii (Bundesamt für Lebensmittelsicherheit und Veterinärwesen – BLV) zainicjowało Deklarację Mediolańską. Do lutego dwa lata temu 24 producentów żywności, w tym Coca-Cola Schweiz, Aldi Suisse, Coop, Emmi, Lidl Schweiz i Migros, zobowiązało się do zmniejszenia zawartości cukru w swojej żywności.
Ale czy cele określone w Deklaracji Mediolańskiej udało się osiągnąć? Nie wiadomo. Analizujemy to – tłumaczy BLV, wywołane do tablicy przez gazetę Tages-Anzeiger.
Jednocześnie, według gazety, rząd federalny już negocjuje nowe wytyczne. Świadczą o tym częściowo zredagowane dokumenty, do których dotarli dziennikarze.
Mniej cukru i soli w szwajcarskiej żywności
Zgodnie z dokumentami, rząd federalny domaga się dalszej redukcji cukru o 10% do końca 2028 r. dla produktów, które są już częścią porozumienia. Jogurty, twaróg, napoje bezalkoholowe i mieszane napoje mleczne mają być o około 20% mniej słodkie niż w momencie podpisania deklaracji. Natomiast w płatkach śniadaniowych cukru ma być o jedną czwartą mniej.
Zawartość soli w daniach gotowych i pizzach ma również być mniejsza o 20 procent do końca 2028 roku. Według gazety Tages-Anzeiger, producenci muszą potwierdzić rządowi federalnemu do czerwca, czy wezmą udział w programie.
Co ciekawe, branża waha się, ponieważ deklaracja mediolańska nie zezwala na stosowanie substancji słodzących jako substytutu cukru.
Źródło: 20min
Zdjęcie: freepik