Rada Kantonów zagłosowała za wprowadzeniem elektronicznej winiety autostradowej. Także odpowiedzialna za zmianę przepisów komisja przyjęła projekt ustawy. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości osoby podróżujące po Szwajcarii będą mogły wybrać, czy chcą zakupić tradycyjną nalepkę na pojazd czy wykupią internetową wersję winiety. „Cel jest jasny. Ludzie mają mieć możliwość wyboru między tradycyjną a elektroniczną winietą”, tłumaczy członek Rady Narodowej, Martin Candinas.
Podczas gdy pośród członków Rady Kantonów nowa ustawa nie wywołała zbyt wielu dyskusji, sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej w Radzie Narodowej. Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) ma zamiar sprzeciwić się propozycji wprowadzenia e-winiety. Członkowie SVP obawiają się, że poprzez zmianę dojdzie do zlikwidowania tradycyjnej nalepki. Taka zmiana rzeczywiście jest w planach. Zostanie ona jednak wdrożona dopiero, gdy udział nalepek w łącznej sprzedaży winiet tradycyjnych i elektronicznych spadnie poniżej 10%. Nie nastąpi to jednak zbyt szybko, rocznie sprzedawanych jest bowiem aż 10 mln nalepek. Mimo to Nadja Pieren z SVP chce zniesienia tego zapisu, by także generacja niezaznajomiona z cyfrowymi systemami miała możliwość zakupu nalepki.
Pieren obawia się, że po likwidacji tradycyjnej winiety, powstanie podstawa do kontroli kierowców, poprzez zamontowanie systemów automatycznych kontroli pojazdów, które będą skanowały tablice rejestracyjne. Dlatego chce także wykorzystać sytuację by zmniejszyć mandaty za jazdę bez nalepki do 80 CHF (aktualnie 200 CHF). Innego zdania jest jednak Candinas, który uważa, że nie ma potrzeby chronienia nieuczciwych kierowców przed dodatkowymi kosztami. Podkreśla on także, że obawy SVP są nieuzasadnione. W planach jest bowiem wprowadzenie nowej możliwości zakupu winiety, a nie likwidacja tej tradycyjnej. Podkreśla jednak, że jeśli odsetek kierowców z nalepką na samochodzie rzeczywiście spadnie poniżej 10%, ich utrzymanie będzie bezsensowne.
Możliwe, że o zniesieniu tradycyjnych nalepek zadecyduje za kilka lat szwajcarskie społeczeństwo w drodze referendum. SVP chce jednak najpierw zobaczyć jak rozwiną się rozmowy w rządzie. Dopiero z ich końcem roku zapadnie decyzja o tym, czy konieczne jest przeprowadzenie referendum. Jeśli uda się władzom dojść do porozumienia, elektroniczna winieta zostanie wprowadzona już w 2022 roku.
Więcej na temat ceny oraz informacje dotyczące winiety:
Źródło: 20min