Dotychczas w Szwajcarii obowiązywały różnice pomiędzy parami hetero- i homoseksualnymi. To już jednak przeszłość, bowiem osoby w związkach jednopłciowych mogą już wziąć ślub. Wraz z tym w życie wejdą nowe zasady dotyczące adopcji, nadaniu obywatelstwa i medycyny reprodukcyjnej w przypadku lesbijek oraz gejów.
Żegnajcie rejestrowane związki partnerskie
Pary homoseksualne mogą już bez problemu w Szwajcarii zawrzeć związek małżeński. Dotychczas było to niemożliwe, a w zamian za to pary mogły tylko zarejestrować swój związek partnerski. Jednak to już przeszłość. Pary, które zarejestrowały swój związek mogą ten dalej tak prowadzić, bądź zamienić je drogą wspólnego oświadczenia w związek małżeński. Przy czym mowa tutaj o ślubie cywilnym. W kwestii ślubu kościelnego dalej kościół podejmuje decyzję, komu zostanie udzielony sakrament małżeństwa, a komu nie.
Adopcja
Lesbijki oraz geje mogą adoptować dziecko swojego partnera. Ponadto pary homoseksualne mogą również wspólnie adoptować obce dziecko. Inną możliwością jest zapłodnienie dzięki dawcy nasienia. W takim przypadku obie żony zostaną wpisane jako rodzice. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku prywatnej lub anonimowej darowizny nasienia za granicą. Ponadto dawca musi podać swoje imię, miejsce zamieszkania oraz zawód podać w bazie danych. Gdy dziecko skończy 18 lat, może mieć wgląd do tych danych.
Nadanie obywatelstwa
Dotychczas pary heteroseksualne mogły łatwiej uzyskać obywatelstwo szwajcarskie, jeśli małżonek był Szwajcarem/Szwajcarką. Obecnie te same zasady dotyczą związków jednopłciowych. Oznacza to, ze cały proces nadania obywatelstwa dla nich będzie już znacznie szybszy i tańszy.
Źródło: blick