Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria (na razie) nie zamierza luzować. Co dalej?

Szwajcarski Bundesrat przedstawił nowy plan na powrót do normalności. Plan rządzących zakłada trzy fazy, które mają to zapewnić. Na ten moment politycy proszą o cierpliwość, bowiem kolejne decyzje mogą zapaść dopiero za 4 tygodnie.

W piątek szwajcarski minister zdrowia zaprezentował plan na kolejne tygodnie, a być może i miesiące. Zgodnie z tym obostrzenia w Szwajcarii zostaną zniesiona najpóźniej w dniu, w którym wszyscy będą zaszczepieni. Co dokładnie zakłada plan rządu? Odpowiadamy na palące pytania!

Czy w ogóle, a jeśli tak to kiedy zostaną otwarte restauracje i siłownie?

Zdaniem Berseta liczba zaszczepionych w Szwajcarii ciągle jest zbyt mała, przez co nadal istnieje zagrożenie szybkiego wzrostu liczby zakażonych. Bundesrat zamierza po świętach Wielkanocnych dyskutować o potencjalnym luzowaniu obostrzeń. Minister zaznaczył, że inne kraje stawiają na ostrzejsze restrykcje, natomiast Szwajcaria szuka złotego środka i kompromisów.

Tym samym ciągle nie wiemy, kiedy potencjalnie zostanie otwarta gastronomia oraz siłownie.

Czy plan rządu uwzględnia otwieranie i zamykanie branż?

Tak. Luzowanie i zaostrzanie obostrzeń będzie bezpośrednio związane z planem, który Bundesrat przedstawił w miniony piątek. Zasadniczo im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym mniej obostrzeń będzie obowiązywać.

O co właściwie chodzi z tymi trzema fazami?

Fazy są ściśle związane z procesem szczepień. Obecnie Szwajcaria znajduje się w fazie pierwszej. W tej fazie jeszcze nie są szczepieni wszyscy pacjenci z grup ryzyka. Luzowanie i otwieranie branż jest uzależnione od zachorowalności mierzonej przez 14 dni. Jeśli przekroczy ona 350, Bundesrat zaostrzy restrykcje.

W fazie drugiej są szczepieni wszyscy pacjenci należący do grup ryzyka. Przestrzeń do podejmowania decyzji o otwieraniu branż jest oczywiście większa.

W trzeciej fazie są natomiast szczepieni wszyscy obywatele, którzy wyrażą taką chęć. W tej fazie nie ma także żadnych wskaźników dotyczących zachorowalności, które by narzucały dodatkowe restrykcje, ponieważ takich ma już nie w ogóle nie być. Całkiem możliwe jednak, że maseczki pozostaną z nami na dłużej.

Kiedy Szwajcaria znajdzie się w trzeciej fazie rządowego planu?

Alain Berset nie podał żadnej konkretnej daty. Rząd szacuje jednak, że do końca czerwca każdy, kto tylko chce się zaszczepić powinien mieć ku temu okazję. Nieco bardziej sceptyczne są w tym zakresie kantony, które twierdzą, że nastąpi to nieco później. Szyki pomieszać mogą również nowe mutacje koronawirusa.

Co to oznacza dla festiwali i innych wydarzeń odbywających się latem?

Na razie na wydarzenia nie ma co liczyć, bowiem nawet pośród organizatorów utrzymuje się ogromna niepewność. Sam Alain Berset nie potrafił przedstawić w tym zakresie żadnego konkretnego planu, ale zapowiedział, że w najbliższym czasie rozpocznie konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Co z osobami, które nie chcą się zaszczepić?

Zdaniem polityków takie osoby będą musiały pogodzić się z konsekwencjami swojej decyzji. Wirus bowiem na pewno nie zniknie i będzie krążył, dopóki 80% obywateli lub więcej nie przyjmie szczepionek. Kto będzie miał możliwość zaszczepienia się, a tego nie zrobi, musi liczyć się z konsekwencjami.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!