Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Tyle wniosków o azyl złożono w Austrii w 2023 roku

granica Austrii

Liczba wniosków o azyl w Austrii znacznie spadła w 2023 roku. 

O azyl w Austrii w 2023 roku ubiegało się 58.686 osób. Wskazują na to wstępne dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które są dostępne dla APA. Według tych danych złożono 58.686 wniosków. Odpowiada to spadkowi o 48% w porównaniu do 2022 roku. Ponadto około 30.000 osób ubiegających się o azyl wycofało się z procedury, co zwykle oznacza, że udali się do swoich rzeczywistych krajów docelowych.

Pomijając tendencję spadkową, która przybrała od poprzedniego roku, jest to jedno z najsilniejszych lat pod względem złożonych wniosków, pomimo odnotowanego spadku. Dwa lata temu złożono prawie 40.000 wniosków, a patrząc jeszcze dwa lata wstecz, w 2019 roku, nie było nawet 13.000 wniosków. Oczywiście jest to nadal znacznie poniżej 88.300 wniosków z roku kryzysu uchodźczego, który miał miejsce w 2015 roku.

Syryjczycy przed Afgańczykami

Syryjczycy są zdecydowanie największym narodem pod względem liczby wniosków o azyl. Afgańczycy i obywatele Turcji również znajdują się w czołówce.

Oczywiste jest, że liczba wniosków spadła szczególnie gwałtownie pod koniec 2023 roku. 2.508 wniosków złożonych w ostatnim miesiącu roku oznacza spadek o 64% w porównaniu z grudniem 2022 roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podkreśla, że trend w Austrii jest sprzeczny z trendem w całej Europie. Wynika to z faktu, że UE (plus Szwajcaria i Norwegia) odnotowała wzrost o 18% w 2023 roku. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wnioski o azyl wzrosły szczególnie gwałtownie w południowych państwach członkowskich UE: Grecji (wzrost o 73%), Włoszech (wzrost o 64%) i Hiszpanii (wzrost o 38%), ale także w Niemczech (wzrost o 47%). Podobny spadek jak w Austrii zaobserwowano na Cyprze i w Szwecji.

Azyl przyznany 16.787 razy

W ubiegłym roku w Austrii azyl przyznano łącznie w 16.787 przypadkach. Jest to zdecydowanie więcej niż w 2022 roku, gdzie 13 779 wniosków zakończyło się pozytywnymi decyzjami. Federalny Urząd ds. Imigracji i Azylu oraz sądownictwo wydały 60.513 prawnie wiążących decyzji negatywnych, które dotyczyły łącznie 33.480 osób. Uważa się jednak, że osoby, którym przyznano ochronę uzupełniającą zamiast azylu, również otrzymały decyzję negatywną. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy – dane za grudzień nie są jeszcze dostępny dla APA – łącznie około 7.800 osób otrzymało ten ostatni status i pozwolenie na  pobyt humanitarny.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Federalny Urząd ds. Imigracji i Azylu nadal koncentruje się na szybkich i pilnych procedurach. W 2023 roku 8.421 negatywnych decyzji zostało podjętych w ciągu 28 dni lub 72 godzin.

Ponadto Urząd Federalny przeprowadził ponad 12.600 deportacji, z których 53% odbyła się samodzielnie, a reszta przymusowo. Oczywiście deportowani to nie tylko uchodźcy, ale także obywatele UE, którzy muszą opuścić kraj. Na przykład około 45% osób deportowanych przymusowo było skazanych za przestępstwa.

 

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.