Wstępne wyniki wyborów w Brandenburgii – te partie będą w Landtagu
Zgodnie ze cząstkowymi wynikami wyborów, które komisja wyborcza ogłosiła tuż po północy, wynik wyborów do Landtagu Brandenburgii wygląda następująco:
- SPD: 30,9%
- AfD: 29,2%
- CDU: 12,1%
- BSW: 13,5%
- Zieloni: 4,1%
- Lewica: 3,0%
- BVB/Freie Wähler: 2,6%
Zgodnie z federalnym prawem wyborczym trzy partie – Zieloni, Lewica oraz BVB/Freie Wähler – nie będą miały reprezentantów w Landtagu, ponieważ nie przekroczyły progu wyborczego 5 procent i nie zdobyły żadnych mandatów bezpośrednich.
Koalicje i możliwości rządzenia
Po uzyskaniu 30,9 procent głosów, SPD pozostaje najsilniejszą partią w Brandenburgii, jednak nie ma wystarczającej liczby posłów, aby samodzielnie rządzić. Tym samym premier Brandenburgii, Dietmar Woidke, po jedenastu latach na stanowisku będzie musiał poszukać nowego partnera koalicyjnego. W parlamencie zabraknie Zielonych, więc koalicja z CDU nie uzyska większości. Możliwa jest współpraca z BSW lub trójpartyjna koalicja SPD, BSW i CDU.
Wynik AfD, a rola partii w nowym Landtagu
AfD, z wynikiem 29,2 procent, będzie miała znaczący wpływ na pracę nowego Landtagu. Partia wprowadzi do niego jedną trzecią posłów, co oznacza tzw. mniejszość blokującą.
Oznacza to, że AfD będzie mogła blokować decyzje wymagające większości dwóch trzecich głosów, jak na przykład wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Inne partie wykluczają możliwość koalicji z AfD, co utrudni proces legislacyjny.
Rekordowa frekwencja wyborcza
Tegoroczne wybory w Brandenburgii charakteryzowały się najwyższą frekwencją od 1990 roku. Wyniosła ona 72,9%, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 61,3% w poprzednich wyborach sprzed pięciu lat. Wysokie zainteresowanie wyborami podkreśla ich znaczenie zarówno dla regionu, jak i dla sytuacji politycznej w całym kraju.
Znaczenie wyborów dla polityki krajowej
Wybory do Landtagu w Brandenburgii były ostatnimi wyborami do parlamentu regionalnego (niem. Landtag) w tym roku. Ich wyniki mają istotne znaczenie polityczne w skali całych Niemiec, wpływając na układ sił politycznych oraz przyszłe strategie partii politycznych.
Źródła: ZDF/ rbb