Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zakaz fajerwerków w Niemczech: jest kompromis

Pod koniec ubiegłego tygodnia w mediach pojawiła się wiadomość dotycząca zapowiedzi niemieckiego rządu planującego wprowadzić zakaz używania fajerwerków w Nowy Rok. Jak informuje niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Pirotechnicznego (VPI), między rządem a branżą pirotechniczną udało się dojść do porozumienia w tej kwestii i zakaz nie będzie miał charakteru generalnego.

Komentarz Anety Siwargi, wiceprezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej, na temat obostrzeń dotyczących stosowania fajerwerków w Niemczech oraz podobnych rozwiązań w Polsce.

Zapowiedzi niemieckiego rządu są związane z pandemią i mają na celu zapobieganie zgromadzeniom i zmniejszenie ryzyka zarażenia koronawirusem. Jak argumentuje niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Pirotechnicznego, prywatne pokazy sztucznych ogni w gronie najbliższych nie stanowią jednak zagrożenia. Ewentualny zakaz sprzedaży fajerwerków może natomiast odbić się negatywnie na sytuacji branży i firm handlujących pirotechniką, które będą wymagały wsparcia ze strony państwa. Ostatecznie udało się wypracować rozwiązanie kompromisowe – zakaz będzie dotyczył tylko miejsc publicznych oraz zatłoczonych ulic. Nadal można jednak urządzać prywatne pokazy na własnym terenie.

Jako podmiot działający na rzecz branży pirotechnicznej, na bieżąco śledzimy doniesienia związane z obchodami tegorocznego Sylwestra. Informacje na ten temat docierają do nas zarówno ze strony podobnych do naszego stowarzyszeń, jak i partnerów handlowych z innych krajów. Polskie przepisy dotyczące używania materiałów pirotechnicznych są podobne do tych stosowanych za granicą. Zgodnie z nimi fajerwerki są dozwolone w Sylwestra i Nowy Rok, a na terenie prywatnym możemy odpalać je przez cały rok, o ile nie przeszkadzamy sąsiadom. Na co dzień zabronione jest zakłócanie spokoju poprzez huki i hałasy tylko w przestrzeni publicznej.

W tym roku najprawdopodobniej nie odbędą się imprezy miejskie i zorganizowane pokazy, nie ma jednak powodu, aby dodatkowo zaostrzać obowiązujące przepisy dotyczące użytku prywatnego. Apelujemy jednak, by zachowywać się odpowiedzialnie: fajerwerki odpalać w małych grupach, stosować się do zasad bezpieczeństwa wymienionych w instrukcji obsługi, kupować tylko certyfikowane materiały z pewnego źródła. Miejsce pokazu powinno być oddalone od zabudowań, lasów, miejsc lęgowych zwierząt, z dala od szpitali, schronisk dla zwierząt, ogrodów zoologicznych, itp. Sztuczne ognie najlepiej zaś obserwować z bezpiecznego dystansu. Pokazy fajerwerków na stałe wpisały się w świętowanie Nowego Roku. Rok 2020 był czasem trudnym dla wszystkich, warto jednak pożegnać go w dobrych humorach i patrząc z nadzieją w przyszłość.

***

Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej powstała w 2019 r. w celu edukowania na temat odpowiedzialnego użytkowania materiałów pirotechnicznych oraz kształtowania dobrego wizerunku branży. Jej założycielami są trzy doświadczone i aktywnie działające na rynku podmioty – Jorge Fireworks, Triplex oraz Super Power. Głównymi celami działania Fundacji są: rozwijanie świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego posługiwania się materiałami pirotechnicznymi, upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat wpływu materiałów pirotechnicznych na środowisko, popularyzowanie wiedzy związanej z historią fajerwerków oraz tradycją pokazów sztucznych ogni. Organizacja zajmuje się również doradztwem, szkoleniem kadr, analizą przepisów prawa dotyczących środków pirotechnicznych, reprezentowaniem i ochroną praw podmiotów zainteresowanych działalnością Fundacji.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!