Koleje Retyckie (RhB) przypisują uszkodzenia wiaduktu przede wszystkim trudnej geologicznie lokalizacji, o czym poinformowały w poniedziałek. Z jednej strony zakotwiczenie mostu znajdowało się w obszarze osuwiska, z drugiej strony w portalu tunelu w prawie pionowej ścianie skalnej.
Historyczny wiadukt Castielertobel w Schanfigg składał się z trzyczęściowej, filigranowej konstrukcji stalowej. Opierał się on na dwóch filarach wykonanych z kamienia naturalnego o wysokości odpowiednio 30 i 50 metrów. Nagranie wideo pokazuje jak dwa filary zapadły się w odstępie jednej sekundy. Filary i stalowy tor rozpadły się zgodnie z przeznaczeniem i spadły do wąwozu znajdującego się poniżej w doskonale zaaranżowany sposób.
Nowy most kolejowy już powstaje
Nowy most kolejowy powstaje bezpośrednio za wiaduktem od marca. Stalowy most o długości 84 metrów nie ma filarów. Zostanie on wepchnięty na miejsce zburzonego wiaduktu w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Nowoczesna konstrukcja może wyglądać na pozbawioną ozdób w porównaniu do starej. Inżynierzy zaprojektowali ją jednak w taki sposób, aby wytrzymała znaczne ruchy zbocza w ciągu najbliższych 100 lat. Skróci się w tym czasie o pełne 1,5 metra.
Linia Arosa jest całkowicie zamknięta na czas prac. Kolej zorganizowała transport zastępczy, a między Chur i Arosą kursują teraz autobusy.
Źródło: watson
Foto: Mat. Pras / RhB
Źródło: watson