Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowy most już powstaje w jego miejsce

Szwajcarzy wysadzili historyczny wiadukt

linia Arosa, Castelierviaduct, most kolejowy, Graubünden, wysadzenie mostu
Foto: Mat. Pras / RhB
Koleje Retyckie (niem. Rhätische Bahn) z powodzeniem wysadziły w poniedziałek historyczny wiadukt Castielertobel. Wyburzenie 110-letniego wiaduktu kolejowego było konieczne z powodu jego stanu technicznego.

Koleje Retyckie (RhB) przypisują uszkodzenia wiaduktu przede wszystkim trudnej geologicznie lokalizacji, o czym poinformowały w poniedziałek. Z jednej strony zakotwiczenie mostu znajdowało się w obszarze osuwiska, z drugiej strony w portalu tunelu w prawie pionowej ścianie skalnej.

Historyczny wiadukt Castielertobel w Schanfigg składał się z trzyczęściowej, filigranowej konstrukcji stalowej. Opierał się on na dwóch filarach wykonanych z kamienia naturalnego o wysokości odpowiednio 30 i 50 metrów. Nagranie wideo pokazuje jak dwa filary zapadły się w odstępie jednej sekundy. Filary i stalowy tor rozpadły się zgodnie z przeznaczeniem i spadły do wąwozu znajdującego się poniżej w doskonale zaaranżowany sposób.

Nowy most kolejowy już powstaje

Nowy most kolejowy powstaje bezpośrednio za wiaduktem od marca. Stalowy most o długości 84 metrów nie ma filarów. Zostanie on wepchnięty na miejsce zburzonego wiaduktu w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Nowoczesna konstrukcja może wyglądać na pozbawioną ozdób w porównaniu do starej. Inżynierzy zaprojektowali ją jednak w taki sposób, aby wytrzymała znaczne ruchy zbocza w ciągu najbliższych 100 lat. Skróci się w tym czasie o pełne 1,5 metra.

Linia Arosa jest całkowicie zamknięta na czas prac. Kolej zorganizowała transport zastępczy, a między Chur i Arosą kursują teraz autobusy.

Źródło: watson

Foto: Mat. Pras / RhB
Źródło: watson

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.