Droższe nie znaczy lepsze

Niemcy to sprawdzili – środek do czyszczenia za 2 euro bije konkurencję na głowę

środek do czyszczenia łazienek, stiftung waren test, porówanie. ranking
Foto:Freepik
Stiftung Warentest, instytut zajmujący się porównywaniem i testowanie produktów i usług, ponownie przetestował środki do czyszczenia łazienek. Które produkty błyszczą, a których, także drogich, produktów należy unikać? Oto przegląd.

Lśniąco czysta łazienka bez żmudnego szorowania – kto by tego nie chciał? Ostatnio Stiftung Warentest sprawdzał, które środki do czyszczenia łazienek naprawdę spełniają swoje obietnice, a na które należy spojrzeć dwa razy.

Przetestowano zarówno klasyczne środki do czyszczenia łazienek, jak i droższe środki czyszczące z obietnicami takimi jak „moc” lub „kamień i brud”. Jednak wyższa cena nie oznacza automatycznie lepszej wydajności. Co zaskakujące, nawet niedrogie produkty były w stanie bardzo dobrze czyścić zabrudzenia.

Niedrogie produkty robią wrażenie na Stiftung Warentest

Niedrogie środki czyszczące wywarły szczególnie pozytywne wrażenie. Zwycięzca testu „Domol Power” z Rossmanna zachwycił wysoką wydajnością czyszczenia za cenę zaledwie 21 centów za 100 mililitrów (cena produktu: 1,79 euro). Jeszcze tańszy i prawie tak samo skuteczny jest środek do czyszczenia łazienek „W5 Kraft & Glanz” z Lidla. Kosztuje on jedyne 10 centów za 100 mililitrów.

Z drugiej strony droższe marki, takie jak Biff i Viss, nie przekonały w teście. Miały one głównie problemy z usuwaniem kamienia i pozostałości mydła. Słowem poniosły porażkę, w porównaniu z tańszymi produktami.

Pod uwagę wzięto również aspekty środowiskowe i zdrowotne. Wiele środków czyszczących zawiera substancje, które są trudne do rozłożenia. Podczas gdy ekologiczne produkty dm i Edeka były przyjazne dla środowiska, ale mniej wydajne, środek czyszczący z Lidla oferował najlepszy ogólny pakiet przyjazności dla środowiska i skuteczności czyszczenia.

Proszki do czyszczenia nie zdały egzaminu

Proszki Everdrop i Blaue Helden, które są przeznaczone do mieszania z wodą jako środek czyszczący do łazienek, nie były przekonujące w teście. Wypadły gorzej niż czysta woda z kranu i dlatego zostały ocenione jako „niezadowalające”.

Jak testowano środki czyszczące?

Test koncentrował się na sile czyszczenia i ochronie materiałów. Przeanalizowano dokładnie, jak skutecznie środki czyszczące usuwają kamień i pozostałości mydła oraz jak delikatne są dla powierzchni. Między innymi zastosowano specjalny test z marmurowymi tarczami do pomiaru siły usuwania kamienia.

Stiftung Warentest udowadnia, że nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, aby mieć czystą łazienkę. Tanie produkty mogą być równie dobre, a nawet lepsze niż drogie marki. Dlatego najlepiej jest zwracać uwagę na składniki i wybierać produkty, które są przyjazne dla zdrowia i środowiska.

Źródło: bunte

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!