Niezależnie od tego, czy chodzi o zobowiązania finansowe, nowe przepisy czy niezbędne prace konserwacyjne, jesień 2024 roku wymaga starannego planowania i przygotowań.
Złożenie zeznania podatkowego do 2 września 2024 roku
Każdy, kto powinien złożyć zeznanie podatkowe za rok podatkowy 2023, musi szybko zająć się tym projektem. Bez pomocy doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy w zakresie podatku dochodowego (niem. Lohnsteuerhilfevereins) termin złożenia zeznania podatkowego oficjalnie upływa 31 sierpnia 2024 roku. Ponieważ jednak dzień ten przypada w sobotę, podatnicy mają jeszcze okres karencji do 2 września 2024 roku.
„Każdy, kto nie otrzymuje pensji i ma inne dochody, takie jak emerytury, dochody z wynajmu lub z działalności komercyjnej lub samozatrudnienia, musi złożyć zeznanie podatkowe” – mówi Daniela Karbe-Geßler z Niemieckiego Stowarzyszenia Podatników.
Te osoby są zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego:
- Emeryci i renciści: wtedy, gdy ich świadczenia emerytalne przekroczyły po dokonanych odliczeniach kwotę wolną od podatku w wysokości 10.908 euro (obowiązującą w 2023 roku).
- Pracownicy, jeśli w danych dotyczących odliczeń od podatku dochodowego wprowadzono ulgi na wysokie wydatki związane z dochodami. Także małżonkowie i partnerzy, którzy wybrali kombinację klasy podatkowej 3 i 5 lub 4, muszą złożyć zeznania.
- Wynajmujący lub w przypadku posiadania aktywów. Każdy, kto oprócz wynagrodzenia uzyskał dochód w wysokości ponad 410 euro – na przykład z aktywów kapitałowych lub wynajmu i leasingu – musi również złożyć zeznanie podatkowe.
- Osoby pobierające świadczenia zastępujące wynagrodzenie, takie jak zasiłek dla bezrobotnych (Arbeistlosengeld), świadczenie chorobowe (Krankengeld), płaca za skrócony czas pracy (Kurzarbeitergeld) lub zasiłek rodzicielski (Elterngeld).
- W przypadku darowizn lub dziedziczenia. Jeśli gospodarstwa domowe odziedziczyły lub obejmuje je ustawa o podatku od darowizn (w przypadku przekroczenia kwot wolnych od podatku), zasadniczo muszą również złożyć zeznanie podatkowe. Małżonkowie i zarejestrowani partnerzy zazwyczaj muszą płacić podatek od spadków przekraczających 500.000 euro.
- Pracownicy, którzy otrzymali wynagrodzenie od kilku pracodawców, które nie było opodatkowane stawką ryczałtową, muszą również złożyć zeznanie.
- W przypadku otrzymania odprawy. Pracownicy, którzy otrzymali odprawę, w przypadku której pracodawca zastosował tzw. zasadę piątej części są zobowiązani do rozliczenia się z podatku.
Kontrola ogrzewań Heizungscheck
Od 1 października 2022 roku wszystkie gospodarstwa domowe w Niemczech posiadające ogrzewanie gazowe są zobowiązane do przeprowadzenia kontroli ogrzewania. Celem jest optymalizacja obiegu grzewczego do odpowiednich wymagań i zmniejszenie zużycia.
Ta tak zwana kontrola ogrzewania musi zostać przeprowadzona dla wszystkich nieruchomości z ogrzewaniem gazowym najpóźniej do 15 września 2024 roku. Nieruchomości, które zostały już poddane równoważeniu hydraulicznemu w poprzednich latach lub w których nowy system grzewczy został zainstalowany w ciągu sześciu miesięcy przed upływem terminu, są zwolnione z tego obowiązku.
W przypadku budynków mieszkalnych z sześcioma do dziewięciu lokalami mieszkalnymi termin kontroli ogrzewania upływa 15 września 2024 r. Każdy, kto już przeprowadził bilansowanie hydrauliczne, jest zwolniony z tego obowiązku. Najemcy nie muszą nic robić. Zamiast tego właściciel jest do tego zobowiązany.
Firmy pobierają średnio do 200 euro za prostą kontrolę ogrzewania, w zależności od lokalizacji i wykonywanych prac. Kontrola trwa zwykle nie dłużej niż 60 minut. Jeśli trzeba wymienić obudowy zaworów i głowice termostatów, zaizolować rury, wyregulować krzywą grzewczą lub wymienić pompę grzewczą, koszty są znacznie wyższe. Stowarzyszenia właścicieli domów szacują koszty do 500 euro na mieszkanie.
„Jeśli wykryje się i naprawi słabe punkty w systemie, są to środki czysto konserwacyjne”, mówi Jutta Hartmann z Niemieckiego Stowarzyszenia Najemców. Tylko właściciel jest odpowiedzialny za takie prace konserwacyjne w systemie grzewczym, a koszty nie mogą być przenoszone na najemców.
Pierwsze stawki podatku od nieruchomości
Nowe zasady obliczania podatku od nieruchomości wejdą w życie w przyszłym roku. W tym celu urzędy skarbowe dokonały ponownej wyceny około 36 milionów nieruchomości w Niemczech. Wielu właścicieli nieruchomości otrzymało już pismo informujące ich, że wartość ich nieruchomości została znacznie skorygowana w górę. Te nowe, wyższe wyceny budzą obecnie duże obawy wielu właścicieli. Wynika to z faktu, że mogą one znacznie zwiększyć podatek od nieruchomości od 2025 roku.
Władze lokalne chcą jednak dostosować stawkę naliczania podatku – tzw. podatek od nieruchomości B (niem. Grundsteuer B). Może to wpłynąć na ostateczną wysokość podatku od nieruchomości. Wynika to z faktu, że rząd federalny i rządy krajów związkowych nie chcą, aby nowe obliczenia stanowiły większe obciążenie dla właścicieli nieruchomości.
Doradcy podatkowi w całych Niemczech jednogłośnie podkreślają, że wielu z nich będzie jednak musiało spodziewać się niewielkiego wzrostu. „Poprzedni podatek od nieruchomości opierał się na przestarzałych wartościach, które nie odpowiadają już obecnym warunkom rynkowym” mówią eksperci.
Okresy wypowiedzenia, czyli Kündigungsfristen
Dobrze jest pamiętać, aby anulować niechciane polisy ubezpieczeniowe, członkostwa, karnety na siłownię lub prenumeraty gazet. Często istnieje kilka okresów rezygnacji rozłożonych na cały rok. Ale uwaga! W wielu przypadkach ostatecznym terminem jest 30 września. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się obowiązującym okresom wypowiedzenia. Nie wszystkie umowy mają okres wypowiedzenia „trzy miesiące do końca roku”.
Deutschland-Ticket
Deutschland-Ticket ma zdrożeć w 2025 roku. Pierwsze konsultacje w tej sprawie rozpoczną się jesienią. Cena biletu ma pozostać na poziomie 49 euro do końca roku.
Podział kosztów był przedmiotem zaciekłej debaty w ostatnich miesiącach. Wiosną pojawiła się luka finansowa w wysokości 350 milionów euro na Deutschland Ticket. „Cena sprzedaży Deutschlandticket będzie regularnie poddawana przeglądowi”, zgodnie z kluczową decyzją podjętą na szczycie ministrów transportu krajów związkowych. Rząd federalny ma dołożyć prawie 1,5 miliarda euro do 2025 roku, jeśli cena ma pozostać na poziomie 49 euro. Pozostałe 1,5 mld euro będzie pochodzić od władz lokalnych. Możliwe zatem, że gospodarstwa domowe będą musiały przygotować się na podwyżkę do 69 euro.
Co do zasady, jeśli cena Deutschland-Ticket wzrośnie o więcej niż 15%, osoby dojeżdżające do pracy powinny zdecydowanie sprawdzić, czy oferta jest dla nich nadal opłacalna. W wielu przypadkach bilety miesięczne od stowarzyszeń transportowych wychodzą taniej.
Ubezpieczenie samochodu
Zmieniając ubezpieczenie samochodu można zaoszczędzić nawet kilkaset euro rocznie. Jeśli jednak chce się zrezygnować z obecnego dostawcy, powinno najpierw porównać ceny i wymagane usługi z innymi ubezpieczycielami tak szeroko, jak to możliwe.
Z okresem wypowiedzenia wynoszącym zazwyczaj jeden miesiąc, pismo z rezygnacją powinno wpłynąć do ubezpieczyciela najpóźniej do 30 listopada. Według centrum doradztwa konsumenckiego, niektórzy duzi ubezpieczyciele przestawili się na rozpoczynanie roku ubezpieczeniowego dokładnie w dniu rejestracji samochodu. W związku z tym rezygnacja musi wpłynąć na miesiąc przed tą datą.
Może jednak również przysługiwać specjalne prawo do odstąpienia od umowy. Na przykład, jeśli ubezpieczyciel zwiększy składkę bez zgłoszenia roszczenia lub jeśli świadczenia ulegną zmianie. Nie wszystkie, ale wiele umów ubezpieczenia komunikacyjnego działa analogicznie do roku kalendarzowego. Termin wypowiedzenia upływa wówczas 30 listopada.
Taryfy kolejowe
Coroczna zmiana rozkładu jazdy ma nastąpić 15 grudnia 2024 roku. Oprócz nowych tras przyniesie ona również wyższe ceny. Eksperci ze stowarzyszenia pasażerów Pro Bahn spodziewają się, że rząd federalny może zrekompensować planowane inwestycje w sieć kolejową wyższymi opłatami za dostęp do torów. To z kolei oznacza, że bilety na całą sieć kolejową staną się droższe.
Wymiana prawa jazdy
Kierowcy mający mniej niż 53 lata (wytyczna między 53 a 43 lata) muszą się pospieszyć. Mają bowiem czas do połowy stycznia 2025 roku na wymianę starego prawa jazdy. Z reguły odpowiedzialne organy są szczególnie przeciążone na krótko przed upływem terminu.
Ale! Jest jeden wyjątek. Prawa jazdy wydane po 1 stycznia 1999 r. obowiązują Cię następujące terminy:
Data wydania | Ostateczny termin wymiany |
1999 – 2001 | 19 stycznia 2026 roku |
2002 – 2004 | 19 stycznia 2027 roku |
2005-2007 | 19 stycznia 2028 roku |
2008 | 19 stycznia 2029 roku |
2009 | 19 stycznia 2030 roku |
2010 | 19 stycznia 2031 roku |
2011 | 19 stycznia 2032 roku |
2012 – 18.1.2013 | 19 stycznia 2033 roku |
Osoby zainteresowane muszą złożyć odpowiedni wniosek. Za wymianę odpowiedzialny jest urząd gminy, urząd miasta, wydział ruchu drogowego lub urząd ds. pojazdów silnikowych w miejscu zamieszkania.
Do złożenia wniosku potrzebne będą:
- ważny dowód osobisty lub paszport,
- biometryczne zdjęcie paszportowe,
- aktualne prawo jazdy
- około 25,30 euro opłaty
Źródło: Focus