Jak poinformowała grupa Migros Ostschweiz, firma złożyła w tej sprawie odpowiedni wniosek do gminy Herisau (kanton Appenzell Ausserrhoden). Jeśli uzyska wymagane zezwolenia, pilotażowy projekt ma ruszyć latem 2025 roku w filii przy Alpsteinstrasse.
Hybrydowy sklep całodobowy z personelem i automatyzacją
W godzinach standardowego otwarcia sklep będzie obsługiwany przez personel. Po ich zakończeniu przejdzie w tryb samoobsługowy. Klientki i klienci będą mogli wejść do sklepu za pomocą karty debetowej, kredytowej lub kodu Cumulus (program lojalnościowy Migros).
Płatności będą możliwe przy kasach samoobsługowych lub przez aplikację Migros. Dla bezpieczeństwa sklep monitorować mają specjalne kamery i czujniki. System wykryje i zaalarmuje, jeśli ktoś w sklepie dozna problemów zdrowotnych lub ulegnie wypadkowi.
Wygodne zakupy oparte na technologii Teo
Tym projektem pilotażowym Migros odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne możliwości zakupów. Po „udanych i popularnych” formatach małych sklepów Teo firma chce pójść o krok dalej, powiedziała rzeczniczka Migros Ostschweiz. Sklep w Herisau będzie pierwszym w Szwajcarii całodobowym lokalem Migros wykorzystującym technologię Teo.
Koncepcję Teo wprowadzono w 2022 roku. To zautomatyzowane sklepy o powierzchni od 50 do 100 metrów kwadratowych, zlokalizowane w drewnianych konstrukcjach i pomieszczeniach, do których klienci mają dostęp przez całą dobę. Migros prowadzi obecnie osiem takich samoobsługowych punktów.
Również filia Migros w Herisau jest raczej niewielka, bo oferuje około 7000 produktów na powierzchni 295 m². Dotąd pracowało tam ośmioro pracowników, latem liczba ta ma wzrosnąć do dziewięciu. Obsługa sklepu będzie uzupełniać półki podczas swoich godzin pracy. Jeśli jakiś produkt się wyprzeda, klienci będą musieli poczekać do czasu ponownego otwarcia sklepu z personelem.
Konieczne zmiany konstrukcyjne
Jak dodała rzeczniczka, sklep przeznaczony do pilotażu znajduje się przy ruchliwej ulicy łączącej region wiejski z miastem. Leży także w regionie turystycznym, jakim jest Alpstein.
Do przeprowadzenia testowego projektu Migros potrzebuje specjalnego zezwolenia. Firma planuje m.in. prace budowlane w istniejącym sklepie oraz dostosowanie godzin otwarcia, przejściowo przełączając się na tryb automatyczny. Przepisy w tym zakresie różnią się w zależności od kantonu i gminy.
Po zakończeniu procedury uzyskania zezwoleń i wdrożeniu rozwiązań technicznych, sklep ma rozpocząć pracę w trybie 24/7 latem tego roku. Konkretną datę Migros ogłosi po zakończeniu etapu planowania.
Sprzedaż w niedzielę spektakularną porażką
W kantonie Zurych Migros poniosła ostatnio porażkę w kwestii sprzedaży w niedziele. Sąd administracyjny Zurychu uznał, że działalność filii Migros Daily przy Zollstrasse w Zurychu oraz sklepu Gooods na placu dworcowym w Winterthur w niedziele jest niezgodna z prawem. Związek zawodowy Unia złożył pozew z powodu naruszenia zakazu handlu w niedziele.
Na sklepy otwarte 24 godziny stawia również konkurencja Migros. Operator kiosków Valora prowadzi pod marką Avec całodobowe sklepy na stacjach benzynowych. W Zurychu ma też autonomiczne sklepy, do których klienci mogą wejść m.in. w niedzielę za pomocą aplikacji. Z powodu incydentów związanych z bezpieczeństwem niektóre filie były jednak tymczasowo zamykane w nocy. Z tych samych powodów również Spar zamknął sklepy samoobsługowe w Zurychu i Gryzonii.
Źródło: Blick
Foto: Pixabay