Reklama

Certyfikat językowy dla dziesięciolatka?

Certyfikaty językowe kojarzą się głównie z osobami dorosłymi, które poszukują swojego miejsca na rynku pracy albo chcą wyjechać na studia zagraniczne. Tymczasem istnieją również certyfikaty przeznaczone dla najmłodszych. 

Po co mojemu dziecku certyfikat?

Certyfikat jest dokumentem potwierdzającym zdobycie umiejętności językowych na wybranym poziomie nauczania. Jeżeli Twoje dziecko uczy się języka w szkole publicznej albo uczęszcza na kursy językowe, dzięki egzaminowi certyfikującemu sprawdzisz, czy szkoła lub kurs spełniają swoją rolę i co faktycznie maluch osiągnął. Zatem certyfikat będzie stanowił dla Ciebie doskonałą informację o postępach Twojej pociechy.

Kto może przystąpić do egzaminu?

„W naszej szkole na egzaminy KID A1 oraz KID A2 na certyfikat ÖSD, dokumentujący znajomość języka niemieckiego na określonym poziomie, można zapisać praktycznie każde dziecko powyżej 10 roku życia. Co ważne, nie musi ono być naszym uczniem. Z roku na rok obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na egzaminy dla najmłodszych. Coraz częściej zdarza się, że przychodzą na nie całe klasy” – wyjaśnia Aneta Kurowska, Wicedyrektor Österreich Institut Wrocław.

Egzaminy organizuje wiele placówek edukacyjnych związanych z kursami języków obcych, a także licencjonowane centra certyfikujące. Warto wybrać ten certyfikat, który jako oficjalne świadectwo potwierdza osiągnięcia w nauce języka w standardach zalecanych przez Unię Europejską i uznawany jest przez różne firmy i organizacje międzynarodowe na całym świecie. W certyfikatach z języka niemieckiego specjalizuje się Österreich Institut, którego siedziby można znaleźć min. we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.

Egzamin motywacyjny

Zdobycie certyfikatu może stać się dla dziecka doskonałym motywatorem do dalszej nauki i zachętą do pokonywania następnych szczebli edukacji. Jeżeli od najmłodszych lat przyzwyczaimy naszą pociechę do podchodzenia do kolejnych stopni egzaminów językowych, każdy kolejny sprawdzian będzie wiązał się z mniejszym stresem, bo stres zostanie najzwyczajniej oswojony. To co dla dorosłego po raz pierwszy przystępującego do egzaminu jest trudną próbą, dla dziecka będzie po prostu dalszym, naturalnym krokiem na drodze rozwoju.

Prestiżowa sprawa

Wydawać by się mogło, że zdanie egzaminu językowego wiąże się tylko z uzyskaniem potwierdzającego ten fakt dokumentu. Jednak w przypadku najmłodszych takie wydarzenie może nieść ze sobą znacznie więcej korzyści, także w sferze psychologicznej. Możliwość pochwalenia się międzynarodowym certyfikatem z pewnością będzie dla dziecka powodem do dumy, a przede wszystkim znacząco wpłynie na zwiększenie poczucia własnej wartości. Koszt egzaminu na certyfikat nie jest wysoki. Warto pamiętać, że jest to doskonała inwestycja w przyszłość dziecka