Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська
Kolejny film o wampirach? Owszem. Adam i Eve zabiorą Was w niesamowitą podróż pośród nieprzeniknionej nocy pełnej muzyki i wysmakowanego piękna.
 
TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ (2013)
(Only lovers left alive)
 
Gatunek: dramat, muzyczny
Reżyseria: Jim Jarmusch
Scenariusz: Jim Jarmusch
Produkcja: Niemcy, USA, Wielka Brytania
Czas trwania: 2 godz. 3 min.
 
"Nieskończona noc"
 
Wampiry. Ile powstało w ostatnich latach filmów i książek o tych stworzeniach? Sporo. Można śmiało powiedzieć, ze popkultura jest nimi przesiąknięta, a widza, który choć trochę zorientowany jest w temacie, nic nie będzie już w stanie zaskoczyć. Jim Jarmusch podejmuje wyzwanie, a efekt jest więcej niż zaskakujący. 
 
Eve (Tilda Swinton) ma trzy tysiące lat i zamieszkuje Tanger – miejsce pełne tajemnic, ciepłego światła, barw i muzyki. Miejsca, które żyje nawet w nocy, kiedy ona budzi się ze swojego snu. Jej kryjówka mieści się w mieszkaniu znajdującym się w labiryncie wąskich i krętych uliczek. Książki w różnych językach i z rożnych epok piętrzą się na podłodze, schodach. Wampirzyca jednak odnajduje drogę pomiędzy swoimi skarbami. To jej życie – miejsce, w którym przeżywa swoją wieczność. Żyjąc tyle lat, nauczyła się, że ludzie są tylko ludźmi, traktuje ich z dystansem, ale na swój sposób darzy też miłością.
 
Adam (Tom Hiddleston) ukrywa się w mrocznym Detroit, które w 2013 roku ogłosiło bankructwo i stało się symbolem upadku. Puste ulice skąpane w świetle latarni, szkielety fabryk i ruiny miejsc, w których kiedyś tętniło życie. Adam wiedzie życie muzyka-pustelnika. Jego mieszkanie to istne muzeum różnych instrumentów, w którym wiekowe skrzypce leżą tuż obok nowoczesnych gitar elektrycznych. Nowych egzemplarzy dostarcza mu Ian, jedyny śmiertelnik, którego wampir darzy zaufaniem. Adam został przemieniony na przełomie wieku XVI i XVII. To Hamlet w wersji Syda Barretta – rockman z duszą romantyka, któremu współczesność łamie serce. Jego ideały upadły dawno temu.
 
Adam I Eve są małżeństwem, jednak w momencie rozpoczęcia filmu para mieszka osobno. Dowiadując się o kolejnym załamaniu męża, wampirzyca przyjeżdża do niego. Od tej pory będziemy śledzić ich nocne życie,  wraz z nimi przemierzać opustoszałe Detroit i kontemplować sens istnienia. 
Wampiry Jima Jarmuscha to postaci niezwykle kruche, choć nieśmiertelne. Doczekały jednak czasu, kiedy może je zniszczyć zakażona krew śmiertelnika. Reżyser nie robi ze swoich postaci super bohaterów, na próżno przyjdzie nam zatem czekać na efekty specjalne. Jarmusch – od zawsze zafascynowany outsiderami – stworzył historię o stworzeniach, które w gruncie rzeczy są mu bardzo bliskie; sam pozostaje outsiderem. Artystę zastanawia, co sprawia, że tak długie życie, jest w ogóle coś warte? Co nadaje mu sens? Kontrastując Adama, Eve oraz Marlowe’a z ludźmi, których Adam pogardliwie nazywa „zombie”, zmusza nas do refleksji nad kondycją dzisiejszego świata.
 
Zdawałoby się, że w takim filmie talent aktorski Tildy Swinton, Toma Hiddleston, Mii Wasikowskiej czy Johna Hurta nie będzie miał okazji ukazać się w pełnej krasie. Nic bardziej mylnego. Obsada pokazała, że nawet w tak pozornie mało efektownych rolach, można pokazać bardzo wiele. 
 
„Tylko kochankowie przeżyją” to film pełen zadumy i niesamowitej atmosfery, kreowanej przez przemyślanie skomponowane kadry oraz nieśpieszną akcję. Jarmusch umiejętnie wplata jednak elementy humorystyczne, rozpraszając ciemność. Dzięki ograniczonej liczbie bohaterów i wydłużeniu niektórych scen, doznamy odczucia zatrzymania czasu. Niesamowitość tego przeżycia podkreśli hipnotyczna muzyka, w większości skomponowana przez samego reżysera oraz jego zespół SQÜRL we współpracy z Jozefem van Wissemem.
 
To film bez początku i końca – fragment z życia. Jarmusch zabierze nas do epitafium depresji, dając jednocześnie wiele nadziei i otuchy. Przedstawi historię wyjątkowej miłości, pokaże, co tak naprawdę jest nieśmiertelne, a przede wszystkim da nam okazję do zadumy. 
 
Ocena: 10/10
 

 
Żródło: Youtube.pl
 
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze