Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Abonament radiowo telewizyjny w Austrii – niezbędnik

Sprawa jest w zasadzie bardzo prosta – każdy kto posiada odbiornik radiowy bądź telewizyjny jest prawnie zobowiązany do uiszczenia abonamentu (tzw. Rundfunkgebühr). To wiedzą (lub powinni wiedzieć) wszyscy. W niniejszym artykule bliżej przyjrzymy się temu co trzeba zgłosić, kiedy zaczyna i kończy się naliczanie opłat, kto płaci i ile.

Co trzeba zgłosić?

Jeśli posiadasz urządzenie, przy pomocy którego możesz odbierać sygnały radiowe i telewizyjne musisz to zgłosić. Bez znaczenia będzie jak często jest ono przez Ciebie włączane czy czego słuchasz bądź oglądasz. Pamiętaj jednak o tym by na formularzu meldunkowym (do ściągnięcia tutaj) podać wszelkie dane i informacje, umożliwiające obliczenie wysokości abonamentu. Jeśli nie zgłosisz urządzenia bądź owe zgłoszenie będzie niekompletne popełnisz wykroczenie administracyjne narażając się na karę.

Nawet jeśli posiadasz kablówkę, telewizję satelitarną czy kodowaną jesteś zobowiązany by to zgłosić i uiścić opłatę. Wyjątkiem są radia samochodowe, które są zwolnione z abonamentu a co za tym idzie nie trzeba ich zgłaszać w GIS.

Początek i koniec naliczania abonamentu

Obowiązek uiszczania abonamentu zaczyna obowiązywać wraz z pierwszym dniem miesiąca w którym odbiornik radiowo-telewizyjny został w danym miejscu podłączony będąc gotowym do użycia. Obowiązek wygasa najwcześniej wraz z końcem miesiąca w którym przedłożono w GIS wniosek o wyrejestrowanie odbiornika radiowo-telewizyjnego.

Za co się płaci

W przypadku prywatnego miejsca zamieszkania, płacimy abonament niezależnie od ilości odbiorników. Czyli jeśli w każdym pokoju stoi telewizor lub radio albo i to i to, płacisz tylko jeden abonament.

W przypadku dodatkowego, prywatnie wykorzystywanego miejsca zamieszkania (np. domek letniskowy czy drugie mieszkanie), można złożyć tzw. eingeschränkte Meldung za użytkowanie lub gotowość do użytkowania odbiorników. Urządzenia muszą być jednak użytkowane przez minimum miesiące.  

Płatność

Abonament można zapłacić w następujący sposób:

  • polecenie zapłaty na poczcie ,
  • polecenie zapłaty poprzez wiadomość email lub bankowość internetową lub
  • poprzez upoważnienie do pobrania należności z konta (Einzungsermächtigung)

Poprzez upoważnienie do pobrania należności zaoszczędzisz sobie drogi na pocztę, pilnowania terminu zapłaty czy na opłatach za druk polecenia przelewu (Zahlschein).

Abonament jest płatny z góry. Można go jednak rozłożyć na kilka rat. Masz do wyboru:

  • przelew za cały rok,
  • 2 raty co pół roku,
  • 6 rat płatnych co dwa miesiące

Wysokość abonamentu

Ile przyjdzie Ci zapłacić zależy w dużej mierze od kraju związkowego w którym mieszkasz. Będzie to jednak kwota w granicach 19,78 – 25,18 euro miesięcznie.

Kraj związkowy

TV wraz z radiem

Radio

Wiedeń

24,88€

7,18€

Dolna Austria

24,08€

6,98€

Burgenland

22,48€

6,48€

Górna Austria

19,78€

5,78€

Salzburg

24,48€

7,38€

Styria

25,18€

7,28€

Karyntia

24,88€

7,18€

Tyrol

23,28€

6,78€

Vorarlberg

19,78€

5,78€

 

Zwolnienie z opłat

Osoby niepełnosprawne oraz znajdujące się w trudnej sytuacji socjalnej mogą się ubiegać o zwolnienie z abonamentu radiowo-telewizyjnego.  

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.