„W wielu krajach liczba zakażeń spada, wiec możemy równolegle z otwarciem gospodarki w kraju wprowadzić poluzowania przy wjeździe do Austrii. Sednem sprawy jest posiadanie zaświadczenia 3G: każdy rodzaj wjazdu do kraju wymaga przedłożenia zaświadczenia o zaszczepieniu, byciu ozdrowieńcem lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Jako dowód szczepienia uznaje się wszystkie szczepionki, dopuszczone przez EMA lub, które z powodzeniem przeszły proces WHO. Przy wjeździe z obszarów wysokiego ryzyka obowiązuje nakaz odbycia kwarantanny, a dla krajów z dużą liczbą zakażeń mutacjami koronawirusa obowiązują jeszcze surowsze zasady”- poinformował minister zdrowia, dr Wolfgang Mückstein.
Najnowsza ustawa nowelizacyjna rozporządzenia o wjeździe do Austrii przewiduje 3 nowe kategorie:
-
Wjazd z krajów z niską liczbą zakażeń: Obowiązuje zasada 3G i brak kwarantanny
Osoby, które przy wjeździe do Austrii nie będą miały odpowiedniego dokumentu poświadczającego zaszczepienie, przejście choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa, będą musiały wykonać go w ciągu 24 h. Jako dowód zaszczepienia uznaje się dokument wystawiony po niemiecku lub angielsku. Dotyczy to jedynie szczepionek dopuszczony przez EMA, lub tych, które z powodzeniem przeszły proces WHO. Z kolei jako certyfikat ozdrowieńca uznaje się lekarski lub urzędowy dokument w języku niemieckim, lub angielskim o przejściu choroby w ostatnich 6 miesiącach. Możliwe jest także przedłożenie certyfikatu o posiadaniu przeciwciał, który jest ważny przez 3 miesiące od zachorowania.
Ta kategoria dotyczy następujących krajów:
- Andora,
- Australia,
- Belgia,
- Bułgaria,
- Dania,
- Niemcy,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Liechtenstein,
- Grecja,
- Irlandia,
- Islandia,
- Izrael,
- Włochy,
- Łotwa,
- Luksemburg,
- Malta,
- Monako,
- Nowa Zelandia,
- Norwegia,
- Polska,
- Portugalia,
- Rumunia,
- San Marino,
- Singapur,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Hiszpania,
- Szwajcaria,
- Korea Południowa,
- Czechy,
- Węgry,
- Watykan.
-
Wjazd z krajów podwyższonego ryzyka: Obowiązuje zasada 3G, kwarantanna dla osób niezaszczepionych i niebędących ozdrowieńcami
Przy wjeździe do Austrii z krajów podwyższonego ryzyka obwiązuje zasada 3G. Kto nie posiada odpowiedniego zaświadczenia, musi w ciągu 24 h od przyjazdu wykonać test na koronawirusa. Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy są zwolnione z kwarantanny. To nie dotyczy osób posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa. Muszą one udać się do izolacji, z której mogą się zwolnić, wykonując test 5 dnia kwarantanny.
Ta kategoria dotyczy następujących krajów:
- Chorwacja,
- Litwa,
- Holandia,
- Szwecja,
- Cypr.
-
Wjazd z kraju o zwiększonej liczbie zakażeń mutacjami koronawirusa: Obowiązek wykonania testu PCR i kwarantanny
Wjazd do Austrii z krajów, w których występują mutacje koronawirusa, jest możliwy, lecz przy dotrzymaniu surowych zasad. Wjechać do kraju mogą tylko obywatele, mieszkańcy i osoby posiadające stałe miejsce zamieszkania w Austrii. Możliwy jest także wjazd w celach pomocy dobroczynnej oraz w koniecznych interesach Republiki Austrii.
Takie osoby muszą wykonać test PCR. Dotyczy to także zaszczepionych i ozdrowieńców.
Zasady te dotyczą następujących krajów:
- Brazylia,
- Indie,
- Republika Południowej Afryki.
Zakaz wjazdu
W ustawie nowelizacyjnej wydłużono także zakaz lądowania samolotów z RPA, Brazylii oraz Indii do 6 czerwca.
Wjazd do Austrii z krajów, które nie znalazły się na powyższych listach, jest zasadniczo zakazany i możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Wyjątki obejmują także osoby dojeżdżające przez granicę do pracy.
Testów nie muszą robić dzieci poniżej 10 roku życia.
Zasadniczo przed wjazdem do kraju należy wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny.