Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Abonament RTV w Austrii, a kary. Oto co grozi za niepłacenie

abonament rtv w austrii, orf, kary

Każdy, kto nie zapłacił abonamentu radiowo-telewizyjnego, powinien skontaktować się z GIS (niem. Gebühren info Service) do końca roku. W przeciwnym razie mogą zostać nałożone wysokie kary.

Odliczanie trwa. Nowa ustawa ORF wchodzi w życie 1 stycznia 2024 roku. Od tego dnia wszystkie gospodarstwa domowe w Austrii będą zobowiązane do uiszczania nowej miesięcznej opłaty w wysokości (co najmniej) 15,30 euro. Z tego powodu osoby, które jeszcze nie uiściły opłaty za abonament RTV w Austrii, również otrzymały w ostatnich tygodniach pismo od GIS – w tym rachunek. Pismo zawiera prośbę o natychmiastową rejestrację. „Jesteś do tego prawnie zobowiązany”, stwierdza pismo, z terminem 14 dni na odpowiedź. Ale co się stanie, jeśli nie odpowiesz i zatrzymasz swoje pieniądze?

„Osoby, które jeszcze nie zarejestrowały odbiorników pod swoim głównym adresem zamieszkania, powinny niezwłocznie zgłosić się w GIS, najlepiej bezpośrednio na stronie orf.beitrag.at. Podczas rejestracji można również aktywować polecenie zapłaty SEPA i zdecydować, czy kwota ma być pobierana raz w roku, co sześć miesięcy czy co dwa miesiące. Każdy, kto tego nie zrobi, otrzyma odpowiednią instrukcję z serwisu składkowego ORF”, wyjaśnia Alexander Hirschbeck, dyrektor zarządzający GIS. Jednak opcja wyboru częstotliwości płatności nie będzie w tym momencie już dostępna.

Oznacza to, że każdy, kto nie odpowie, otrzyma wezwanie do zapłaty za cały rok (!) w połowie stycznia – plus odsetki. „Zgodnie z ustawą ORF-Beitrags Gesetz 2024, wezwania do zapłaty są płatne w ciągu 14 dni, a dopłata za zwłokę wynosi 10% zaległej kwoty”. Tak więc – w zależności od regionu – jest to od 18 do 24 euro.

Brak reakcji na wezwanie do zapłaty abonamentu RTV w Austrii

Każdy, kto nie zareaguje na wezwanie do zapłaty, otrzyma kolejne upomnienie (w tym dodatkowe opłaty). Później w ramach procedury dług jest przekazywany do firmy windykacyjnej i robi się naprawdę drogo. Widać to w „przepisie o karze administracyjnej” w nowej ustawie ORF.

Stwierdza on: „Każdy, kto odmawia lub nieprawidłowo składa powiadomienie […] pomimo upomnienia, popełnia wykroczenie administracyjne i podlega karze grzywny w wysokości do 2 180 EUR”.

W przeliczeniu na cały rok, nowa opłata od gospodarstwa domowego wynosi co najmniej 183,60 euro, a niektóre kraje związkowe dodają opłatę prowincjonalną. Zgodnie z nową ustawą o ORF, nadawca jest w zamian zobowiązany do dostarczania szeregu informacji, rozrywki, sportu i kultury z Austrii.

Kto nie musi płacić opłaty radiowo telewizyjnej w Austrii

Każdy, kto był wcześniej zwolniony z GIS, pozostaje również zwolniony z nowej opłaty ORF. Oznacza to, że każda osoba uznana za potrzebującą pomocy społecznej nie musi uiszczać opłaty za gospodarstwo domowe. Obejmuje to osoby bezrobotne, głuchonieme, osoby otrzymujące minimalny dochód, niską emeryturę lub inne świadczenia.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 30 kwietnia, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.