Kiedy 24 grudnia Dzieciątko „pojawia się” w naszych domach, nie tylko w oczach dzieci rozbłyska radość. Podczas gdy na Islandii szaleją świąteczne potwory, a w USA królują bożonarodzeniowe ogórki, Austria preferuje bardziej kontemplacyjne Boże Narodzenie.
Kto przynosi prezenty w Austrii?
Boże Narodzenie obchodzone jest w Austrii wieczorem 24 grudnia. Po udekorowaniu choinki, ugotowaniu świątecznego posiłku lub wzięciu udziału w mszy bożonarodzeniowej, w Wigilię mieszkańcy otwierają okno i czekają na Dzieciątko. Ponieważ w Austrii to nadal Dzieciątko przynosi prezenty – a nie Gwiazdor, jak w wielu innych krajach na całym świecie!
Dekorowanie choinki
Choinka, zwykle świerk lub jodła, jest dekorowana na Boże Narodzenie najpóźniej 24 grudnia. W przypadku małych dzieci często robi to Dzieciątko, co oznacza, że rodzice dekorują choinkę przez noc. Dzieci widzą choinkę dopiero wtedy, gdy otrzymują prezenty. Niektórzy inaczej podchodzą do sprawy i dekorują choinkę wspólnie – czasem dopiero 24. dnia grudnia.
Friedenslicht, czyli tradycja Światła Pokoju
Światło Pokoju (niem. Friedenslicht) przypomina o narodzinach Jezusa. Aby zapewnić, że każdy pokój w Austrii jest oświetlony, od 1986 r. istnieje ceniona tradycja: telewizyjna kampania pomocowa „Światło w ciemności” postawiła sobie za cel, aby dziecko z Górnej Austrii przyniosło do Austrii światło świecy z groty narodzin Jezusa w Betlejem. Przekazuje się je od świecy do świecy – płonące światło nadziei można odebrać w regionalnych studiach ORF, na dworcach kolejowych, stacjach Czerwonego Krzyża, w większości kościołów, organizacji i stowarzyszeń.
Świąteczny posiłek to obowiązkowy punkt programu
Kolacja w Boże Narodzenie to kulinarna atrakcja okresu świątecznego i dlatego spożywa się ją na wiele sposobów. Na przykład w Burgenlandzie mieszkańcy często jadają gęś z czerwoną kapustą i knedlami ziemniaczanymi, podczas gdy w Styrii typowe świąteczne przysmaki są zwykle serwowane w postaci zimnych dań – pieczeń czeka na 25 i 26 grudnia!
W Vorarlbergu ludzie lubią jeść raclette, podczas gdy w Karyntii kiełbaski, kiszona kapusta i ciemny chleb to popularne potrawy na świątecznym talerzu. Karp jest również bardzo popularny na Wigilię w całej Austrii. Jakkolwiek różne mogą być świąteczne posiłki, jedyną rzeczą, która liczy się w Boże Narodzenie, jest cieszenie się nimi z najbliższymi.
Dzwonek Dzieciątka
Każde dziecko czeka na ten moment w Boże Narodzenie: gdy tylko Dzieciątko wykona swoją pracę, dzwoni mały dzwonek. Rozpoczyna się Bescherung, czyli rozdawanie prezentów: Świeczki błyszczą na choince, a pod nią znajdują się starannie ułożone prezenty – i wszystko czeka na to, co ma nadejść.
Wręczanie prezentów w Austrii
24 grudnia wokół choinki recytuje się wiersze, śpiewa kolędy i inne piosenki, aby wręczyć prezenty. Wiele rodzin wspólnie muzykuje i śpiewa. Jest jedna piosenka, której nikt nie może uniknąć: tradycyjna kolęda „Cicha noc” pochodzi z Austrii i wywołuje gęsią skórkę na całym świecie.
Inne świąteczne klasyki to np.: „Oh Tannenbaum”, „Alle Jahre wieder” lub „Es wird scho glei dumpa”. Następnie czytana jest historia Bożego Narodzenia z Ewangelii. Potem można już rozdać i rozpakować prezenty.
Pasterka, czyli Christmette
Msza Święta w nocy z 24 na 25 grudnia nazywana jest Christmette i jest jedną z dwóch największych nocnych uroczystości w katolickim roku kościelnym. Tradycyjnie rozpoczyna się o północy, ale wiele austriackich parafii nieznacznie przesunęło czas rozpoczęcia na 22:00 lub 23:00.
Dla wielu rodzin uczestnictwo w mszy bożonarodzeniowej jest częścią świąt Bożego Narodzenia, niezależnie od ich pobożności. Bardziej przyjazne dla rodzin są msze dla dzieci, które odbywają się po południu 24 grudnia.
Można rozpocząć świętowanie
Sezon świąteczny nie kończy się 24 grudnia, ponieważ większość austriackich rodzin kontynuuje świętowanie z przyjaciółmi i rodziną 25 i 26 grudnia. Dzień Bożego Narodzenia i Dzień Świętego Szczepana to również dni gotowania, delektowania się świątecznymi potrawami i ucztowania. Wizyty u innych członków rodziny są szczególnie popularne w te dwa dni. Odwiedzanie jarmarków bożonarodzeniowych jest również opcją podczas świąt.
Choinka aż do Święta Trzech Króli
Jedną z rzeczy, która (miejmy nadzieję) przetrwa najdłużej podczas Świąt Bożego Narodzenia, jest choinka. Drzewko udekorowane bombkami zwykle rozbiera się w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia , ale niektóre gospodarstwa domowe rozstają się z choinką wcześniej. 6 stycznia to dzień Trzech Mędrców. Kacper, Melchior i Baltazar chodzą od domu do domu, śpiewając kolędy.
Proszą też o datki na cele charytatywne i oznaczają drzwi poświęconą kredą. „C + M + B” nie oznacza inicjały ich imion, ale także »christus mansionem benedicat«, czyli »niech Chrystus błogosławi ten dom«.
Źródło: meinbezirk