Kurs indywidualny czy grupowy?
Wybór rodzaju zajęć musi być precyzyjną odpowiedzią na Twoje potrzeby. W trakcie lekcji prywatnych, najczęściej przypominających tradycyjne korepetycje, będziesz miał możliwość przećwiczyć skrupulatnie wybrane zagadnienia, które akurat musisz uzupełnić. Znacznie szersze możliwości może dać Ci jednak kurs grupowy. Jeżeli wyszlifujesz niemiecki w szerszym gronie obcych osób, w przyszłości łatwiej przyjdzie Ci się zmierzyć z wykorzystaniem języka w zwyczajnych sytuacjach codziennego życia.
Jak uczyć się intensywnie efektywnie?
Kursy intensywne zazwyczaj opierają się wyłącznie na dużej częstotliwości zajęć w krótkim przedziale czasu. Czy na pewno zwiększenie intensywności zajęć będzie równoznaczne z polepszeniem efektów nauki? Jak się okazuje jedno z drugim nie zawsze idzie w parze. Kluczem do sukcesu jest urozmaicenie standardowych zajęć kursowych oraz ich zindywidualizowanie.
Ważne jak, niekoniecznie ile
Niezwykle istotną kwestią w trakcie trwania nauki języka jest prowadzenie stałego monitoringu postępów ucznia przez lektora. Lektor w sposób fachowy ocenia bieżące wyniki i wymagania kursanta, a następnie ukierunkowuje zajęcia tak, żeby były jak najtrafniejszym odzwierciedleniem potrzeb ucznia. Lektor pomaga rozwiązywać pojawiające się problemy i trudności oraz wskazuje najlepszą drogę do szybkiego sukcesu edukacyjnego. Jak się okazuje, w przypadku tak tworzonych kursów, można połączyć efektywność pracy grupowej z indywidualnym podejściem do każdego słuchacza z osobna. Nie tylko ilość zatem, ale także jakość kursu ma znaczenie przy wyborze szkoły językowej, w której szybko chcemy doszlifować nasze umiejętności.
A może coś jeszcze?
Intensywnie efektywna nauka niekoniecznie musi wiązać się wyłącznie ze ślęczeniem nad monotonnymi ćwiczeniami w nudnych podręcznikach. Na przykład w szkole językowej Österreich Institut we Wrocławiu, oprócz bezpłatnych konsultacji z metodykami, specjalnie dla kursantów organizowane są wieczorne wypady do pubu albo kawiarni, zwane „Stammtisch”. W trakcie takich spotkań wspólnie z lektorami można ćwiczyć konwersacje w luźnej i niezobowiązującej atmosferze.Sprzyja to przełamywaniu barier w wykorzystywaniu języka obcego w naturalnie prowadzonej rozmowie. Oznacza to, że intensywnie efektywna nauka powinna nam dawać możliwość ćwiczenia języka nie tylko w szkolnej ławie, ale także w praktyce. Przyda się to zwłaszcza, kiedy już rzeczywiście wykorzystamy szansę i wyjedziemy za granicę na stypendium albo do pracy.