Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nago w swoim ogrodzie lub na balkonie – komu wolno, a komu nie?

barbie bez ubrań

Przy utrzymujących się upałach coraz częściej mieszkańcy Austrii decydują się na zrzucenie z siebie wszystkich zbędnych części garderoby. Wyjaśniamy, co austriackie prawo mówi w tej kwestii. 

Gdy temperatury rosną, często zrzucane są ubrania – nie tylko we własnych czterech ścianach, ale także na balkonie czy w ogrodzie. Trzeba jednak uważać, ponieważ nie każdy może się obnażać. A kto pójdzie jeszcze dalej, może spotkać się z grzywną, a nawet więzieniem.

„We własnych czterech ścianach – łącznie z balkonem i ogrodem – można w zasadzie robić, co się chce, o ile nie narusza się prawa, regulaminu domu ani umowy”, wyjaśnia wiedeński prawnik Johannes Öhlböck na łamach portalu Heute.

Kto nie powinien się obnażać

Co do zasady przebywanie nago na balkonie czy w ogrodzie nie jest ani przestępstwem, ani naruszeniem obyczajów. Istnieją jednak wyjątki: „Jeśli balkon lub ogród jest (publicznie) widoczny, a sąsiadom przeszkadza zbyt duża ilość nagiej skóry, mogłoby to jednak w poszczególnych przypadkach prowadzić do naruszenia dobrych obyczajów” – mówi ekspert.

Ważne jest jednak wyważenie interesów. „Konkretnie są to interesy osoby, która chce być naga w ogrodzie czy na balkonie i sąsiada. Wśród dorosłych to wyważenie interesów wypadnie na korzyść nagości”. Inaczej było 70 lat temu. Na przykład kobieta opalająca się bez ubrania na balkonie swojego parterowego mieszkania została uznana w latach sześćdziesiątych za nieprzyzwoitą. „Dzisiaj, biorąc pod uwagę zmianę wartości, sądy w Austrii prawdopodobnie nie oceniłyby jej już tak surowo”.

Gdyby dany balkon lub ogród był jednak widoczny z placu zabaw dla dzieci, przedszkola czy szkoły, sąd mógłby dziś wydać surowy wyrok: „W tym przypadku nudyzm stałby na przegranej pozycji. Prawo sąsiedzkie kształtuje kilka czynników. Między innymi: równowaga interesów między sąsiadami, ale także lokalny zwyczaj i standard tego, co ocenia się jako przyzwoite lub nieprzyzwoite”.

Sześć miesięcy więzienia za seks w ogródku lub na balkonie

Zupełnie inaczej jest z odbywaniem stosunku w ogródku czy na balkonie – wyjaśnia prawnik. „Tu już nie chodzi o naruszenie dobrych obyczajów, które egzekwowałby sąd administracyjny, ale o publiczny akt seksualny zgodnie z § 218 art. 2 Kodeksu karnego, za co grozi kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy albo grzywna w wysokości do 360 stawek dziennych.”

Jednak wymierzenie kary za to przestępstwo jest nieco skomplikowane i zagmatwane. Z jednej strony odbywający stosunek muszą mieć świadomość tego, że są obserwowani, z drugiej strony muszą faktycznie działać publicznie. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy akt może być widziany przez grupę osób. Jako wyznacznik prawo przyjmuje tu dziesięć osób, które mogą przechodzić nawet jedna po drugiej.

Niemniej jednak: „Publiczne czynności seksualne stanowią przestępstwo i podlegają ściganiu z urzędu przez prokuratora”.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.