Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Od kiedy w Austrii trzeba jeździć na oponach zimowych? Zimowy poradnik

opony zimowe, austria, mandaty, zimówki, brak opon zimowych, jazda na oponach letnich
Listopad za pasem, a to oznacza zmiany dla kierowców. Od 1 listopada na austriackich drogach ponownie zacznie obowiązywać wymóg posiadania wyposażenia zimowego uzależnionego od warunków pogodowych. Oto, co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz zimowa porą jeździć samochodem w tym alpejskim kraju.

Obowiązek jazdy na oponach zimowych w Austrii

Od 1 listopada samochody osobowe, małe ciężarówki i mikrosamochody muszą mieć założone opony zimowe na wszystkich kołach, jeśli poruszają się po śniegu, błocie pośniegowym lub lodzie. Nawet jeśli temperatury są nadal łagodne i jesienne, dobrze umówić się na wymianę opon już teraz.

Jak wiadomo, pogoda może szybko się zmienić, szczególnie w górach. Dlatego w przypadku nagłego nadejścia zimy lub niskich temperatur, terminy w warsztatach są często zajęte na wiele tygodni. Ponadto w nocy lub na większych wysokościach może już teraz być bardzo zimno, a mokre drogi mogą zamienić się w czarny lód, gdy temperatura spadnie.

Sprawdź swoje opony zimowe

Odpowiednie opony zimowe są oznaczone jako M+S, M.S. lub M&S i są specjalnie zaprojektowane na śnieg, lód, błoto pośniegowe i zimno. Głębokość bieżnika opon zimowych jest regulowana przez prawo. Musi ona wynosić przez cały zimowy sezon co najmniej 4 milimetry. Więc w zależności od przebiegu, powinna nadal wynosić około 6 milimetrów w momencie wymiany opon. W przypadku opon diagonalnych prawo przewiduje nawet głębokość bieżnika wynoszącą co najmniej 5 milimetrów.

Dlatego przed wymianą opon zimowych sprawdź ich stan techniczny. Ponieważ mieszanka gumy twardnieje z czasem, można oczekiwać, że konwencjonalne opony zimowe wytrzymają około pięciu sezonów. Jeśli na Twoich oponach są widoczne pęknięcia lub inne uszkodzenia, nie oszczędzaj pieniędzy na zmianę. Niezależnie od żywotności – uszkodzone opony mogą poważnie zagrażać bezpieczeństwu.

Opony letnie zimą – wysokość mandatów w Austrii

Jeśli zmienisz opony na zimowe zbyt późno lub nie zmienisz ich wcale, musisz liczyć się z mandatem. Nieprawidłowe opony mogą nie tylko skutkować grzywną w wysokości do 10000 euro, ale także mieć poważne konsekwencje w świetle prawa ubezpieczeniowego. Poza tym opony letnie znacznie ograniczają bezpieczeństwo jazdy w warunkach zimowych. 

Jeśli obecnie jeździsz na wyższych wysokościach i nagle zaskoczy Cię zima, z prawnego punktu widzenia alternatywą dla opon zimowych mogą być również łańcuchy śniegowe założone na co najmniej dwóch kołach napędowych opon letnich.  Jest to jednak dozwolone tylko wtedy, gdy droga jest prawie całkowicie pokryta śniegiem lub lodem.

Uwaga!

Jeśli dojdzie do wypadku na oponach letnich w warunkach zimowych, będziesz musiał udowodnić, że do wypadku doszłoby nawet na oponach zimowych. W przeciwnym razie jako kierowca ponosisz przynajmniej częściową winę. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej osoby, która spowodowała wypadek, musi w każdym przypadku wypłacić odszkodowanie osobie poszkodowanej. Możliwe jest jednak, że firma ubezpieczeniowa będzie żądać zwrotu kwoty szkody w pewnych okolicznościach (do 11.000 euro).

Przygotuj swój samochód na zimę

Oprócz opon, również sam samochód powinien przejść zimowy przegląd. Słabe akumulatory są najczęstszą przyczyną awarii. Jeśli akumulator ma więcej niż cztery lata lub jest używany tylko do krótkich podróży, sprawdź go przed pierwszym mrozem.

Ważne jest również przygotowanie samochodu do zimy. Wlej niezamarzający płyn do spryskiwaczy, sprawdź pióra wycieraczek (i wymień w razie potrzeby), zaimpregnuj gumowe uszczelki oraz upewnij się, że światła działają prawidłowo.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!