Aż 1,5 mln mieszkańców Austrii nie ma obywatelstwa tego kraju. A co za tym idzie, nie ma też prawa do głosowania. Szczególnie w grupie wiekowej między 27 a 44 rokiem życia liczba ta sięga ponad 40% mieszkańców kraju. A w samym Wiedniu prawie 60% pracowników fizycznych nie ma prawa do głosowania. Z kolei w przypadku pracowników biurowych liczba wynosi jedynie 21%.
Kto może uzyskać austriackie obywatelstwo?
Zasadniczo obywatelstwo danej osoby wywodzi się z obywatelstwa jej rodziców.
Kto z kolei chce przejść proces naturalizacji, musi posiadać w Austrii nieprzerwanie przez 10 lat legalne miejsce zamieszkania. W przypadku małżonków obywateli Austrii, osób urodzonych w Austrii oraz obywateli Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) czas legalnego mieszkania w kraju zmniejsza się do 6 lat.
Dlaczego tyle osób nie ma austriackiego obywatelstwa?
Proces naturalizacji jest dla wielu osób niemożliwy w pierwszej linii z powodu dochodu. Prawo wymaga bowiem, by przyszły mieszkaniec Austrii miał stałe dochody. W przypadku pojedynczych osób musi być to 1.030,49 euro netto miesięcznie po odliczeniu kosztów za mieszkanie i pozostałych, regularnych opłat. Dla rodzin granica wynosi 1.625,71 euro netto miesięcznie po odliczeniu kosztów za mieszkanie i pozostałych, regularnych opłat.
Do tego wnioskowanie o obywatelstwo wiąże się z opłatami rzędu ponad 1000 euro.
Według austriackich ekspertów aż jedną trzecią obywateli Austrii nie byłoby stać na spełnienie tych warunków.