Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wyrównanie podatkowe w Austrii – kilka wskazówek

Kiedy wyrównanie podatkowe się opłaca? Jak brzmią nowe regulacje w 2016 roku?

Urząd skarbowy może zwrócić pieniądze z tytułu wymiaru podatku pracownika (Arbeitnehmerveranlagung). Zrzeszenie Informacji Konsumenckiej (VKI) przekonuje, że osoby, które nie składają wyrównania podatkowego, darują państwu wiele pieniędzy.

W ubiegłych latach ponad trzy miliony mieszkańców Austrii zdecydowało się na skorzystanie z wymiaru podatku pracownika, znanego kiedyś jako wyrównanie podatkowe (Steuerausgleich). W ten sposób na ich konta wróciło sporo pieniędzy. O zwrot można ubiegać się do pięciu lat wstecz.

1. Jaki formularz?

Ogólnie rozróżnia się między formularzem oświadczenia wymiaru podatku pracownika (L1) i formularzem oświadczenia podatkowego od wynagrodzenia (E1). Po pierwszy formularz należy sięgnąć, gdy uzyskiwany przez nas dochód nie pochodzi z samodzielnej działalności gospodarczej, natomiast po drugi – jeżeli chociaż część dochodu z niej pochodzi. Formularze można wypełnić na stronie internetowej „FinanzOnline” po uprzednim uzyskaniu hasła wstępu.

2. Kiedy opłaca się wyrównanie podatkowe od wynagrodzenia?

Jeżeli na następne pytania potrafisz odpowiedzieć twierdząco, to wyrównanie podatkowe jest dla Ciebie:

– Czy w ciągu ostatniego roku kalendarzowego zmieniłeś pracodawcę lub nie byłeś zatrudniony przez cały rok?

– Czy masz prawo do tzw. podatku ujemnego („Negativsteuer”) z tytułu niskiego dochodu?

– Czy masz prawo do odliczenia kwoty dla jedynego żywiciela rodziny lub osoby samodzielnie wychowującej dziecko albo prawo do dodatku na dzieci czy odliczenia kosztów dojazdów do pracy, które nie zostały uwzględnione w rozliczeniu płacy?

– Czy możesz podać koszty uzyskania przychodu, wydatki specjalne i/lub szczególne obciążenie finansowe, które nie zostały uwzględnione w oświadczeniu o kwocie wolnej od podatku?

– Czy w ciągu ubiegłego roku kalendarzowego otrzymywałeś wysokie dodatki (podwyżka, nadgodziny), a Twój pracodawca nie obliczył od nowa podatku dochodowego?

3. Wydatki specjalne i szczególne obciążenie finansowe

Wielu pracowników traci należące się im pieniądze, ponieważ nie wiedzą, co dokładnie zalicza się do kategorii wyjątkowych wydatków i szczególnych obciążeń finansowych. Do ostatnich na pewno należy regulowanie płatności za członka rodziny, natomiast w pierwszej kategorii znajdują się darowizny, podatki kościelne, wydatki związane z budową domu (budowa domu, wzniesienie mieszkania własnościowego, dodatek do kosztów związanych z mieszkaniem komunalnym) lub remontu.

Uwaga jednak na zmiany – wydatki specjalne takie jak składki ubezpieczeniowe czy koszty pozyskania mieszkania czy jego remontu nie będą w przyszłości rozliczane. Dotychczasowa regulacja będzie działała pięć lat aż do wymiaru podatku za rok kalendarzowy 2020 dla umów zawartych przed 1 stycznia 2016. Nowe zlecenie nie będą już rozliczone od wymiaru podatku za 2016 rok. Darowizny, podatki kościelne, jak również składki na dobrowolne ubezpieczenie oraz przedłużenie czasu ubezpieczenia będą odbywać się teraz automatycznie, ponieważ udostępniono przepływ danych pomiędzy organizacjami a administracją finansową. Nowe regulacje obowiązują koszty poniesione od roku 2017.

4. Koszty uzyskania przychodu

Do kosztów uzyskania przychodu wliczają się wszystkie wydatki związane z wykonywaniem danego zawodu. Dotyczą one głównie ubrania roboczego, komputera, narzędzi pracy, szkoleń, literatury fachowej oraz kosztów dojazdu.

5. Podatek ujemny dla osób zarabiających mniej

Po raz pierwszy również emeryci będą mogli ubiegać się o podatek ujemny – i to aż do 55 euro za rok ubiegły. Warunkiem jest uzyskanie rocznej emerytury niższej od limitu zwolnienia podatkowego (14 000 euro brutto). W przypadku osób zatrudnionych, którzy uzyskują tak niskie dochody, podatek ujemny 2016 zostaje poszerzony. Po raz pierwszy też będzie wypłacany automatycznie.

Osobom, które zarabiają tak mało, że opłacają ubezpieczenie społeczne, ale nie podatek od dochodu, zostanie zwrócona część składek na ubezpieczenie społeczne. Dotychczas ulga wynosiła maksymalnie jedną piątą wartości składek na ubezpieczenie społeczne, czyli ok. 110 euro. Od 2016 roku będzie można otrzymać nawet połowę wartości składek zwrotu, czyli nawet 400 euro. Prawo do ubiegania się o zwrot mają ci pracownicy, którzy opłacają składkę społeczną, ale ich dochód roczny nie przekracza limitu zwolnienia podatkowego w wysokości 14 000 euro brutto. W przypadku gdy pracownik ma jeszcze prawo do zwrotu z tytułu dojazdów do miejsca pracy, zwrot wynosi 500 euro. Wniosek o podatek ujemny za rok 2015 trzeba jeszcze złożyć w urzędzie skarbowym. Za rok 2016 zwroty będą naliczane już automatycznie. Na koncie podatnika znajdą się w połowie roku 2017.

6. Roszczenie prawa do spadku

Oświadczenia podatkowe można wypełnić do pięciu lat wstecz nie tylko dla siebie, ale również jako spadkobierca w imieniu osoby zmarłej. W ten sposób można otrzymać setki a nawet tysiące euro zwrotu. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.