Opernball we Wiedniu
Bal w Operze Wiedeńskiej (tzw. Opernball) jest uważany za najważniejszy punkt karnawału we Wiedniu. Ważni politycy, przedsiębiorcy, koronowane głowy, artyści, wielcy świata sportu i inni celebryci przybywają z do stolicy z całej Austrii i zagranicy.
To niewątpliwie miejsce spotkań znanych osobistości. Skupiają się oni niekoniecznie na tańcu, ale na samym byciu tam. Mniej aby coś zobaczyć – ale przede wszystkim, aby być widzianym.
Bal w Operze Wiedeńskiej – program otwarcia 2025
Łącznie 160 par debiutantów z około 15 różnych krajów tworzy Komitet Młodych Dam i Młodych Panów (niem. Jungdamen- und Jungherren-Komitee) i wchodzi do sali balowej na początku imprezy.
Dopóki debiutanci nie wejdą na parkiet, tzw. „Kordelsteher” (Mężczyźni stojący wokół parkietu i trzymający sznur odgraniczający) dbają o to, że parkiet pozostaje pusty. Taniec inauguracyjny tradycyjnie kończą dźwięki „Walca Dunajskiego” i wspólny okrzyk wszystkich artystów Opery Narodowej: „Alles Walzer!”.
Kim są debiutanci na wiedeńskim balu w operze?
Jedna z najważniejszych atrakcji Balu w Operze Wiedeńskiej ma miejsce na samym początku uroczystości. Otwiera go bowiem taniec około 160 par debiutantów, czyli Komitet Młodych Dam i Młodych Panów składający się z młodych kobiet w wieku od 18 do 25 lat i mężczyzn w wieku od 18 do 28 lat. Pochodzą oni nie tylko z Austrii, ale z całego świata. Tradycyjnie debiutanci tańczą walca na lewą rękę.
Przez wiele lat ceremonia otwarcia była organizowana przez szkołę tańca Elmayer. W latach 2009-2015 organizacja tańca otwarcia była zlecana różnym szkołom tańca w austriackich krajach związkowych, a do 2018 r. zajmowała się nią na przykład szkoła tańca Svabeck. W 2019 roku szkoła tańca Santner przejęła organizację po raz pierwszy.
Każdego roku córki i synowie „dobrych rodzin” z Wiednia, ale także z całego świata, starają się o pozwolenie na otwarcie Balu Opery Wiedeńskiej jako debiutanci.
Dress code: W co się ubrać na bal we wiedeńskiej operze?
Nawet bardziej niż na innych imprezach, mottem balu w operze jest: widzieć i być widzianym. Jeśli chcesz dobrze wypaść na tym prestiżowym wydarzeniu roku, musisz przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć faux pas.
Na Balu w Operze Wiedeńskiej obowiązuje następujący dress code:
- Panie: długa suknia wieczorowa sięgająca podłogi
- Panowie: frak (czarny, biała muszka) lub mundur galowy.
To, co na pierwszy rzut oka wydaje się proste, wiąże się z kilkoma szkopułami, ponieważ każdy, kto nie zastosuje się do zasad ubioru, nie zostanie wpuszczony na bal.
Uwagi dotyczące pań:
Suknia balowa musi być długa i sięgać co najmniej do kostek. Nie może to być dopasowana, obcisła sukienka koktajlowa, tylko z szeroką spódnicą. Dekolt nie powinien być za głęboki, a na ręce nie można nosić zegarka.
Uwagi dotyczące panów:
Obowiązkowy jest frak (elegancki garnitur wieczorowy z krótką marynarką w talii i „jaskółczym ogonem”). Każda inna forma garnituru jest niedopuszczalna. Nie wolno także założyć krawata, a zamiast tego pod szyją powinna znaleźć się biała muszka.
Kto prowadzi Bal w Operze? Transmisje telewizyjne
Po prawie 25 latach popularny prezenter Balu Operowego Alfons Haider od 2023 roku przestał być częścią zespołu prezenterów. Jego następcą został ulubieniec austriackiego radia i telewizji Andi Knoll, który poprowadził wieczór wraz z Mirjam Weichselbraun.
Oczywiście odbędą się jak zwykle transmisje na żywo z najważniejszego wydarzenia społecznego roku. Najważniejszym z nich jest program nadawany przez telewizję publiczną ORF we współpracy z Bayrischer Rundfunk (transmisja również na 3sat).
Wezmą w nim udział prezenterzy „ZiB” Nadja Bernhard i Tarek Leitner, Karl Hohenlohe i Christoph Wagner-Trenkwitz oraz Teresa Vogl.
Goście na Opernball, a dziedzictwo Lugnera
Bal w Operze Wiedeńskiej jest popularnym i pożądanym miejscem dla wyższych sfer – i dla ludzi, którzy chcą być uważani za ważnych. Ceny wstępu, loży, jedzenia i napojów na Balu w Operze są tak legendarne, jak występy niektórych gości. Kto pojawia się z kim i w jakim stroju? Jest to temat dyskusji wałkowany w wiedeńskich kawiarniach przez wiele dni.
W ostatnich dziesięcioleciach żadne nazwisko nie było bardziej związane z Balem Operowym niż Richard Lugner, który zmarł w sierpniu 2024 roku w wieku 91 lat. Od 1992 roku, co roku zapraszał inną znaną osobistość na Bal Operowy i był integralną częścią wiedeńskiego społeczeństwa. Raz w roku trzymał on w napięciu wysokie sfery i prasę tabloidową, zastanawiających się, która gwiazda będzie mu towarzyszyć na Balu w Operze. Przez dziesięciolecia historie o gościach balu operowego Lugnera były integralną częścią relacji z balu.
Z gwiazdami i gwiazdeczkami, od Giny Lollobridgidy, przez Rogera Moore’a i Jane Fondy po znakomitych gości, takich jak Kim Kardashian, Pamela Anderson i Paris Hilton, wiedeński „lew salonowy” zapewnił sobie uwagę opinii publicznej i mediów. Proces ten nie zawsze przebiegał gładko: hollywoodzka gwiazda Lindsay Lohan odwołała swój występ na Balu w Operze w 2010 roku po konfliktach dotyczących honorarium. Zamiast tego zastąpił ją producent muzyczny Dieter Bohlen.
Historia Balu w Operze Wiedeńskiej
Bal w Operze Wiedeńskiej ma swoje początki w uroczystościach organizowanych przez artystów Opery Dworskiej z okazji Kongresu Wiedeńskiego (1814/15). Bal po raz pierwszy odbył się jako wieczór w Operze Państwowej w 1877 roku. Po zakończeniu monarchii naddunajskiej tradycja była kontynuowana początkowo jako Opera Redoute Pierwszej Republiki, a od 1935 r. jako Bal Opery Wiedeńskiej.
Kto organizuje Bal w Operze Wiedeńskiej?
Odkąd Bal Operowy odbył się ponownie po raz pierwszy w 1956 roku, uroczystości były pierwotnie organizowane przez Panie Balu Operowego. Następujące organizatorki zapisały się w historii Balu Operowego:
- 1956 – 1980: Christl Gräfin Schönfeldt
- 1981 – 1996: Lotte Tobisch-Labotýn
- 1999 – 2007: Elisabeth Gürtler-Mauthner
- 2008 – 2016: Desirée Treichl-Stürgkh
- 2017-2020: Maria Großbauer
Organizatorki są one odpowiedzialne za całą organizację i mogą podejmować ważne decyzje. Na przykład pod rządami Elisabeth Gürtler-Mauthner w 2005 roku wprowadzono zakaz palenia w większości pomieszczeń i zdecydowano, że parter i wielopoziomowe salony mogą być wynajmowane tylko darczyńcom, którzy zapłacili roczną składkę w wysokości 6.800 euro plus 10% VAT.
Od 2023 r. za organizację Balu Operowego odpowiada komitet, w skład którego wchodzą między innymi Nadja Swarovski, Birgit Reitbauer i Maryam Yeganehfar.
Międzynarodowy Bal Operowy
W międzyczasie w wielu miejscach powstały imitacje Balu Opery Wiedeńskiej: Na przykład Bal Opery Wiedeńskiej organizowany jest również w Nowym Jorku, Dubaju, Zagrzebiu, Kuala Lumpur i Malezji. Ponadto różne bale operowe inspirowane wiedeńskim oryginałem odbywają się również w Niemczech. Graz również organizuje Grazer Opernredoute jako swój odpowiednik.
Bal w Operze Wiedeńskiej – bilety i ceny
Bilety można nabyć od 395 euro (sam bilet kosztuje 360 euro, 35 euro zostaje przekazane na rzecz Österreich hilft Österreich). Rezerwacje przyjmowane są wyłącznie listownie, pocztą elektroniczną lub za pośrednictwem cyfrowego formularza rezerwacji.
Ceny za wynajęcie loży wahają się od 15.000 do 25.500 euro, w zależności od jej położenia
Udział w stoliku (scena boczna, scena tylna, Einsingraum, Gerstner Foyer, Parterrelogen Foyer, Opera Foyer, Gustav Mahler Hall, Schwindloggia, Marmorsaal) kosztuje 230 euro. natomiast w stoliku w galerii 160 euro.
Źródło: stadt-wien
Foto: Canva