Informacje ogólne
Aby otrzymać austriackie obywatelstwo, muszą zostać zawsze spełnione ogólne warunki nadawania obywatelstwa, jak również trzeba złożyć odpowiednie podanie. Dopiero wtedy jest możliwe nadanie obywatelstwa z tytułu roszczenia prawnego albo na zasadzie uznania.
Kolejne warunki nadania obywatelstwa kształtują się zależnie od tego czy obywatelstwo ma zostać nadane z tytułu roszczenia prawnego lub na zasadzie wydania decyzji uznania poprzez odpowiedni urząd.
Warunki
- Przynajmniej dziesięcioletni legalny i nieprzerwany pobyt w Austrii. Co najmniej pięć lat niniejszego pobytu powinno odbywać się na zasadzie pozwolenia na pobyt. Wyjątkiem od tej reguły jest nadanie obywatelstwa z tytułu roszczenia prawnego.
- Nieskazitelność
- brak wyroku skazującego
- brak wszczętego postępowania karnego (w kraju i za granicą)
- brak poważnych naruszeń administracyjnych z wyjątkową niesprawiedliwością
- Wystarczająco pewne utrzymanie
- potwierdzenie stałych dochodów własnych z działalności zarobkowej, prawnych roszczeń alimentacyjnych lub świadczeń ubezpieczeniowych średnio z 36 miesięcy z 6 lat wstecz od momentu składania wniosku, przy czy muszą zostać przedłożone dane z 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
- Znajomość języka niemieckiego oraz podstawowa znajomość systemu demokratycznego i wynikających z niego założeń, na bazie których funkcjonuje państwo austriackie, oraz znajomość historii Austrii, jak również wybranego landu.
- Potwierdzona przez pisemny egzamin, jeżeli nie zostaną spełnione wyjątkowe warunki (np. j. niemiecki jako język ojczysty, niepełnoletność, pozytywna ocena z j. niemieckie w szkole).
- Pozytywne nastawienie do Republiki Austrii oraz gwarancja, że ze strony osoby ubiegającej się o nadanie obywatelstwa nie istnieje zagrożenie dla spokoju publicznego, porządku i bezpieczeństwa państwa
- Nie występuje zakaz pobytu oraz nie trwa postępowanie mające na celu jego ukończenie
- Brak postanowienia wyjazdu z Austrii
- Brak postanowienia powrotu do jednego z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub do Szwajcarii
- Brak nakazu deportacji w ciągu ostatnich 18 miesięcy
- Brak bliskich stosunków z grupami ekstremistycznymi lub terrorystycznymi
- Obowiązkowe zrzeczenie się obecnego obywatelstwa
- Nadanie obywatelstwa nie może spowodować
- zakłócenia międzynarodowych stosunków Republiki Austrii, jak również
- negatywnego oddziaływania na interesy Republiki Austrii
Organ odpowiedzialny
Oddział do spraw obywatelstwa danego urzędu rządu kraju związkowego
Wymagane dokumenty
Wniosek o nadanie obywatelstwa może zostać złożony w formie wolnej, jak również za pomocą formularza „Nadanie/przedłużenie nadania austriackiego obywatelstwa” ("Verleihung bzw. Erstreckung der Verleihung der österreichischen Staatsbürgerschaft").
O innych wymaganych dokumentach dowiesz się po podaniu swoich danych personalnych. W tym celu musisz się zwrócić do odpowiedniego oddziału do spraw obywatelstwa.
Informacje dodatkowe
Szczegółowe informacje na temat warunków ubiegania się o obywatelstwo austriackie, jak również próbny test online przygotowujący do egzaminu znajdziesz na stronie www.staatsbuergerschaft.gv.at.
Szczegółowe informacje dla obywateli/obywatelek zamieszkałych we Wiedniu znajdują się w dziale „Imigracja, obywatelstwo, urząd stanu cywilnego” ("Einwanderung, Staatsbürgerschaft, Standesamt") na stronie internetowej miasta Wiedeń.
Dokumenty sporządzone w języku obcym winne zostać przedłożone w oryginale oraz w tłumaczeniu poświadczonym przez Austrię.
Przyjęcie tłumaczeń poświadczonych przez inne państwa zależy od poszczególnych przepisów postępowania. Dla przykładu, do przyjęcia dokumentów niezbędny będzie apostil. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronach internetowych Ministerstwa Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych (Bundesministeriums für Europa, Integration und Äußeres).
Jeżeli obcojęzyczny dokument musi zostać przedłożony w oryginale wraz z poświadczonym tłumaczeniem, musi ono zostać sporządzone przez tłumacza przysięgłego. Listę tłumaczy przysięgłych w Austrii znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (Bundesministerium für Justiz). Na tę listę mogą również zapisać się tłumacze/tłumaczki z innych krajów Unii Europejskiej lub krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.