Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Salzburg i okolice: Te miejsca warto zobaczyć!

Salzburg - miasto Mozarta, położone jest nad malowniczą rzeką Salzach. Metropolia o nie tylko muzycznych tradycjach. Rzym Północy, Perła Baroku - to tylko niektóre z nazw nadanych temu miastu. Miasto z całą masą atrakcji, może również służyć jako baza wypadowa do zwiedzania równie pięknych okolic.

Salzburg

Salzach und die Altstadt / the Salzach River and the Old City #salzburg #austria #österreich #salzach

A post shared by Salzburg, Austria (@salzburg_austria) on

 

Miejsce pełne historii i architektonicznych cudów. Idąc krętymi uliczkami, czuje się powiew historii. W przeszłości miasto książąt i biskupów, którzy to lubując się w przepychu, pozostawili po sobie majestatyczne zamki i kościoły. Po zwiedzaniu można sobie odpocząć sobie w jednej z licznych salzburskich kawiarni z widokiem na Stare Miasto. Można również spróbować słynnych Mozartkugeln oraz innych równie smacznych specjałów miejscowej kuchni.

Wodospad Krimml

 

Oddalony o około dwie godziny jazdy samochodem. Najwyższy wodospad Europy liczący z 380 metrów, zachwyca wędrowców, spadając kaskadami pośród zieleni ze szczytu góry Krimml Achendal. Wodospad znajduje się w Parku Narodowym Hohe Tauern, który szczyci się tym również najwyższą góra Austrii – liczącym 3798 metrów Grossglockner. Do wodospadu prowadzi wytyczoną w XIX wieku malownicza ścieżka. Na zmęczonych turystów czekają co chwilę ławeczki, z których w czasie przerwy w wędrówce można podziwiać piękną okolicę.

Góra Untersberg

#untersberg #hike #hiking #wandern #moodygrams #salzburgerland #austria #Salzburg #nature #visualwanderlust #instagood @discoveraustria

A post shared by schiefa (@schiefa) on

Góra znajduję się na granicy austriacko-niemieckiej. W jej wnętrzu mieści się najdłuższa i najgłębiej położona jaskinia Niemiec, której większa część w dalszym ciągu pozostaje tajemnicą. Umieszczona w przepięknej, zachęcające do odpoczynku scenerii góra, jest od lat obiektem przeróżnych plotek i legend. Górę można zdobywać jednym z wielu wytyczonych tu szlaków lub za pomocą… kolejki górskiej, która z pobliskiego St. Leonhard zabiera nas w podróż na 1776 metr n.p.m. Stąd już niedaleko do szczytu i do schroniska Zeppezauerhaus, w którym można przyjemnie spędzić wolny czas.

Trasa widokowa Trattberg

Niedaleko przytulnej miejscowości St. Koloman biegnie jedna z najpiękniejszych tras widokowych w Austrii. Rozciągają się z niej przepiękne widoki na pobliskie miejscowości i łąki/hale. Długa na około 9 kilometrów trasa jest wprawdzie płatna, lecz ukazujące się z góry widoki są bezcenne. Czynna od maja do pazdziernika. Trattberg to jednak nie tylko trasa widokowa dla zmotoryzowanych. Wysoka na 1.758 metrów góra to również atrakcja dla wędrowców i rowerzystów. Na kilkunastu szlakach, z których część jest dostosowana dla rodzin z dziećmi, znajdują się cztery dobrze wyposażone chaty, które zachęcają do skosztowania lokalnej kuchni.

Park Krajobrazowy Weißbach

 

Założony w 2007 roku park chroni nie tylko unikatową alpejską naturę, lecz również przekształcony przez człowieka krajobraz, który stara się zachować dla przyszłych pokoleń. W parku istnieje 6 ścieżek tematycznych. Wędrowiec natknie się zarówno na pastwiska, hale, torfowiska, jak i na idylliczne wioski. W czasie wędrówki napotka przeróżne gatunki zwierząt i roślin zamieszkujących park. Przy wprawnym oku może podziwiać też przeróżne skamieniałości znajdujące się w skałach.

Jeziora Landschitzseen

Wanderlust pt. XXIX – Morgenstimmung

A post shared by Mario M. (@monsieur.mario) on

Są to trzy przepiękne jeziora położone w zacienionych lasach doliny Lessach. Znajdują się przy granicy landów Salzburg i Styrii. W związku z tym, że leżą na różnych wysokościach (od 1.778 do 2.070 metrów) wędrówka pomiędzy nimi zajmuje około 6 godzin. Z tego powodu wskazane jest zabranie ze sobą jedzenia. Przepiękne krajobrazy i niczym niezmącony spokój nagradzają jednak wędrowców za podjęty trud.

Park Krajobrazowy Riedingtal

Położony w rolniczej okolicy park jest perłą alpejskiego krajobrazu. Na powierzchni około 36 km² znajdują się rzadkie okazy roślin i przeróżne gatunki zwierząt. W trakcie wędrówki można często usłyszeć i obserwować dzikie zwierzęta. W parku rozpościągają się iście zapierające dech w piersiach widoki. Od szeroko rozpościerających się soczyście zielonych łąk przez liczne błękitne jeziorka aż po nagie szczyty gór. Na głodnych i spragnionych odpoczynku wędrowców czeka wiele chat, w których można posilić się lokalnymi produktami.

 

Dolina Seidlwinkl

 

Położona na terenie parku narodowego Hohe Tauern dolina boczna Doliny Rauriser jest rajem dla wędrowców i rowerzystów. Rzadziej uczęszczana niż reszta dolin w parku, nagradza wędrowców pięknymi widokami, ciszą i spokojem pośród zielonych lasów i łąk. W dolinie znajduje się Rauriser Tauernhaus; schronisko, które w przeszłości służyło również za szpital.

Zamek i ogrody Mirabell

6/7 Salzburg Mirabell garden

A post shared by Alexandra Liu (@mizuki123471) on

W pełnym zabytków mieście, jakim jest Salzburg, znajduje się przepiękny barokowy zamek Mirabell. Został wzniesiony w XVII z polecenia arcybiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau dla jego ukochanej Salome Alt, z którą miał 15 dzieci. Pałac jest znany z tego, że posiada jedną z najpiękniejszych sal do zawierania ślubów na świecie, a prowadzą do niej Schody Aniołów. Sam budynek jest siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Po ceremonii pary udają się do ogrodów na romantyczną sesję zdjęciową w plenerze. Ogrody zawdzięczają dzisiejszą, prawie niezmienioną formę arcybiskupowi Johannowi Ernstowi von Thuna. W ogrodzie możemy podziwiać słynny widok na katedrę i twierdzę, który jest najpopularniejszym motywem fotograficznym miasta. W ogrodzie Mirabell znajduję się również przepiękny ogród różany oraz ogród z figurami karłów.

Jezioro Prebersee

#naturephotography #outdoors #mountain #lake #austria #preber #prebersee #fulloflife #fullofnature

A post shared by Daniel Z (@dan_therock) on

Położone u stóp góry Preber, w swojej tafli niczym w lustrze odbija okoliczne wzniesienia i wierzchołki. Swój ciemny kolor zawdzięcza zawiesinie z okolicznych torfowisk. Wzdłuż jeziora biegnie ścieżka, często uczęszczana przez turystów, którzy podziwiają okoliczne lasy i rzadko występujące rośliny jak niebielistkę trwałą. Samo jezioro zaprasza strudzonych wędrowców do odpoczynku na jego brzegu lub w jednym z wielu kąpielisk.

Most wiszący przy Bad Gastein

It's #twinpeaks season and we love it. // photo by @nicolemschurz #twinpeaksofthealps #visitbadgastein

A post shared by BAD GASTEIN (@visitbadgastein) on

Niedaleko przeuroczo położonego uzdrowiska Bad Gastein przy górze Stubnerkogel znajduje się most wiszący. Przewieszony przez dolinę Gasteiner, przyprawia bardziej wrażliwych turystów o gęsią skórkę i zawroty głowy. Zawieszony 30 metrów nad doliną, długi na 140 metrów został wykonany z siatki drucianej, co umożliwia zaglądanie na dno doliny w trakcie przeprawy. Przy każdym kroku kołysze się lekko na boki, dodając przejściu znamiona przygody. Z mostu wiedzie kolejka linowa na szczyt, z którego w dół pełna rozpościera się ścieżka pełna zapierających dech w piersiach widoków. 

Jezioro Fuschlsee

Najczystsze jezioro kraju Salzburg, jest malowniczo położone pośród okolicznych gór i wzniesień. Z lotu ptaka przypomina turkusową perłę na tle zielonych łąk i lasów, zaprasza wprost do spacerów po okolicy na jednej z licznych ścieżek. Na zmęczonych wędrówką turystów czekają nie tylko liczne plaże i chaty z lokalnymi przysmakami, ale również dostosowane do ich potrzeb kąpieliska.

Eisriesenweltwerfen

Traveling Austria ?? @huber-images Eisriesenwelt Werfen #nikon #ilovemyjob #travel #austria #hiking #wanderslust #wanderung #visit #salzburg #pongau #eisriesenweltwerfen #werfen #niceplace

A post shared by Karl Huber (@tangram2015) on

Na południowy wschód od Salzburga w masywie Tannengebirge znajduje się największa jaskinia lodowa na świecie. Liczy 42 kilometry, z czego pierwszy, pokryty lodem kilometr jest udostępniony zwiedzającym. Turystom zapuszczającym się w ten lodowy świat, ukazują się przepiękne o najróżniejszych kształtach figury stworzone przez naturę. Posuwając się do przodu, mija się przepiękne welony, stalaktyty czy tunele. Zwiedzanie jaskini trwa około 75 minut i możliwe jest tylko z lokalnym przewodnikiem. Przy wejściu do jaskini ukazuje się wędrowcom przepiękny widok na okoliczne góry i dolinę.

Lammertaller Urwald

Old tree near Scheffau in Austria, #austria, #salzburg, #Lammertal

A post shared by Andreas Lutche (@alutche_photography) on

 

Nieopodal miejscowości Sankt Martin am Tennengebirge na obszarze około 10 ha znajduje się las z najwyższymi drzewami Austrii. Sosny, świerki czy dęby dorastają do niespotykanych w tym kraju rozmiarów. Liczące czasem ponad trzy wieki drzewa osiągają wysokość 50 metrów i od 160 do 180 cm średnicy. Można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. W środy w okresie letnim urządzane są wędrówki z przewodnikami dla dzieci, podczas których, w ciekawy dla nich sposób przedstawiany jest las i jego historia.

Tappenkarsee

#nowordsneeded #tappenkarsee ???

A post shared by Daniel Fersenzickler (@fersenzickler) on

Teppenkarsee jest w jednym z najpiękniejszych jezior górskich Austrii. Znajduje się na 1.762 metrze nad poziomem morza, co czyni go również jednym z najwyżej położonych jezior tego przepięknego kraju. Znane jest również z wysokiej klasy wody. Położone w malowniczej dolinie pośród szczytów górskich, zachęca do wędrówek i odpoczynku na ukwieconych łąkach. W chacie Tappenkarhaus można uraczyć swoje podniebienie wyśmienitymi posiłkami i oraz udać się na odpoczynek do jednego z przytulnych pokoi. W okresie letnim wskazana jest jednak rezerwacja.

Zell am See

 

Zell am See, to malownicze miasteczko, usytuowane zielonej dolinie nad jeziorem Zeller. Jeden z ulubionych celów narciarzy w Austrii. Zell am See jest miejscem wyjątkowym, bo w przeciwieństwie do większości kurortów narciarskich jest przytulnym miasteczkiem z piękną starówką i szeroką ofertą na każdą porę roku; każdy znajdzie coś dla siebie. W licznych restauracjach i kawiarniach można nie tylko delektować się kawą, ale również licznymi specjałami kuchni austriackiej i lokalnej.

Park Narodowy Hohe Tauern

..hello spring ! ? #hohetauern_nationalpark #ferienregion_hohetauern #instaspring #feelit #krimmlerachental #instagram

A post shared by Nationalpark | Salzburg (@hohetauern_nationalpark) on

Największy i najstarszy park narodowy Austrii obejmujący ponad 1800 km². Chroni on najpiękniejsze tereny krajów związkowych Salzburg, Tyrolu i Karyntii. Charakterystyczny, uformowany tysiące lat temu, przez lodowiec krajobraz jest ostoją dla ponad 10.000 gatunków zwierząt i ponad 1.800 gatunków roślin. Pozostałością po ostatnim zlodowaceniu są znajdujące się w dolinach lodowce, w tym największy pojedynczy lodowiec w rejonie Alp Wschodnich. W parku można wędrować jednym z wielu szlaków tematycznych. Tutaj też znajduje się liczący 3.798 metrów Grossglockner – najwyższy szczyt Austrii.

Wąwóz Lichtenklamm

A post shared by Andrea Horova (@andreahorova86) on

W pobliżu przytulnego miasteczka St. Johann im Pongau znajduję się jeden z najgłębszych i najpiękniejszych wąwozów Austrii. Woda przez miliony lat wyżłobiła dzisiejszy wąwóz, ściany jaru znajdują się momentami tak blisko siebie, że widać jedynie cienki pasek nieba. Idąc drewnianą kładką, ma się pod stopami spienione wody przepływającej rzeki Großer Ache, która po wypłynięciu wpada do rzeki Salzach, można podziwiać misterne wzory i kształty skał świadczące o ich bogatej geologicznej przeszłości. Już w przeszłości doceniano walory Lichtensteinklamm, w XiX wieku po raz pierwszy położono kładki i mosty. Od tego czasu zwiedziło go ponad 10 milionów ludzi z całego świata.

Twierdza Hohensalzburg

 

Na górze Mönchberg wysoko nad starówką znajduję się twierdza Hohensalzburg. Wznoszona z przerwami w średniowieczu budowla, swój ostateczny kształt uzyskała w dopiero drugiej połowie XV wieku. Swoją funkcję obronną spełniała wyśmienicie; nigdy nie została zdobyta. Dzisiaj wkomponowana w panoramę Salzburga – trudno sobie wyobrazić miasto bez niej. Czynna dla zwiedzających cały rok, posiada w swojej ofercie tematyczne muzea m.in. Muzeum Twierdzy czy jedyne w Europie muzeum marionetek. Po pracach restauracyjnych zaopatrzona w najnowsze technologie ułatwiające turystom zwiedzanie i przeniesienie się w czasie do dawno minionych epok. W zamku odbywają się różne imprezy kulturalne i koncerty muzyki klasycznej.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.