Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Chorobowe – najważniejsze kwestie

Kiedy będąc pracownikiem zachorujesz, nagle pojawia się wiele pytań. Nie obędzie się również bez lęku przed stratą pracy. Jakie obowiązki mają pracownicy na chorobowym, a jakie prawa?

Co powinieneś zrobić, kiedy zachorujesz?

Bezzwłocznie powiadom szefa o zachorowaniu

W momencie zachorowania jesteś zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia o Twojej niemożności do pracy swojego pracodawcę. W większości przypadków wystarczy telefon do firmy – najlepiej przed rozpoczęciem pracy w danym dniu lub o ile to możliwe jeszcze prędzej. Następnie należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby otrzymać chorobowe.

Pracodawca ma prawo żądać od Ciebie orzeczenia lekarskiego (Krankenstandbestätigung) – nawet w przypadku jednodniowej nieobecności w pracy. Dlatego udaj się do lekarza.

Poza tym pracodawca może od ciebie zażądać kolejnego potwierdzenia Twojego stanu zdrowia po upływie pewnego czasu. Pamiętaj, że oświadczenie lekarza musi zawierać przewidywany czas oraz powód niezdolności do pracy.

Nie należy jednak mylić przyczyny choroby z diagnozą. Nie masz obowiązku zdradzić pracodawcy, na co chorujesz. To Twoja prywatna sprawa. Musisz tylko poinformować pracodawcę czy zachorowałeś, czy miałeś wypadek.

Dostarczenie orzeczenia lekarskiego

Nie wywiązując się z obowiązku poinformowania o swojej niezdolności do pracy oraz jej udowodnienia, tracisz prawo do wynagrodzenia za czas swojej nieobecności. Oznacza to, że pracodawca nie jest wtedy zobowiązany do wypłacenia Ci wynagrodzenia, dopóki nie dostarczysz oświadczenia. Pracodawca nie może jednak w takim wypadku zwolnić Cię bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jak zachowywać się będąc na chorobowym?

Chory albo nie? O niezdolności do pracy z powodu choroby orzeka lekarz. W tym czasie nie możesz robić czegoś, co uniemożliwiałoby Ci wyzdrowienie. Oznacza to na przykład, że będąc na chorobowym z powodu grypy, nie możesz przebywać na dworze, względnie ograniczyć przebywanie na świeżym powietrze do minimum (do lekarza i apteki jak najbardziej możesz się udać). Jeżeli jednak ktoś jest niezdolny do pracy z powody  depresji, spacery mogą być częścią jego terapii. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem, a przede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek.

Zwolnienie w czasie chorobowego

Pracownicy mogą zostać zwolnieni podczas pobytu na chorobowym. Choroba nie chroni Cię przed utratą pracy – dlatego też wiele chorych pracowników udaje się do pracy. Choć pracodawca może Cię zwolnić, musi zachować okres wypowiedzenia.

Pracodawca musi opłacić chorobowe

Pracodawca nic nie oszczędza zwalniając Cię podczas pobytu na chorobowym. W takich przypadku pracodawca wypłaca normalnie wynagrodzenie tak długo, jak przysługuje pracownikowi.

Aby obejść te regulacje, często dochodzi do porozumienia stron i obowiązek wypłaty wynagrodzenia pracownikowi kończy się wraz z ustaniem stosunku pracy.

Pracownik otrzymuje wtedy od czwartego dnia od wystąpienia niezdolności do pracy zasiłek chorobowy z kasy chorych – nie stanowi on jednak równowartości wynagrodzenia.

Ile można otrzymać zasiłku dla bezrobotnych (Kankengeld)?

Aż do 43 dnia niezdolności do pracy spowodowanej zachorowaniem otrzymujesz 50 procent podstawy obliczeniowej* (Bemessungsgrundlage) – razem z dodatkami. Następnie kwota ta rośnie do 60 procent podstawy obliczeniowej.

*Podstawę obliczeniową stanowi ostatnie pełne wynagrodzenie brutto wypłacone przed przejściem na chorobowe.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!