Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Podwyżka wynagrodzenia

Dla pracownika każdy czas na przeprowadzenie rozmowy o podwyżce wypłaty jest dobry. Dla pracodawcy – niekoniecznie. Jeżeli chcesz ubiegać się o podwyżkę, powinieneś opanować sztukę dobrej argumentacji i dobrze wykorzystać daną Ci okazję do rozmowy. Oto kilka wskazówek, jak dobrze przeprowadzić taką rozmowę.

Chyba każdy o tym marzy – więcej pieniędzy za tę samą pracę. Po drugiej stronie stoją jednak pracodawcy, którzy są przekonani o tym, że ich pracownicy są dobrze wynagradzani za swoją pracę. Znajdą się też tacy, którzy będą twierdzić, że pracownik dostaje nawet za dużo.

Istnieje jednak wiele okazji, by porozmawiać ze swoim pracodawcą na ten drażliwy temat. Na przykład wtedy, gdy przejąłeś dodatkowe projekty, Twój zakres obowiązków uległ zwiększeniu, Twoja praca została doceniona lub po prostu zauważyłeś, że Twoje wynagrodzenie nie odpowiada standardom na rynku pracy.

Jak wygląda najdogodniejszy moment, aby porozmawiać o podwyżce wynagrodzenia?

Ankieta pokazała, że wybranie odpowiedniego momentu jest bardzo ważne. Austriaccy pracodawcy uważają, że najlepszą okazją jest spotkanie z pracownikami (22 procent) oraz rozpoczęcie pracy nad nowym projektem lub przejęcie większej odpowiedzialności (20 procent).

Rozmowa w sprawie podwyżki nie powinna przebiegać na wariackich papierach. Strony powinny ustalić konkretny termin rozmowy na temat podwyżki, które zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy stanowią nie lada wyzwanie. Pierwszy z nich musi dobrze określić wartość swojej pracy, drugi – mieć na uwadze równowagę między pracownikami oraz interesy przedsiębiorstwa. Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy z nowych ustaleń korzystają obie strony.

Nie zawsze jednak warunki zakładowe są w stanie sprostać życzeniom pracownika w kwestii dochodów. Ankieta wykazała, że 41 procent austriackich pracodawców podwyższyłaby wynagrodzenie swoich pracowników dobrowolnie, gdyby przedsiębiorstwo znajdowało się w fazie ekspansji. Dla ponad jednej trzeciej ankietowanych niezwykle ważna jest produktywność przedsiębiorstwa i ogólna sytuacja w przemyśle. Mimo zapotrzebowania na fachowców, tylko co trzeci menadżer finansowy uważa trudność w pozyskiwaniu pracowników za powód podwyższenia pensji swoim pracownikom.

Pracownicy mają więcej szans na zdobycie podwyżki, kiedy wezmą pod uwagę rozwój przedsiębiorstwa oraz wybiorą moment, w którym pracodawca nie znajduje się pod wielką presją. Nadal jednak trzeba przyłożyć wiele uwagi na zebranie dobrych argumentów i przygotowanie planu awaryjnego. Gdy życzenia dotyczące płacy nie zostaną spełnione – lub zostaną spełnione w pewnym stopniu, warto sięgnąć do innych opcji – premii i innych dodatków.

O czym warto pamiętać podczas rozmowy o podwyżce wynagrodzenia? Kilka wskazówek:

Poświadczenie własnych osiągnięć – dowiedź, że zwiększył się Twój zakres obowiązków lub wskaż projekty, które zakończyłeś z sukcesem. Można przedłożyć umowę o pracę, postanowienia dotyczące celów czy protokoły z zebrań pracowniczych.

Poświadczenie sukcesu zbiorowego – czy dział pod Twoim kierownictwem ma za sobą bardzo udany rok? Pokaż, co zmieniłeś, co udoskonaliłeś. Może liczba klientów wzrosła, może obrót przedsiębiorstwa?

Motywacja własna – zmotywowany pracownik jest na wagę złota. Poinformuj pracodawcę o Twoich celach i o tym, jak mogą w pozytywny sposób wpłynąć na przedsiębiorstwo. Pokaż się w świetle dobrego partnera biznesowego, którego zaangażowanie można łatwo potwierdzić.

Dobre przygotowanie – prócz dobrych argumentów warto sprawdzić, ile wynosi wynagrodzenie w Twojej branży. Można też ponegocjować o większą ilość dni urlopowych bądź możliwość pracy zdalnej.

Bądź uparty – nie daj po sobie poznać, że jesteś niepewny. Jeżeli masz dobre argumenty, musisz je przedstawić z całą pewnością siebie na jaką Cię stać. Jeżeli po pozytywnie zakończonej rozmowie okaże się, że szef nie wdrożył w życie nowych postanowień – przypomnij mu o nich grzecznie lub umów się na kolejną rozmowę.

Co należy pominąć – wydatki prywatne, lepiej zarabiający koledzy, zwolnienie. Nie mieszaj w rozmowę swoich lepiej zarabiających kolegów i nie mów o prywatnych powodach. W rozmowie ma chodzić o czysto zawodowe aspekty i Twoje osobiste osiągnięcia. Nie gróź również swojemu pracodawcy złożeniem wypowiedzenia, jeżeli nie dostosuje się do Twoich żądań. Może to mieć fatalne skutki dla dalszej współpracy i ogólnej atmosfery w miejscu pracy.

Odpowiedni moment – ważne, by ustalić termin spotkania, aby obie strony były w stanie odpowiednio się na nie przygotować. Postaraj się porozmawiać z szefem w momencie, kiedy ma wystarczająco dużo czasu. Dobrą okazją do podjęcia tematu wypłaty jest na przykład rozmowa na koniec roku albo przejęcie ważnego projektu. W niektórych przedsiębiorstwach ustalono dokładne terminy, w których można starać się o podwyżkę.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!