Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Austria: Praktyki a praca wakacyjna

Z perspektywy austriackiego prawa, można zauważyć znaczące różnice pomiędzy praktykami w ramach wolontariatu (Volontariat), praktykami obowiązkowymi (Pflichtpraktikum) a pracą na okres letni (Ferialarbeit).

W okresie letnim wielu uczniów i studentów korzysta z wolnego i decyduje się na dodatkową pracę. Tego powody mogą  być różne – obowiązek odbycia praktyk, chęć zdobycia doświadczenia zawodowego lub dorobienia sobie na wymarzony samochód czy wakacje. Ze strony prawnej nie wszyscy są postrzegani w ten sam sposób.

Wolontariat ma charakter kształcenia. Obowiązek pracy nie istnieje, a taka osoby nie otrzymuje z reguły wynagrodzenia. Wolontariat nie jest obowiązkiem zawartym w planie nauczania studenta czy ucznia, ma on charakter dobrowolny. W przypadku obowiązkowych praktyk, ich odbycie jest konieczne i zawarte w planie nauczania. W takiej sytuacji najważniejszy jest cel kształcenia. Natomiast w przypadku pracy wakacyjnej najważniejszy jest zarobek.

Zasadniczo wolontariusze nie mają prawa do wynagrodzenia. Pracodawca może zapewnić takiej osobie kieszonkowe, lecz nie jest do tego zobowiązany. Ponieważ w przypadku wolontariatu nie ma obowiązku pracy, takie osoby nie mogą być związane instrukcjami. Oznacza to, że wolontariuszy nie można zaliczyć według prawa pracy do kategorii pracowników. W przypadku wolontariatu nie ma także prawa do urlopu.

W przypadku osoby odbywających praktyki zawodowe, prawna klasyfikacja jest nieco trudniejsza. Judykatura wymaga bowiem pełnego obrazu pozycji i funkcji w firmie. W zależności od tego, czy przeważa cel kształcenia i nauki czy wydajność pracy (z odpowiednimi zobowiązaniami pracownika i osobistymi zależnościami) rozdzielamy praktykę w rozumieniu wolontariatu i praktykę w rozumieniu pracy. Gdy przykładowo praktykant jest związany instrukcjami, zintegrowany w przedsiębiorstwo, musi dotrzymać zakładowego czasu pracy, a jego obowiązki są dostosowane do zakładowych potrzeb, można założyć, że mamy do czynienia ze stosunkiem pracy. W takiej sytuacji praktykant jest postrzegany jako pracownik i podlega pod odpowiednie regulacje prawa pracy i zbiorowego układu pracy. Z tego powodu może liczyć także na wynagrodzenie o minimalnej wysokości zawartej w zbiorowym układzie pracy.

Nie oznacza to jednak, że praktykantów, którzy nie są postrzegani jako pracownicy i wolontariusze nie obowiązują żadne regulacje w zakresie prawa pracy i prawa socjalnego. Zbiorowe układy pracy przewidują częściowo specjalne ustalenia dotyczące praktykantów i wolontariuszy. Szczególnie osoby odbywające praktyki obowiązkowe mają otrzymywać w większości przypadków takie samo wynagrodzenie, jak osoby uczące się zawodu w danym zakładzie. Wolontariuszy oraz osób odbywających obowiązkowe praktyki obowiązują regulacje z zakresu ochrony pracowników. Mimo iż wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia, są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków. W tym celu muszą być zameldowani, a pracodawca musi opłacić składkę na ubezpieczenie.

W przeciwieństwie do wolontariatu i obowiązkowych praktyk w przypadku pracy wakacyjnej najważniejsza jest wydajność pracy oraz osiągnięcie zysku. Pracowników wakacyjnych postrzega się więc w rozumieniu prawa pracy jako pracowników. Są oni między innymi zobowiązani do osiągnięcia odpowiedniej wydajności pracy, wypełniania instrukcji pracodawcy i dotrzymywania czasu pracy. Pracownicy wakacyjni mają prawo do wynagrodzenia ustalonego na podstawie zbiorowego układu pracy, prawo do urlopu i prawo do dalszego wypłacania wynagrodzenia w sytuacji chorobowego.

Gdy dana osoba musi odbyć obowiązkowe praktyki i podpisała umowę o obowiązkowych praktykach (Pflichtpraktikumsvereinbarung), nie oznacza to automatycznie, że nie posiada statusu pracownika (Arbeitnehmereigenschaft). W zależności od oceny pojedynczej osoby, praktyka może zostać zakwalifikowana jako prawdziwy stosunek pracy lub nie.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Kto będzie chciał poczuć w pełni letnie szaleństwo podczas imprezy, musi od 22 lipca być zaszczepiony lub pokazać negatywny wynik

Wiedeń bardzo często znajduje się na szczycie rankingu miast z najlepszą jakością życia. Stolica Austrii zalicza się

Nowelizacja ustawy w Austrii przewiduje rozszerzenie przepisów dotyczących home office. Od 2025 roku będą one objęte zakresem telepracy.

Rozpoczął się sezon na praktyki wakacyjne, czyli pierwszą możliwość na wczucie się w życie zawodowe. To nie

Zobacz jeszcze to!