Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wymiar urlopu w Austrii

wymiar urlopu w austrii, liczba dni urlopowych, austria, w austrii
Foto: Freepik

Ile urlopu przysługuje osobie zatrudnionej w Austrii? Kiedy może go wybrać, a kiedy przepada? Przedstawiamy najważniejsze regulacje dotyczące płatnego czasu wolnego dla osób pracujących w Austrii.

Pięć tygodni wolnegotyle wynosi wymiar urlopu w Austrii

W roku pracy osobie pracującej w Austrii przysługuje 5 tygodni płatnego urlopu. Rok pracy rozpoczyna się w dniu, w którym został on zatrudniony. W niektórych firmach za rok pracy uznawany jest rok kalendarzowy.

5 tygodni to 30 dni roboczych / Werktag (licząc razem z sobotą), lub 25 dni pracy / Arbeitstag (przyjmując 5-dniowy tydzień pracy).

Praca w Austrii – Kiedy otrzymam pierwsze dni urlopowe?

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy ilość przysługującego urlopu wzrasta proporcjonalnie do czasu, zatrudnienia.


Czas przepracowany w firmie



Prawo do urlopu


2 tygodnie

około 1 dzień pracy (Arbeitstag)/około 1 dzień roboczy (Werktag)

1 miesiąc

około 2 dni pracy (Arbeitstag)/około 2,5 dni roboczych (Werktag)

2,5 miesiąca

około 5 dni pracy (Arbeitstag)/około 6 dni roboczych (Werktag)

Po rozpoczęciu siódmego miesiąca pracy, pracownik nabywa prawo do całego urlopu (5 tygodni). Natomiast po przepracowaniu dwóch lat, przysługuje on z początkiem każdego roku pracy.

Kiedy urlop w Austrii ulega przedawnieniu?

Twój urlop ulega przedawnieniu po dwóch latach od roku, w którym uzyskałeś do niego prawo. Oznacza to, że masz trzy lata czasu na wykorzystanie swojego urlopu. Jeżeli np. z przysługującego od 1 stycznia 2020 urlopu pozostały dni wolne do wybrania, pracownik ma czas, aby wykorzystać je przez cały rok 2021 i 2022. Dni urlopowe odlicza się zawsze od najstarszej puli.

Przykład:

W roku urlopowym 2019 (1.01-31.12.2019) zatrudniony wybrał tylko dwa tygodnie urlopu. W roku 2020 idzie na trzy tygodnie urlopu. W ten sposób wykorzystał urlop z 2019 roku, natomiast przysługuje mu pełna pula za 2020 rok.

Uwaga!

Korzystając z czasu na opiekę nad dzieckiem, termin przedawnienia urlopu zostanie wydłużony o czas trwania opieki.

Czy mogę iść na urlop, kiedy mam ochotę?

Nie. Urlop musi być uzgodniony z pracodawcą. Jeżeli raz otrzymałeś na niego pozwolenie, nikt nie ma prawa zmienić Twoich planów – wyjątkiem są nagłe lub wyjątkowe sytuacje w firmie, jak np. trudna sytuacja przedsiębiorstwa. W tym wypadku pracodawca powinien pokryć poniesione już przez Ciebie koszty (np. opłaty storno – Stornogebühren). Warto ustalać urlop pisemnie.

Czy pracodawca może wysłać mnie na urlop?

Nie. Urlop musi zostać ustalony pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Oznacza to, że Twój szef nie może wysłać Cię na przymusowy urlop, kiedy mu się podoba.

Powrót z urlopu

Wszystko co piękne szybko się kończy – podobnie jest z urlopem. Dlatego należy zadbać o to, by wrócić do pracy na czas. Inaczej zatrudniony może stracić pracę lub prawo do uzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę. Urlop może zostać wydłużony tylko gdy, zostanie to ustalone z pracodawcą.

Co jednak zrobić, kiedy okazuje się, że w dniu powrotu trwa strajk na lotnisku albo pracownik zachorował za granicą? Jeżeli zaistniała ważna przyczyna nieobecności w pracy, należy poinformować o tym czym prędzej pracodawcę – najlepiej pisemnie, np. mailowo lub faxem. Tylko wtedy zatrudniony będzie mógł udowodnić, że usprawiedliwił swoją nieobecność.

Praca w czasie urlopu?

Urlop to urlop. Zatrudniony może odmówić pozostania „pod telefonem” i pracy podczas urlopu.

Pieniądze zamiast urlopu?

Urlop jest po to, aby pracownik mógł wypocząć. W czasie trwania stosunku pracy wypłacanie urlopu jest zabronione. Dopiero, gdy zatrudniony odchodzi z firmy, pracodawca musi wypłacić mu zaległe dni wolne.

Praca w niepełnym wymiarze godzin (Teilzeitarbeit)

Osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin również mają prawo do pięciu tygodni urlopu.

Więcej urlopu dla pracowników z długim stażem (Langgediente)

Po przepracowaniu 26 lat, pracownikowi przysługuje 6 tygodni urlopu. Nie oznacza to, że musiał spędzić ten czas u jednego pracodawcy. Poza tym do przepracowanych lat pracy wliczają się zgodnie z prawem np.:

– czas trwania innych stosunków pracy, o ile praca była wykonywana w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego przez co najmniej sześć miesięcy. W sumie można doliczyć maksymalnie pięć lat,

– czas kształcenia – do czterech lat (dziewięć obowiązkowych lat szkoły nie wlicza się),

– czas studiów – do pięciu lat, o ile studia zostały ukończone (dotyczy również nauki w wyższych szkołach zawodowych).

Jeżeli prócz tego miały miejsce inne stosunki pracy lub zatrudniony pobierał naukę w innej formie, może doliczyć maksymalnie siedem lat pracy. Jeżeli wliczają się w nie ukończone studia, może doliczyć maksymalnie 12 lat.

Przykład:

Po ukończeniu dziewięciu lat szkoły pracownik idzie na trzy lata do gimnazjum. Później pracuje przez dziewięć lat u pracodawcy X. Natomiast od 2 stycznia 1995 u pracodawcy Y. Staż pracy tej osoby wynosił wtedy 7 lat (szkoła i praca), a od 2 stycznia 2013 (początek 26. roku pracy)pracownik nabył prawo do sześciu tygodni urlopu.

Gdyby zdarzyło się, że pracownik zmieni miejsce zatrudnienia, zaczyna u nowego pracodawcy od 8. roku uprawniającego go do urlopu, ponieważ szkoły i przepracowane lata u innych pracodawców dają w sumie siedem lat. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!