Co się dzieje, gdy pracodawca ogłasza upadłość?
Upadłość, czyli Insolvenz ma miejsce, gdy osoba lub firma nie jest w stanie opłacić swoich rachunków. Mówiąc prościej, oznacza to niewypłacalność pracodawcy. Ma ona również konsekwencje dla pracowników. Na początku ich wynagrodzenie może być zabezpieczone, ale pytanie, które się nasuwa, to: jak to będzie wyglądało w przyszłości?
Upadłość firmy może oznaczać jej koniec, ale nie musi. W zasadzie istnieją dwie możliwości:
- Zamknięcie: W przypadku zamknięcia z powodu upadłości firma zostaje zamknięta, co oznacza utratę wszystkich miejsc pracy u pracodawcy.
- Kontynuacja: Wiele firm stara się przetrwać, rozpoczynając postępowanie upadłościowe. Jest to próba kontynuowania działalności, a tym samym zachowania miejsc pracy.
W obu przypadkach pracownik nie traci pracy z dnia na dzień. Jednakże, zwolnienie nie jest wykluczone, nawet jeśli firma przetrwa proces upadłościowy. Może być konieczne przeprowadzenie redukcji etatów. Warto więc przygotować swoje dokumenty aplikacyjne i rozpocząć poszukiwania pracy. W ten sposób podejmujesz pierwszy krok, na wypadek gdyby Twoje zatrudnienie się zakończyło.
Co zrobić, gdy Twój pracodawca ogłasza upadłość?
Najważniejsze pytania dotyczą tego, co stanie się z pracodawcą oraz jak sytuacja wpłynie na Ciebie jako pracownika. Masz niewielki wpływ na to, czy firma ogłosi upadłość, czy będzie kontynuować działalność. Ważne jest jednak, abyś nadal wykonywał swoje obowiązki, aby wnieść swój wkład. Jako pracownik powinieneś także zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Zachowaj spokój i skorzystaj z pomocy
Gdy pracodawca ogłasza upadłość, nie jest to powód do paniki. W Austrii istnieje wiele źródeł wsparcia także dla pracowników. Na pewno będą organizowane spotkania lub wysyłane komunikaty, aby poinformować wszystkich zatrudnionych.
Dodatkowo zawsze możesz skontaktować się z Izbą Pracy (Arbeiterkammer), aby uzyskać porady. Dowiesz się na przykład, kiedy wypowiedzenie z powodu upadłości jest dopuszczalne i na co zwrócić uwagę. Warto pamiętać, że procedura upadłościowa nie oznacza automatycznie zakończenia twojego zatrudnienia. Ale taka możliwość wciąż istnieje.
Jak otrzymać wynagrodzenie mimo upadłości?
Oczywiście szczególnie ważną kwestią jest Twoje wynagrodzenie. Jeśli pracodawca jest niewypłacalny, to dotyczy to również pensji pracowników. Należności, które powstały przed ogłoszeniem upadłości, nie mogą być przez niego wypłacane na własną rękę.
W Austrii nie musisz się jednak martwić. Istnieje Fundusz Wynagrodzeń (niem. Insolvenz-Entgelt-Fonds) w przypadku upadłości, który dokładnie w tym celu został stworzony. Twoje zaległe wynagrodzenie zostanie wypłacone z tego funduszu, dzięki czemu otrzymasz pieniądze. Konieczne będzie złożenie wniosku, ale możesz tu otrzymać dostępne wsparcie.
Jeśli Twój pracodawca stara się kontynuować działalność, to także będziesz otrzymywać wynagrodzenie. Firma musi wtedy wykazać, że jest w stanie pokryć bieżące koszty, w tym płatności za pensje.
Wskazówka: W tym czasie szczególnie ważne jest, abyś uważnie sprawdzał swoje odcinki wypłat oraz konto bankowe, by kontrolować, czy wszystkie płatności zrealizowano.
Przygotuj się na poszukiwanie pracy
W idealnym przypadku twój pracodawca zdoła odbudować firmę i kontynuować działalność. Wtedy etat prawdopodobnie zachowasz, choć Twoje poczucie bezpieczeństwa może zostać zachwiane. W każdym razie warto przygotować się na poszukiwanie pracy, gdy pracodawca ogłasza upadłość.
Nie oznacza to, że musisz natychmiast aplikować o nowe stanowiska, ponieważ nadal masz pracę. Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby przygotować się do ewentualnych zmian:
- Zaktualizuj swoje dokumenty aplikacyjne: Odśwież swoje CV, zrób nowe zdjęcie do aplikacji i przygotuj szablon listu motywacyjnego. Dzięki temu wykonasz pierwszy krok, gdybyś musiał zacząć wysyłać aplikacje.
- Bądź czujny na rynku pracy: Odpowiednie oferty pracy nie pojawiają się z dnia na dzień, dlatego warto już teraz rozpocząć poszukiwania. Obserwuj rynek pracy, by ocenić, ile ofert pasujących do twoich kwalifikacji jest dostępnych.
Co z okresem wypowiedzenia w przypadku upadłości?
Nawet jeśli Twój pracodawca ogłosi upadłość, nadal obowiązują te same okresy wypowiedzenia. Nie może Cię zwolnić z dnia na dzień tylko dlatego, że firma jest niewypłacalna. Istnieje również możliwość wypowiedzenia umowy za porozumieniem, przy czym może zostać ustalony wcześniejszy termin zakończenia współpracy.
W każdym przypadku warto skorzystać z porady prawnej i nie dać się namówić na rozwiązanie umowy, jeśli tego nie chcesz. Jeśli dojdzie do wypowiedzenia z powodu upadłości, bardzo ważne jest, abyś znał swoje prawa. Skontaktuj się z Izbą Pracy i zwróć uwagę na następujące kwestie:
- Okres wypowiedzenia: Obowiązują umówione lub ustawowo określone okresy wypowiedzenia, a także masz prawo do wynagrodzenia za okres wypowiedzenia lub rekompensaty za rozwiązanie umowy.
- Świadectwo pracy: W przypadku zakończenia współpracy masz prawo do otrzymania świadectwa pracy. Upewnij się, że w podanym powodzie wypowiedzenia znajduje się zapis „wypowiedzenie z powodów związanych z działalnością firmy”.
- Dni na poszukiwanie pracy: Po wypowiedzeniu masz prawo do czasu wolnego na poszukiwanie nowej pracy. Warto z tego prawa skorzystać!
Foto: Pixabay