Co zapewni mi Kurzarbeit w czasie pandemii koronawirusa?
Czas pracy zatrudnionych zostanie zmniejszony, lecz nikt nie zostanie zwolniony. Przedsiębiorstwo wypłaci pracownikom w okresie skróconego czasu pracy czyli Kurzarbeit wynagrodzenie za czas, który ci spędzili rzeczywiście w zakładzie pracując. Za pozostałe godziny od 80% do 90% stawki godzinowej wyrówna austriacki urząd pracy AMS. Przy Kurzarbeit obowiązuje:
- Ochrona przed wypowiedzeniem umowy (Kündigungsschutz) – w czasie Kurzarbeit + miesiąc po jego zakończeniu.
- Kurzarbeit może zostać wprowadzone także w firmach bez rad zakładowych.
- Kurzarbeit obowiązuje także, gdy zakład jest całkowicie zamknięty.
Jak wysokie wynagrodzenie dostanę w czasie Kurzarbeit?
AMS oblicza wysokość wynagrodzenia za skrócony czas pracy na podstawie wysokości pensji netto za okres, w którym pracownik nie wykonywał swoich obowiązków oraz sumuje dodatki, prowizje, diety i zwroty wydatków.
- Przy wynagrodzeniu do 1700 euro brutto, pensja za Kurzarbeit wyniesie 90% dotychczasowych zarobków netto.
- Przy wynagrodzeniu do 2685 euro brutto, pensja za Kurzarbeit wyniese 85% dotychczasowych zarobków netto.
- Przy wynagrodzeniu do 2686 euro brutto, pensja za Kurzarbeit wyniesie 80% dotychczasowych zarobków netto.
- Za wynagrodzenie ponad 5370 euro, nie wypłaca się pomocy.
- Uczniowie i praktykanci otrzymują 100% dotychczasowego wynagrodzenia.
Czy przed wprowadzeniem Kurzarbeit muszę wykorzystać urlop i godziny nazbierane na koncie czasu pracy (Zeitkonto)?
Według austriackiego prawa urlopy za minione lata i godziny na koncie czasu pracy powinny zostać wybrane w miarę możliwości przed lub w trakcie Kurzarbeit. Jeśli pracodawca więc o to poprosi, należy spełnić jego prośbę. Za zaległy urlop zatrudniony otrzyma pełne wynagrodzenie.
Kiedy i jak może zostać wprowadzony skrócony czas pracy w przedsiębiorstwie?
Kurzarbeit można wprowadzić w przedsiębiorstwie niezależnie od jego wielkości i branży. W pierwszej kolejności pracodawca musi skontaktować się mailowo lub telefonicznie z AMS-em i zaproponować zatrudnionym opcję wprowadzenia Kurzarbeit. W firmach z radą zakładową wymagana jest bowiem zgoda na taką zmianę. Natomiast w przedsiębiorstwach bez rady zakładowej zgodę musi wyrazić każdy zatrudniony. Następnie w ciągu 48 godzin zgodę muszą podpisać partnerzy społeczni. Końcowo pracodawca musi przekazać dokumenty do AMS-u mailowo lub poprzez konto internetowe.
Jak rada zakładowa może pomóc przy Kurzarbeit?
Rada zakładowa jest potrzebna, by w ogóle doszło do podjęcia negocjacji o wprowadzeniu skróconego czasu pracy. Bierze w nich bowiem udział od samego początku. Dotyczy to także rozmów między pracodawcą a AMS-em. Jeśli w firmie nie funkcjonuje rada zakładowa, jej rolę przejmuje związek zawodowy.
Czy ze strony pracodawcy stoi coś na przeszkodzie do wprowadzenia Kurzarbeit?
Nie. Ze względu na panujący kryzys wywołany koronawirusem, Kurzarbeit jest jeszcze bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem niż dotychczas. Oprócz rekompensaty strat wynagrodzenia, rząd opłaci stawki na ubezpieczenie społeczne wszystkich pracowników zatrudnionych w firmie. Nie ma więc poważnego powodu, by zwolnić pracowników, zamiast tego warto po prostu wprowadzić skrócony czas pracy.
Mój stosunek pracy został zakończony przed rozpoczęciem kryzysu wywołanego koronawirusem. Czy mogę zostać w firmie i pracować w skróconym czasie pracy?
Zasadniczo wprowadzenie Kurzarbeit nie wymaga minimalnego czasu zatrudnienia pracownika. Z tego powodu pracodawca może za porozumieniem stron unieważnić zakończenie stosunku pracy. W ten sposób pracownik może zachować zatrudnienie i pracować w skróconym czasie pracy.
Jak długo będzie obowiązywało Kurzarbeit?
Na razie okres jest ograniczony do trzech miesięcy. Jeśli jednak sytuacja po upłynięciu tego czasu, dalej będzie niekorzystna, możliwe jest przedłużenie o kolejne trzy miesiące.
Jak bardzo mój czas pracy może zostać skrócony?
W okresie, w którym obowiązywać będzie skrócony czas pracy, zatrudniony musi przepracować przynajmniej 10% dotychczasowego, standardowego czasu pracy. Ten może zostać podzielony tak, że z początku zatrudniony nie pracuje w ogóle, a z końcem okresu więcej.
Przykład: Przedsiębiorstwo wprowadziło Kurzarbeit na 13 tygodni. Dotyczy to osób zatrudnionych na pełen etat (38,5 godzin tygodniowo). 10% standardowego czasu pracy wynosi więc 3,85 godziny. W okresie 13 tygodni zatrudnieni muszą przepracować więc przynajmniej 50,05 godzin (50 godzin i 3 minuty). Kiedy zatrudniony przepracuje ten czas, ustalane jest wewnętrznie w firmie i zależy od rozwoju pandemii. Możliwe jest, że w pierwszych 11 tygodniach zatrudnieni nie pojawią się ani razu w pracy i otrzymają za to 80-90% straconego wynagrodzenia od AMS-u. W 12 tygodniu pracownicy pojawią się w miejscu pracy na 11 godzin i 33 minuty, a w ostatnim tygodniu standardowo na 38,5 godzin.
Co stanie się z moimi premiami i bonusami w okresie pracy na zasadach Kurzarbeit?
Wszystkie premie i bonusy (dodatek urlopowy, dodatek świąteczny itp.) zostaną opłacone przez AMS, niezależnie od wypłacanego w tym okresie wynagrodzenia netto.
Czy skrócony czas pracy jest uznawany za czas wolny?
Zasadniczo czas, który nie jest w tym okresie spędzany w pracy, obowiązuje jako czas wolny. Zatrudniony może więc sam zdecydować co będzie robił. Może nawet rozpocząć inny stosunek pracy, by trochę sobie dorobić. Należy jednak pamiętać o obowiązujących, prawnych zakazach konkurencji.
Czy mogę zostać zwolniony w trakcie skróconego czasu pracy?
W czasie obowiązywania Kurzarbeit, przedsiębiorstwo nie może zmniejszyć ilości osób zatrudnionych, która obowiązywała w czasie złożenia wniosku o skrócony czas pracy.
Wypowiedzenie spowodowane złą sytuacją zakładu (betriebsbedingte Kündigung) może mieć miejsce dopiero po płynięciu okresu ochronnego (miesiąc po zakończeniu Kurzarbeit). AMS może zezwolić na wyjątki, gdy pojawiają się bardzo ważne powody, które nie pozwalają na utrzymanie tej samej liczby zatrudnionych.
Wypowiedzenia spowodowane osobą pracownika (personenbezogene Kündigung) są zawsze możliwe. Pracodawca jest jednak zobligowany uargumentować swoją decyzję w AMS-ie i zatrudnić nową osobę na miejsce zwolnionego pracownika.
Jeśli zatrudniony sam się zwolni lub zakończy stosunek pracy za porozumieniem stron, pracodawca nie musi zatrudnić nikogo nowego na jego miejsce. Obowiązuje to także, gdy istnieją powody przedwczesnego zakończenia stosunku pracy wysunięte poprzez pracodawcę. W przypadku możliwości zakończenia stosunku pracy za porozumieniem stron, należy najpierw zasięgnąć opinii rady zakładowej lub związku zawodowego.
Czy po okresie Kurzarbeit obowiązuje ochrona przed wypowiedzeniem?
Okres, w którym pracodawca nie może zwolnić pracowników, trwa do miesiąca po zakończeniu Kurzarbeit. Dotyczy to oczywiście tylko zatrudnionych, którzy byli objęci skróconym czasem pracy.
Czy mogę sam się zwolnić w czasie Kurzarbeit?
Pracownik może zwolnić się w trakcie trwania skróconego czasu pracy. Musi jednak dotrzymać wszystkich terminów zakończenia stosunku pracy. Może także zaproponować pracodawcy zakończenie stosunku pracy za porozumieniem stron (einvernehmliche Auflösung des Dienstverhältnisses). Ta opcja obowiązuje jednak tylko, gdy zatrudniony skorzysta najpierw z doradztwa rady zakładowej lub związku zawodowego.
Czy będąc zatrudnionym na czas określony (befristeter Vertrag), jako pracownik leasingowy (Leiharbeiter), na część etatu lub będąc uczniem, mogę przejść na skrócony czas pracy?
Tak. W przypadku osób zatrudnionych na część etatu, ich czas pracy musi zostać odpowiednio skrócony.
Osobom pracującym w Altersteilzeit (niepełny wymiar czasu pracy ze względu na wiek) skrócony czas pracy będzie dodatkowo obniżony. Otrzymają jednak wyrównanie wynagrodzenia.
Pracownicy leasingowi mogą pracować krócej, jeśli przedsiębiorstwo wprowadzi Kurzarbeit, a z zatrudnionym zawarto ugodę dotyczącą skróconego czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że w okresie, w którym pracownik leasingowy nie pójdzie do pracy, nie może zatrudnić się w innej firmie.
Uczniowie otrzymają mimo Kurzarbeit pełne wynagrodzenie.
Czy mogę wykonywać nadgodziny w czasie Kurzarbeit?
Jeśli zawarto takie ustalenie w umowie, pracownik może wykonywać nadgodziny. Dotyczy to jednak tylko części zakładu, w której są one dozwolone. Wszystkie nadgodziny zostaną jednak odjęte od rozliczenia za miesiąc, w którym zostały wykonane. Oznacza to, że jeśli w miesiącu zatrudnionemu odpadło 80 godzin ze względu na Kurzarbeit, lecz przepracował także 5 nadgodzin, które pracodawca zapłacił, AMS wypłaci zwrot wynagrodzenia za 75 godzin.
Co, jeśli rozchoruję się w trakcie Kurzarbeit?
Stan chorobowy nie jest opłacany przez AMS. Partnerzy socjalni doszli jednak do wniosku, że w okresie stanu chorobowego wypłacane zostanie wynagrodzenie na podstawie czasu pracy przed wprowadzeniem Kurzarbeit.
Czy mogę pójść na urlop w trakcie trwania Kurzarbeit?
Tak, jest to możliwe. Większość ustaleń przewiduje, że w trakcie urlopu zatrudniony otrzyma pełne wynagrodzenie. Nie jest jednak możliwe branie wolnego w dni, które należy przepracować w ramach Kurzarbeit.
Przykład: Po wprowadzeniu Kurzarbeit zatrudnieni chodzą do pracy od poniedziałku do środy. Pracownik nie może więc wziąć wolne tylko w pierwsze trzy dni tygodnia, ciesząc się z całego tygodnia wolnego.
Czy stowarzyszenia (Verein) mogą wprowadzić Kurzarbeit? Do kogo należy się zwrócić?
Jeśli miejsce pracy znajduje się w stowarzyszeniu, możliwe jest wprowadzenie Kurzarbeit. W tej sprawie prezes stowarzyszenia powinien zgłosić się do izby gospodarczej, a zatrudnieni i rada zakładowa do związku zawodowego.
Co, gdy w czasie Kurzarbeit firma ogłosi upadłość?
W takiej sytuacji kończy się okres skróconego czasu pracy. Pracownik, który jest jednak zdolny do dalszej pracy, powinien zgłosić się do AK.