Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Koronawirus: Nowe zasady na austriackich budowach

Robotnicy wrócą na budowy w Austrii. Praca ma być kontynuowana, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Dzisiaj ogłoszono, że partnerzy społeczni, związki zawodowe oraz izba gospodarcza porozumiały się co do tego, jak ma wyglądać praca na budowach w Austrii. Już obowiązujące zasady w myśl porozumienia, które osiągnięto zostaną uzupełnione kolejnymi. 

Przegląd ogólnych zasad obowiązujących na budowach w Austrii

Pracownicy są zobowiązani do:

  • zachowania odstępu minimalnego w postaci 1 metra od siebie,
  • dokładnego mycia rąk
  • kichania w zgięty łokieć bądź w chusteczkę, która natychmiast zostanie wyrzucona,
  • oraz do unikania dotykania swojej twarzy rękami.

Higiena pracy na budowie w Austrii

  • Na budowie pracownicy powinni mieć dostęp do środków dezynfekcji. Co więcej pomieszczenia socjalne oraz sanitarne powinny być regularnie dezyfekowane w krótkich odstępach czasu (dotyczy to m.in. toalet czy kontenerów).
  • Jeśli pracownicy korzystają z pojazdów bądź maszyn czy też narzędzi do których mają dostęp również inni zatrudnieni, powinni oni je dezynfekować przed użyciem.
  • Jeśli dezynfekcja jest niemożliwa pracownicy mogą korzystać z w.w. rzeczy używając rękawiczek.

Organizacja pracy na budowie

Praca na budowie powinna być tak zorganizowania, by umożliwić oddzielenie miejsc w których jest wykonywana praca oraz w których są spędzane przerwy. Środki organizacyjna mają również zapewnić odpowiednie odległości między pracownikami, tak by utrzymać jak najmniejszą ilość osób narażonych na ryzyko zakażenia. Mowa m.in. o zrezygnowaniu z ewidencji czasu pracy przy użyciu kart, czy organizacji przerw i pracy w sposób ograniczający ilość pracowników w danym pomieszczeniu bądź obszarze.

Środki ochrony pracowników

Na każdym placu budowy w Austrii pracownicy muszą mieć dostęp do odpowiedniego sprzętu i środków ochrony. W przypadku prac przy wykonywaniu których nie ma możliwości zachowania minimalnego odstępu w postaci jednego metra, obowiązują następujące zasady:

  • Praca na wolnym powietrzu: Jeśli prace na wolnym powietrzu nie mogą zostać przeprowadzone przy zachowaniu ciągłego przepływu powietrza oraz odpowiedniego odstępu ochronnego między pracownikami, powinni oni założyć maski chroniące usta oraz nos lub wizjer, który chroni całą twarz od czoła aż po szczękę,
  • Praca w zamkniętych pomieszczeniach: Jeśli są do przeprowadzenia pracę w zamkniętych pomieszczeniach w których nie ma możliwości zachowania w sposób ciągły bezpiecznego odstępu między pracownikami, powinni oni założyć maski chroniące usta oraz nos. Jeśli na budowie są dostępne maski oddechowe klasy FFP 1, to pracownicy są zobowiązani ich używać.
  • Praca w ciasnych i zamkniętych pomieszczeniach: Jeśli praca w zamkniętych pomieszczeniach nie może zostać odłożona w czasie, a pracownicy nie mają możliwości zachowania ciągłego odstępu bezpieczeństwa, pracujący np. w ciasnych silosach, rurach, szybach czy kanałach są zobowiązani do założenia masek oddechowych klasy FFP 2. Jeśli wyżej wymienione zasady nie mogą zostać zachowane, pracownicy nie mogą wykonywać pracy w danym obszarze.

Pracownicy należący do grup ryzyka

Jeśli dany pracownik budowlany należy do grupy ryzyka w której występuje podwyższona podatność na zakażenie koronawirusem, nie powinien on wykonywać prac w miejscach, gdzie odstępy między zatrudnionymi nie przekraczają jednego metra.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.