Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Upał w firmie. Dziewięć zasad dotyczących upałów podczas pracy w Austrii

zasady dotyczące upałów w miejscu pracy, Hitzefrei w Austrii, Hitzfrei, praca w Austrii, Austria, upały, upały a praca w Austrii,
Zdjęcie: freepik
Lato, słońce, ciepło – to, co jest cudowne na urlopie, w pracy szybko staje się uciążliwe. Szczególnie w miejscu pracy upał często daje się we znaki. Pracownicy nie są jednak zupełnie bezradni wobec ekstremalnych temperatur. Przedstawiamy dziewięć najczęstszych pytań i odpowiedzi, które są związane z pracą podczas upałów w Austrii.

Czy mogę przynieść wentylator lub inne urządzenia chłodzące, jeśli na dworze panują upały?

Jeśli chcesz ustawić wentylator, musisz wcześniej omówić to ze swoim pracodawcą.

Musi on wyrazić zgodę, ponieważ wiąże się to również z kwestiami bezpieczeństwa. Zasadniczo urządzenia elektryczne powinny być jednak zapewnione przez firmę. 

Czy mój pracodawca musi zapewnić klimatyzację lub nawilżacz powietrza w przypadku ekstremalnych upałów?

Nie. Z drugiej strony jeśli klimatyzacja jest już zainstalowana, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 25 stopni. Jeśli nie ma klimatyzacji, szef lub szefowa muszą znaleźć inne sposoby, aby praca była znośna.

Kilka przykładów: zaciemnienie okien, włączenie wentylatorów, aktywacja wentylacji pomieszczeń, udostępnienie specjalnych stref chłodzenia (w halach itp.) lub zapewnienie napojów.

Czy mogę pojawić się w pracy w stroju plażowym?

W tej kwestii również musisz koniecznie porozmawiać ze swoim przełożonym. W wyjątkowo upalne dni może on złagodzić zasady dotyczące ubioru. Wówczas być może będziesz mógł zrezygnować z krawata, założyć krótkie spodenki lub lekkie obuwie.

Pamiętaj! W wielu zawodach obowiązuje określony strój, który należy nosić pomimo upałów. Należą do tego np. obuwie robocze lub kaski – wszystko, co służy bezpieczeństwu. Jeśli w pracy masz kontakt z klientami lub obowiązują przepisy dotyczące ubioru (np. mundur), należy przestrzegać tych zasad nawet w upale. Warto jednak porozmawiać ze swoim pracodawcą i poszukać wspólnie rozsądnego rozwiązania.

Jeśli w Twojej firmie nie ma ogólnych zasad dotyczących ubioru, pamiętaj jednak, aby nawet w wysokich temperaturach przestrzegać stylu ubioru typowego dla danej branży.

Od kiedy przysługuje Hitzefrei w Austrii?

„Hitzefrei”, czyli wolne z powodu upałów to niestety tylko słowa, na ten moment brakuje bowiem podstawy prawnej. Nie możesz opuścić miejsca pracy, gdy temperatury są zbyt wysokie. Pracodawcy muszą zadbać jednak o to, aby temperatura w pomieszczeniach biurowych wyposażonych w klimatyzację wynosiła od 19 do 25 stopni. 

Czy istnieją specjalne przepisy dotyczące Hitzefrei dla pracowników budowlanych?

Tak! Istnieją. Przy temperaturze powyżej 32,5 stopnia pracodawcy mogą zwolnić swoich pracowników z pracy na budowie. Jednak nie wszystkie firmy korzystają z tego przepisu. Dlatego też, ze względu na zmiany klimatyczne i ochronę zdrowia pracowników budowlanych, coraz częściej jest podnoszona konieczność wprowadzenia prawa do zwolnienia z pracy przy temperaturze powyżej 30 stopni.

Czy austriacki pracodawca musi zapewnić szczególną ochronę w przypadku upałów?

Tak. Pracodawcy mają obowiązek dbania o pracowników i podczas fali upałów muszą zwracać szczególną uwagę na warunki pracy i stan zdrowia pracowników. 

Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz starszych pracowników i tych, którzy mają problemy zdrowotne.

Czy mogę zmienić godziny pracy tak, aby zaczynać pracę, gdy jest jeszcze chłodno? 

Nie, nie możesz. Przynajmniej nie jednostronnie, czyli nie możesz samodzielnie podjąć takiej decyzji. Najlepiej porozmawiaj ze swoim przełożonym, abyście wspólnie znaleźli dobre rozwiązanie.

Czy szef musi zapewnić mi coś do picia?

Pracodawca musi zapewnić dostęp do wody pitnej, ale nie do innych napojów bezalkoholowych.

Jeśli pracuję na zewnątrz lub jestem w podróży, czy moja firma musi zapewnić mi krem przeciwsłoneczny?

Tak. Ale nie tylko krem z filtrem przeciwsłonecznym. Pracodawca powinien również zapewnić odzież chroniącą przed promieniowaniem UV.

Ogólnie obowiązuje zasada: pracodawca musi zapewnić odzież ochronną lub sprzęt ochronny, gdy na dworze panują upały.

Źródło: oegb

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Stolica Austrii jest znana nie tylko z zabytków czy eventów kulturowych ale i z kłopotów z parkowaniem. Nie może

Wiele osób pracujących w Austrii jest zatrudnionych na podstawie zbiorowego układu pracy (niem. Kollektivvertrag). Jakie prawa i obowiązki

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ujmowania wydatków na pojazdy w kontekście biznesowym i zawodowym. Zmiany te

Przedszkole w Austrii to temat zajmujący wielu rodziców. Stąd postanowiliśmy w krótki i treściwy sposób przedstawić podsawowe informacje dotyczące

Zobacz jeszcze to!