Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wszystko o wypadku przy pracy w Austrii

Wypadki zdarzają się najczęściej w najbardziej nieplanowanych sytuacjach. Nawet w pracy nie można przed nimi uciec. Co zrobić więc w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku przy pracy (niem. Arbeitsunfall)? Jakie prawa i świadczenia przysługują poszkodowanemu?  

Co zapewnia ustawowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Instytucja ubezpieczająca osoby pracujące w Austrii od następstw nieszczęśliwych wypadków jest odpowiedzialna za leczenie po wypadku, medyczne, zawodowe i socjalne środki rehabilitacji, jak i poszczególne finansowe świadczenia. Obok szerokiego zakresu działań medycznych, które rozpoczynają się przy udzieleniu pierwszej pomocy i kończą na zaopatrzeniu poszkodowanych w wózki inwalidzkie i protezy, istnieją także środki socjalne/społeczne, jak przykładowo pomoc w adaptacji czy znalezieniu mieszkania. Instytucje ubezpieczające od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewniają także świadczenia finansowe, jak rentę inwalidzką (Versehrtenrente), rentę po zmarłym członku rodziny (Hinterbliebenenrente) czy dodatek dla pracodawcy z Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wypadkowych (AUVA).

Czas, miejsce i powód

By wypadek został uznany jako wypadek przy pracy i poszkodowany miał prawo do świadczeń, muszą zostać spełnione pewne warunki. Zgodnie z austriackim prawem pracy, jako wypadek w pracy (niem. Arbeitsunfall) uznaje się taki wypadek, który jest związany z wykonywaniem czynności objętych ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków. Ochroną objęty jest także dojazd do pracy i działania, które są związane z działalnością zarobkową lub kształceniem w zawodzie poszkodowanego.

Liczy się tylko bezpośrednia droga do pracy

Wypadek przy pracy może mieć miejsce w drodze do zakładu. Liczy się jednak tylko bezpośrednia, czyli czasowo najkrótsza trasa. Środek transportu nie ma znaczenia, jeśli trasy i połączenia są podobne.

Kiedy można skorzystać z objazdu?

W przypadku szczególnych okoliczności, jak blokada drogi, pracownik może dojechać do pracy objazdem. W innych wypadkach dojazd inną trasą lub z przystankami do miejsca wykonywania swoich obowiązków może spowodować problemy. W przypadku wybrania innej trasy, która w dużej mierze leży w interesie zatrudnionego, przykładowo by zrobić po drodze zakupy, pracownik nie jest chroniony ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gdy więc osoba wracająca z pracy wstąpi do supermarketu i spowoduje stłuczkę na parkingu, sytuacja ta nie zostanie uznana jako wypadek przy pracy.

Wypadek w czasie wolnym, w trakcie podróży służbowej

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku czasu wolnego w trakcie podróży służbowej. Kto uda się na poranny jogging przed rozpoczęciem wykonywania swoich obowiązków, nie będzie chroniony ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gdy nie wiadomo, czy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy, problem zostaje rozwiązany w sądzie. W takiej sytuacji osoby z ubezpieczeniem od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych (Rechtsschutzversicherung) nie muszą martwić się rachunkiem za postępowanie sądowe. Z kolei osoby bez takiego ubezpieczenia mogą otrzymać niemały rachunek.

Kiedy wypadek można zaliczyć do wypadków przy pracy:

  • Gdy dojdzie do wypadku w trakcie wykonywania pracy najemnej (Arbeitstätigkeit),
  • Gdy dojdzie do wypadku na bezpośredniej drodze ze stałego miejsca pobytu do pracy, z pracy na przerwę obiadową oraz w bezpośredniej drodze do domu, nawet gdy pracownik odbywa trasę razem z innymi osobami dojeżdżającymi do miejsca zatrudnienia,
  • Gdy dojdzie do wypadku w drodze do lub ze stałego miejsca pobytu do miejsca nauki zawodu, celem odbycia szkolenia, którego koszty przynajmniej w części pokrywa pracodawca (nauka zawodu, dokształcanie),
  • Gdy dojdzie do wypadku w bezpośredniej drodze do lub od lekarza. Taką wizytę można odbyć także na trasie bezpośredniego dojazdu do pracy lub stałego miejsca pobytu,
  • Gdy dojdzie do wypadku na trasie do lub z dziennej placówki opieki lub kształcenia dziecka (np. żłobek, przedszkole, szkoła, opiekunka itp.), jeśli dziecko jest objęte obowiązkiem nadzoru (Aufsichtspflicht),
  • Gdy dojdzie do wypadku w trakcie dojazdu do miejsca spotkania, by reprezentować interesy firmy lub na spotkania związków zawodowych.

Obowiązki pracodawców i pracowników

Jeśli rzeczywiście dojdzie do wypadku przy pracy, pracownik oraz pracodawca muszą spełnić kilka warunków. Zatrudniony musi zgłosić pracodawcy każdy wypadek przy pracy. Z kolei przełożony jest zobowiązany zgłosić Arbeitsunfall w AUVA, jeśli wskutek niego pracownik jest przez ponad trzy dni przynajmniej częściowo niezdolny do pracy.

Warunki przyznania renty inwalidzkiej

Do świadczeń wypłacanych przez AUVA należą między innymi renty inwalidzkie. Świadczenie to pomaga, zabezpieczyć standard życia poszkodowanego lub jego rodziny w jak największym stopniu. Warunkiem jej przyznania jest ograniczenie zdolności do pracy o przynajmniej 20% w okresie dłuższym niż 3 miesiące. Stan zdolności do pracy określa lekarz. Niezależnie od świadczeń ubezpieczeniowych, należy sprawdzić, czy za wypadek można uczynić winnego pracodawcę, lub kogoś innego.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!