Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Zima i ekstremalne warunki pogodowe a spóźnienia do pracy w Austrii

Gdy zima atakuje, a śnieg pokrywa drogi, szyny i chodniki, mogą wystąpić trudności z dotarciem do pracy. Kto ostatecznie dotrze do firmy, robi to zwykle ze sporym opóźnieniem. Jakie konsekwencje czekają więc na spóźnionych pracowników lub osoby, którym w ogóle nie udało się dojechać do pracy w Austrii? Co w tej kwestii mówi austriackie prawo pracy? 

Jeśli panują ekstremalne warunki pogodowe, z uwagi na które osoba pracująca w Austrii nie możliwości dotarcia do pracy lub pojawi się w niej ze sporym opóźnieniem, mamy do czynienia z tzw. Dienstverhinderung. Oznacza to, że nieobecność czy spóźnienie jest usprawiedliwione, jednak jedynie w sytuacji, w której pracownik zrobił wszystko, co w jego mocy, by mimo złych warunków pogodowych dostać się do miejsca pracy. Przykładem takiego zachowania może być wcześniejszy wyjazd z domu lub podróż środkami komunikacji publicznej zamiast samochodem.

Oczywiście rodzi się pytanie, jak właściwie można ustalić które działania zaliczają się do wyrażenia „wszystko, co w jego mocy”? Od zdrowego pracownika można przykładowo wymagać kilkukilometrowego spaceru do pracy, gdy dojazd drogą czy szynami jest niemożliwy. Sam pracownik powinien w trudnej sytuacji od razu skontaktować się z szefem i wyjaśnić okoliczności.

Dienstverhinderung w Austrii, a urlop

Kto z powodu warunków pogodowych nie pojawi lub spóźni się do pracy, nie musi marnować z tego powodu dnia urlopowego. Przy elastycznych godzinach pracy niemożność wykonywania swoich obowiązków (Dienstverhinderung) jest uwzględniana w czasie pracy.

Przykład: zwykle w firmie pracuje się między 6.00 a 20.00. W związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi widełki godzin pracy zostają zawężone do 8.00 – 16.00. To oznacza, że jeśli pracownik pojawi się w miejscu pracy dopiero o 10.00, wspomniane dwie godziny spóźnienia zostają wliczone do jego czasu pracy.

Innymi słowy – wszystkie zatrudnione osoby muszą otrzymać wynagrodzenie za czas, w którym z przyczyn niezależnych od nich, nie mogły świadczyć pracy.

Spóźnienie do pracy w Austrii powodem zwolnienia?

Jeśli pracodawca zwolni kogoś ze względu spóźnienie lub nieobecność z powodu zalegającego śniegu czy lodu, dojdzie do nieuzasadnionego zwolnienia. Jednak jedynie w sytuacji, w której pracownik zrobił wszystko, co w jego mocy, by dotrzeć do pracy.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Prawie jedna trzecia wszystkich osób pracujących w Austrii, jest zatrudniona na część etatu. Wiele osób nie zdaje sobie

Jaki dostawca jest najlepszy? Poczta, DPD, Hermes, GLS?

Pracujesz lub wybierasz się do pracy w Austrii? Sprawdź ile zarobisz!

Co zrobić, gdy mimo choroby i przebywaniu na zwolnieniu lekarskim, szef zdecyduje się na wypowiedzenie umowy o pracę?

Zobacz jeszcze to!